Celticsi boljši od Pistonsov, Lakersi od Spursov

New York, 11. 05. 2002 00.00 |

Ekipa Boston Celtics je v končnici lige NBA premagala Detroit Pistons s 66:64, v polfinalu vzhodnega dela lige vodi v zmagah z 2:1. V zahodnem delu pa je moštvo San Antonio Spurs na domačem parketu izgubilo proti LA Lakersom z 89:99; slednji vodijo z 2:1 v zmagah.

Na tekmi v Bostonu so dosegli rekordno malo točk
Na tekmi v Bostonu so dosegli rekordno malo točk FOTO: Reuters

V Bostonu so gledalci, zbralo se jih je 18.624, videli najnižje število košev v zgodovini končnic, odkar so v NBA uvedli časovno omejitev napada leta 1955. Skupni seštevek 130 točk je krepko za prejšnjim negativnim rekordom 142 točk, ki je bil dosežen trikrat. Tekma, na kateri je bilo 13 izenačenj in na kateri nobena ekipa ni vodila za več kot šest točk, se je odločala v zadnjih sekundah. Najprej je Paul Pierce s trojko 5,9 sekunde pred iztekom igralnega časa zadel oba prosta meta (66:62). Nato je Kenny Andrsen nespametno napravil osebno napako nad Chuckyjem Atkinsom med poskusom meta trojke. Atkins je 2,8 sekunde pred koncem zadel dva prosta meta, tretjega pa je namerno zgrešil. Žogo, ki se je odbila daleč od obroča, je zgrabil Jerry Stackhouse in jo vrgel proti košu ter zadel trojko. Sodniki so že med letom žoge proti obroču signalizirali konec tekme in tudi posnetek je pokazal, da je bila žoga še v rokah igralca, ko je že zasvetila rdeča luč za konec srečanja.

"Skušali smo igrati tako, da bi tekmeci dosegli 80 ali manj točk, ker sem ocenjeval, da bi lahko le tako zmagali. To nam je več kot uspelo, žal pa se nam je zmaga za las izmuznila," je taktiko Detroita pojasnil trener Rick Carlisle.

Ekipa Bostona je imela 34,8 odstotni met za dve točki in 10,0 za tri ter 66,7 s prostih metov, Pistonsi pa 34,6 odstotni met za dve in 10,5 za tri točke ter 83,3 s prostih metov. Stackhouse je bil z 19 točkami (met 7:19 za dve in 1:6 za tri točke) najboljši strelec gostov, Paul Pierce (19, met 7:23 za dve in 1:7 za tri), Anderson (17 točk, met iz igre 7:15) ter Antonie Walker (16 točk, met iz igre 7:17) pa pri gostiteljih.

San Antonio Spurs - Los Angeles Lakers 89:99

Akcija v končnici NBA
Akcija v končnici NBA FOTO: Reuters

Tudi tekma v San Antoniu je bila negotova do zadnjih minut. Jezerniki so v končnicah na gostovanjih zmagali desetič zapored, tokrat po trdem boju, ki je bil prvih 45 minut zelo izenačen, saj si nobena ekipa ni priigrala več kot šest točk naskoka. Šest minut in 28 sekund pred piskom sirene je najboljši igralec gostiteljev Tim Duncan (28 točk z metom 9:26, 12 skokov) povedel svojo ekipo v vodstvo z 81:80. Nato pa je igralcem San Antonia, kot že mnogokrat v dvobojih z Lakersi, popustila zbranost. Zapravili so šest napadov zapored, Kobe Bryant (31 točk) in Shaquille O'Neal (22 točk, 15 skokov) pa sta soigralce popeljala do zanesljive zmage.

V vrstah gostiteljev se je s 24 točkami izkazal novinec v ligi Tony Parker. Slabo pa je igral David Robinson, ki je po šestih tekmah premora zaradi težav s hrbtenico ponovno zaigral v prvi peterki Pistonsov in zadel le šest točk (met 3:7), imel pa je še sedem skokov in pet osebnih napak v 22. minutah. Robinson je v zadnji četrtini zgrešil zabijanje in dva čista meta pod obročem ter par prostih metov.