Šport

Čeplakova odpovedala nastop

Pariz, 23. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Velenjčanka Jolanda Čeplak, svetovna dvoranska rekorderka na 800 m, zaradi poškodbe desne Ahilove tetive ni nastopila na teku na 800 m na svetovnem atletskem prvenstvu, ki se je začelo v Parizu. Če ji bodo zdravniki lahko pravočasno pomagali, se bo v sredo udeležila teka na 1500 m.

"Včeraj sem šla na trening kot ponavadi, tekla naj bi dvakrat 200 m, in po prvem teku na 200 m sem v desni nogi, enako kot v levi pred tremi tedni, začutila bolečino. Po treningu sem mislila, da bo bolje, bolečina se je vedno bolj stopnjevala in nisem mogla niti več stopiti na nogo. Enako se je ponovilo kot pri levi nogi. Imam vnetje in v nogi se nabere neka tekočina, in ta tekočina boli, ker se drgne. Včeraj sem dobila dve injekciji, danes mi sicer niso dali nobene, bodo počakali do jutri. Jaz upam, da bom že jutri lahko počasi na travi odtekla. Če bom tekla v Parizu, pridem tja samo v sredo zjutraj, če bo vse v redu, če ne, pa ostanem doma," je za 24ur Radijske novice povedala Čeplakova.

Če ji bo boljše, se bo Čeplakova poskusila v teku na 1500 m (Foto: Reuters)
Če ji bo boljše, se bo Čeplakova poskusila v teku na 1500 m (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

"Evropska prvakinja na tej razdalji je bila v ta korak prisiljena zaradi bolečin v desni nogi in je odpotovala na kliniko pri Linzu, kjer naj bi jo pozdravili za nastop v teku na 1500 m. Dejala mi je, da si je zelo želela nastopiti na 800 m, vendar zaradi težav s poškodbo ne bo mogla tekmovati v njeni pradni disciplini," je dejal predsednik Atletske zveze Slovenije (AZS) Roman Jakič, ki mu je novico po mobitelu sporočila objokana in razočarana Čeplakova.

Velenjčanka na SP namreč ni nameščena v športni vasi, kot večina ostalih slovenskih atletov in atletinj, ampak skupaj z nekaterimi drugimi zvezdniki v hotelu v Parizu.

Kot je za 24 ur radijske novice povedal manager Jolande Čeplak Robert Wagner, bi bilo tveganje za nastop v teku na 800 m preveliko: "Zdaj ima priložnost nastopiti v teku na 1500 m. Res je škoda, saj je 800 m njena prva disciplina, ampak sinoči je morala sprejeti odločitev, kaj ji je bolj pomembno, imeti možnost dobre uvrstitve v teku na 1500 ali pa tvegati vse, tako prvenstvo kot preostanek sezone."

Tomo Popetrov, ki Čeplakovi pomaga na treningih, jo je ob peti uri popoldne zaman čakal na stadionu Charlety ob športni vasi v Parizu, kjer naj bi Čeplakova opravila zadnji trening. Po besedah njenega managerja Roberta Wagnerja je začela vaditi na pomožnem stadionu letošnje zlate lige in ne na Charletyju, nato pa je začutila bolečine in Wagner je takoj pričel urejati vse potrebno za njen odhod v Linz. Šele nato, nekaj ur pozneje, je sporočil Jakiču in vodstvu slovenske ekipe, kaj se je pripetilo, medtem pa ni bilo nobene uradne ali neuradne informacije o težavah Čeplakove.

"V ponedeljek je imela v Velenju zadnji trening distanc, kjer je 500 m pretekla v času 68,49 in dvakrat 200 z manjšimi premori 27,75 in 26,36. To kaže, da je bila izjemno pripravljena in prepričana v uspeh na SP, napovedala pa je celo možnost, da bi izboljšala svetovni rekord. V torek in sredo je imela v Velenju lažja treninga, v četrtek pa prost dan in je odpotovala na SP ter se akreditirala. V petek zvečer ob 22.30 uri pa me je poklical njen mož Aleš in mi dejal, da je odšla na klinko pri Linzu. Poškodovala si je drugo nogo, kot pred kratkim, ko je imela krajši premor zaradi poškodbe leve noge. Zaradi razočaranja je v solzah," je bil povsem potrt tudi Popetrov.

Na svetovnem prvenstvu 14 slovenskih atletov

Sicer se je danes v Parizu z uradnim odprtjem začelo deveto svetovno prvenstvo v atletiki. Na njem se bo do zadnjega dne v avgustu za 46 kompletov medalj in denarne premije v skupni višini več kot sedem milijonov ameriških dolarjev merilo rekordno število 1054 atletov in 848 atletinj iz 203 držav. Med njimi bo tudi osem slovenskih atletinj in šest atletov.

Na zadnjem SP leta 2001 v kanadskem Edmontonu so bili z 19 medaljami, med katerimi je bilo devet zlatih, najuspešnejši atleti ZDA, enako število odličij, a le šest zlatih, pa so osvojili Rusi. Doslej edino slovensko odličje na tem močnem tekmovanju je leta 1999 v španski Sevilli v skoku v daljino osvojil Celjan Gregor Cankar, v Edmontonu pa je bila najboljša slovenska uvrstitev sedmo mesto Alenke Bikar v teku na 200 metrov.

Prvi dan tekmovanj bodo podelili tri komplete medalj in sicer v hitri hoji na 20 kilometrov za moške, s slovensko udeležbo pa bosta minila met krogle, kjer bo nastopil Miran Vodovnik, ter tek na 10.000 metrov, kjer bo sodelovala tudi evropska prvakinja v krosu Helena Javornik.