Šport

Četrta slovenska medalja v Atenah

Atene, 26. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Tatjana Majcen je poskrbela za nov uspeh na paraolimpijskih igrah. Osvojila je srebrno medaljo v metu kopja v kategoriji F54/55.

Majcnova je na najlepši možen način končala slovenske nastope na atletskem stadionu v Atenah. Potem ko je v suvanju krogle osvojila bronasto medaljo ter bila četrta v metu diska, je bila tokrat druga. V prvi seriji treh metov je 26-letna tekmovalka iz Dornave vrgla 10,26 metra, v drugi že 11,41, najboljša pa je bila tretja serija. Vrgla je izrednih 12,37 metra. Na semaforju na stadionu se je takrat ob njenem imenu na vrhu vrstnega reda zasvetil napis WR - svetovni rekord. Ta dosežek je bil najboljši na svetu slabe pol ure, dokler ga ni izboljšala Situjeva, ki je vrgla 14,75 metra. Od tekmovalk v kategoriji F54, v kateri tekmuje tudi Majcnova, ji je bila po polovici tekmovanja najnevarnejša Tunizijka Aidi. Vrgla je 12,22 metra in zaostala le za 12 točk. V naslednji seriji - tudi pri metu kopja v tej kategorjiji tekmovalke naenkrat izvedejo po tri mete, potem ko jih privežejo na poseben stol - je Majcnova spet začela slabše (9,92), nato pa vrgla še 11,76 in 11,95. Tako je ostala pri najboljšem metu iz prvega dela in morala je počakati na tekmice. Najbolj se ji je približala Kitajka Chenova z 12,35 in le dvema točkama zaostanka, vendar je srebro ostalo v njenih rokah. Ko je svoje neuspešno opravila še ena Kitajka Xu, je bilo jasno, da ima Majcnova drugo mesto trdno v rokah, saj je bila zadnja na vrsti Situjeva, že pred tem zmagovalka tekmovanja. Druga medalja za Majcnovo in četrta za Slovenijo, poleg odlične atletinje je srebro osvojil še strelec Franc Pinter, zlato pa namiznoteniška igralka Mateja Pintar, je bila dokončna.

"Občutki so fenomenalni. Presrečna sem. Niti sanjala nisem, da bi bila druga, mogoče tretja. Ampak druga, nikoli v življenju. Dve medalji - ne vem, kaj naj še rečem. Dve medalji na mojih prvih olimpijskih igrah, po dveh letih treninga, ne vem... Mislim, da lahko sama sebi čestitam," je bila nekaj minut po nastopu presrečna dobitnica srebra. Ne le srebro, tudi svetovni rekord je bil nekaj časa njen, a ni bila razočarana, ko ji je spolzel iz rok: "Mislim, da si Afričanka to zasluži, ker je res dobro metala."

Medaljo bo najuspešnejša slovenska športnica na teh paraolimpijskih igrah dobila v roke na slavnostni podelitvi na atletskem stadionu v ponedeljek dopoldne. To bo pravzaprav njen prvi pravi stik z medaljo, saj bronaste, ki jo je dobila po pritožbi na četrto mesto v suvanju krogle, še vedno nima in je dobitnica zaenkrat le na papirju.

Odbojkarice ponovno klonile proti Kitajkam

Polfinalna tekma s Kitajsko je bila ponovitev tiste iz predtekmovanja, saj so bile reprezentance v enotni skupini in so v prvem delu igrale med seboj po sistemu vsaka z vsako. Čeprav so bile odbojkarice pred dvobojem optimistično razpoložene, je imela tekma podoben razplet kot prvo srečanje teh reprezentanc, ki so ga Kitajke dobile s 3:0. Že v prvem nizu so Slovenke slabo začele, po dveh žogah, poslanih čez igrišče, je moral trener Adi Urnaut že pri 0:5 vzeti minuto odmora. Slovenke so tudi po njej igrale zadržano, Kitajke pa so bile neustavljive. Predvsem visoka Yu Hong Sheng je bila nerešljiva uganka za naše odbojkarice; bila je v bloku, dobro je servirala in poleg tega z natančnimi udarci pridno nabirala točke. Prvega niza je bilo tako hitro konec, Kitajke so imele vseskozi deset ali več točk naskoka (6:16, 8:20, 10:22) ter brez težav slavile. Tudi začetek drugega niza je pokazal, da slovenska ekipa, ki ji predvsem manjka višine, tokrat ne bo dorasel tekmec. Zadnjič je bil izid izenačen pri 3:3, nato pa je sledila serija napak Slovenije in dobrih kitajskih napadov in razlika je hitro naraščala. Sprejem Slovenije je bil slab, posamezne točke predvsem Anite Goltnik Urnaut, ter nekaj blokov pa niso mogli spremeniti razmerja moči na igrišču. Tako so Kitajke z delnim izidom 1:12 prišle do zanesljivega vodstva s 24:7, nato pa le še potrdile zmago s servis blokom.

