Nov čaroben trenutek za Dončića, ko je zadel trojko za zmago

New York, 07. 11. 2021 04.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Sebastijan Kopušar
2

Merjenje moči med Jaysonom Tatumom (32 točk, 2 podaji, 11 skokov) in Luko Dončićem (33 točk, 5 podaj, 9 skokov) se je končalo s Slovenčevo trojko v zadnji sekundi tekme in zmago za Dallas (107:104). Celticsi so na Tatumovih krilih v drugem polčasu izničili zaostanek in povedli, toda ob koncu niso znali ustaviti Slovenca, ki je navdušil domače občinstvo.

Pred srečanjem je trener Dallasa Jason Kidd sporočil, da se Kristaps Porzingis vrača v prvo peterko, v kateri bo dobil do trideset minut igralnega časa. Jalen Brunson se kljub odlični igri na zadnjih tekmah, ko je začenjal v prvi postavi, vrača na klop.

Luka Dončić je med navijači slavil svojo trojko za zmago nad Bostonom.
Luka Dončić je med navijači slavil svojo trojko za zmago nad Bostonom. FOTO:

Tekmo je odprl koš Luke Dončića, center Bostona Robert Williams III je dobil priložnost s črte za proste mete, a je oba zgrešil. Dončićeva podaja je Porzingisu prinesla lepo zabijanje, ki je segrelo dvorano. Boston ni našel poti do koša, prodor Doriana Finneyja-Smitha pa se je končal s podajo Dwightu Powellu, ki je s polaganjem prinesel šesto točko za domače. Celticsi so se odločili za prvi posvet. Ta je pomagal – Williams je podajo Dennisa Schröderja, ki je v prvi peterki nadomestil poškodovanega Jaylena Browna, preusmeril v zabijanje.

Med strelce se je vpisal Tim Hardaway mlajši, po njem še Finney-Smith s trojko in celotna prva peterka Mavericksov je dosegala vsaj en koš. Jasyson Tatum je skušal z metom za tri točke pognati napad gostov, v drugo je bil natančen Dončić s korakom nazaj. Porzingis je dodal še dva prosta meta in razlika je zrasla na deset točk. Nov Slovenčev zadetek je nadaljeval odločno igro Dallasa, nato smo slabi dve minuti spremljali igro brez zadetka in odločnim branjenjem obroča, preden je Schröder svoj zgrešen met potisnil v koš. Nova trojka Finneyja-Smitha gostom ni pustila, da bi se približali, Schröder je znova zadel in se zagreval pri Bostonu. Domače gledalce je razveselila trojka Reggieja Bullocka, a je Schröder s tretjim zaporednim zadetkom za goste nadaljeval dobro igro.

Podaja Franka Ntilikine je prišla do Bullocka, ki je z metom čez glavo dodal novi točki. Veteran Al Horford si je v napadu lepo izboril prostor v raketi in razliko zmanjšal na dvanajst točk. Trd boj med Tatumom in Bullockom v obrambi se je končal s prostima metoma za prvega, zadel je oba. Prvi točki si ji priigral junak tekme v San Antoniu, Jalen Brunson, ki je nato dodal še težek met čez Horforda. Ta je postavil končni rezultat prve četrtine, ki jo je Dallas dobil za 14 točk (29:15).

Drugo četrtino je odprl met Paytona Pritcharda, a je bil Ntilikina natančen izza črte za tri točke. Horfordov met čez glavo je poganjal Boston, Ntilikina pa je znova zadel za tri točke.  Sodniki so ga kasneje degradirali v dve točki. Prvi koš je dosegel lanski Mavericks Josh Richardson, ki si je zagotovo želel, da bi v Dallasu igral še posebej dobro. Sledila je Tatumova trojka, Pozingisovo zabijanje pa je ustavilo mini nalet gostov.

Tatum je dodal še en koš s korakom nazaj, na drugi strani je bil natančen Sterling Brown.  Tatumovo preigravanje je odprlo prostor za Williamsovo zabijanje, Brunsonov hitri prodor je presenetil obrambo gostov. Po Tatumovem polaganju je Brunson ponovil vajo in še enkrat zadel izpod obroča. Williams je znova ostal sam, ko je Porzingis skušal pomagati soigralcu pri pokrivanju Marcusa Smarta, center Bostona je žogo zlahka položil v koš. Williams si je s skokom v napadu priboril možnost za zabijanje, Dončić pa je po dolgem počitku začel z zadetima prostima metoma. Nato je pomagal na noge Bullocku, ki ga je Tatum položil na tla, stekel v napad in elegantno zadel.

Brunson je nadaljeval svoj ples med obrambo gostov in dodal novi točki, sledila je Dončićeva trojka. Richardson je zbral izkušnje igranja z Mavericksi in preigral obrambo za polaganje, s skoraj istega mesta je priletela še ena Slovenčeva trojka. V tretje ni šlo, zato pa je za Boston zadel Horford. Ko je izza črte za tri točke zadel še Brunson, je klop gostov nalet Dallasa prekinila z minuto odmora. Schröder je s podajo našel Richardsona, ki je vtekel v prazen prostor in žogo položil skozi obroč. Celticsi so Slovencu ob koncu postavili past s tremi igralci, ki se je razpletla v njegov prekršek v napadu. Prvi polčas se je tako končal s 17 točkami prednosti za Dallas (57:40).

Hardawayeva ukradena žoga ob začetku drugega polčasa ni prinesla koša, odprl ga je Horford z rutiniranim metom čez glavo. Kombinacija visokih Mavericksov je pomenila Porzingisovo podajo Powellu, ki je vtekel pod koš in zlahka zadel. Hardaway je bil natančen le pri enem od dveh prostih metov, sledila je Tatumova trojka. Dončić je po slabi podaji naredil svoj tretji prekršek, Tatum pa je znova zadel izza črte za tri točke. Ko je po Porzingisovem zgrešenem poskusu od daleč še prodrl in žogo položil skozi obroč, je domači trener Kidd vzel minuto odmora.

Po njej je bil Porzingis polovično natančen s črte za proste mete, domača obramba pa je zaspala in pustila Schröderju, da se je sprehodil do koša in zadel. Vse bolj zagreti Tatum je zadel težek met čez obrambnega igralca, po tretji izgubljeni žogi domačih je priletela še Schröderjeva trojka in po seriji 15:1 je prednost domačih izpuhtela. Še en Schröderjev koš jo je zmanjšal na le dve točki in Kidd je potreboval nov posvet z igralci.

Dončić je s prodorom in zadetkom začel ustavljati potapljanje barke. Brunson je Smartu ukradel žogo in podal Bullocku za zabijanje. Williams je z metom čez glavo zasledoval domače, nato je Smart Brunsonu vrnil uslugo in mu izmaknil žogo ter zadel. Trojka Finneyja-Smitha je prišla ob pravem času za domače. Po prekršku Aarona Nesmitha, ki je Dončiću dlan porinil v obraz, je Slovenec zadel oba prosta meta. Na drugi strani je to ponovil Smart, sledila je Dončićeva trojka, nato pa še en njegov težek met in razlika je znova zrasla na deset točk.

Zmanjšala sta jo Horfordova prosta meta, s črte za proste mete je bil natančen tudi Porzingis. Horfordovo preigravanje je pomenilo novi točki za goste, po zgrešenem poskusu Latvijca je od daleč zadel Tatum. Porzingis je s košem iz obrata postavil končni rezultat tretje četrtine, v kateri so bili Celticsi precej boljši in zaostanek znižali na sedem točk (79:72).

Zadnji del igre se je začel s Horfordovima prostima metoma, Richardson je zadel trojko, kar mu lani ni šlo pri Dallasu, prednost domačih je bila le še dve točki. Bullock ob Richardsonovem bloku ni zadel polaganja, a je bil natančen izza črte za tri točke. Nov koš razgretega Richardsona je poganjal Boston, lepa Brunsonova podaja pa je Porzingisu omogočila lepo zabijanje. Schröder je še enkrat prodrl h košu Dallasa in zadel. Latvijec je nizanje točk nadaljeval s črte za proste mete. Za goste je bil še enkrat natančen Schröder, evropski dvoboj je zaključil nov koš Latvijca. Nemec je nato podal Tatumu, ki je zadel za tri točke, vztrajni skoki Mavericksov v napadu pa so se končali s Bullockovo trojko.

Hardawayevo polaganje v polprotinapadu je razliko povečalo na sedem točk, Celticsi pa so se umaknili na posvet h klopi. Tatumov atletski prodor je pokazal njegove izjemne sposobnosti, razstavo talenta je nadaljeval Dončić, ki si je s korakom nazaj odprl prostor za trojko. Slovenec je skušal preprečiti koš Williamsa, a je ta zadel, Dončić pa dobil četrto osebno napako. Še en Richardsonov koš je razliko zmanjšal na štiri točke. Ko je Schröder s podajo nad obroč omogočil zabijanje Williamsa, se je klop Dallasa odločila za nov premor.

Težak Hardawayev met je prinesel nekaj olajšanja, a je Schröder prodrl mimo Porzingisa in košu dodal še prosti met. Dončić se je prerinil v raketo in zadel, na drugi strani je Tatum pobral odbito žogo in zabil. Hardaway je v gneči našel Porzingisa, Williams si je s skokom v napadu priboril prosta meta in zadel. Dončič je v nepravem trenutku izgubil žogo, Smart pa v pravem za Boston zadel za tri in gostom prinesel prvo vodstvo. Porzingisov skok v napadu in zabijanje sta pomenila izenačenje. Latvijec je nato v obrambi blokiral Schröderjevo polaganje, Dallas pa je 16 sekund pred koncem vzel minuto odmora.

Celticsi so skoraj prestregli žogo, a jim ni uspelo. Dončić je tik ob izteku tekme stekel na levi rob igrišča in ob treh obrambnih igralcih sprožil svoj magični met ter Dallasu prinesel zmago (107:104), dvorana pa je eksplodirala od navdušenja.