Tretji niz je zbudil upanje, da bo igra nekoliko bolj izenačena, toda Slovenke so se prebudile prepozno, da bi še lahko spremenile potek polfinala. Od zaostanka 3:10 so prišle do 7:15, a sta nato spet zatajila sprejem in blok. Shengova, ki je na tekmi dosegla 17 točk, je bila nezadržna tudi v tem nizu in kljub nezbranosti tekmic, ko so ob koncu niza zapored izgubile nekaj točk in so Slovenke precej ublažile poraz, se varovanke Adija Urnauta niso mogle enkovredno kosati s Kitajsko. Tekme je bilo konec po dobri uri z gladko zmago Kitajske s 3:0 (25:11, 25:8, 25:17). "Kitajke so pokazale, da so na tem turnirju zaenkrat boljše in mislim, da ne bo nobeno presenečenje, tudi če bodo jutri v finalu zmagale. Nisem ravno zadovoljen, kajti težko je igrati z ekipo, ki je tako dobro fizično pripravljena in toliko trenira. Poskušali smo s servisom in ko smo videli, da ni šlo, je popustila tudi koncentracija," je trener Urnaut realno ocenil nastop svojih varovank. V boju za tretje mesto bodo slovenske odbojkarice imele za nasprotnice Američanke, s katerimi so v predtekmovanju po priložnosti za zmago tesno izgubile. V drugem polfinalu je namreč Nizozemska prav tako ekspresno odpravila ZDA s 3:0 (25:14, 25:12, 25:17).

Pavlinec zadovoljen z mestom, z rezultatom pa ne

plavalec na paraolimpijskih igrah
plavalec na paraolimpijskih igrah FOTO: Reuters

Danijel Pavlinec je nastopil v finalu kategorije S6 na 400 metrov prosto. V dopoldanskem predtekmovanju je dosegel šesti čas s 5:39,81, v finalu pa je nato izgubil eno mesto in na cilj priplaval kot sedmi z majhnim zaostankom za šestouvrščenim Dancem Sorenom Mollerjem.

"Zelo sem zadovoljen s finalom, predvsem z mestom, z rezultatom pa ne, saj sem dosegel že boljše čase. Vendar so v Atenah na startu sami specialisti, tako da sem moral že zjutraj močno potruditi in plavati pod 5:40, sicer nikoli ne grem tako močno že zjutraj. Porabil sem veliko energije. V finalu sem zelo dobro plaval zadnjih sto metrov, ko sem lovil Danca na šestem mestu, ušel mi je za nekaj stotink. Dosegljivo bi bilo peto mesto, vendar sem se prepozno prebudil," je Pavlinec ocenil svoj finalni nastop na igrah v Atenah. Že v ponedeljek ga čaka nova, zadnja preizkušnja, v šprinterski tekmi na 50 metrov prosto, kjer pa bo po lastni oceni težko prišel v finale. Na 400 metrov prosto je z novim svetovnim rekordom zmagal Šved Anders Olsson s 5:03,76. Srebro je pripadlo Kitajcu Juanu Tangu, bron pa Dancu Petru Andersenu.

Najdaljšo preizkušnjo je krojil tudi veter

Za tekmovalce v najdaljši atletski preizkušnji se je dan začel že zelo zgodaj, saj so tekmovali na isti trasi kot športniki na olimpijskih igrah, kar je pomenilo, da so tekmovanje začeli na antičnem Maratonskem polju. Največ tekmovalcev, 38, je bilo v kategorji T54, kjer tekmuje tudi Marko Sever. Naporno preizkušnjo je še dodatno otežil močan veter, ki je predvsem na vzponih dodobra razredčil konkurenco maratoncev na vozičkih in poskrbel za to, da so tekmovalci na cilj privozili v precejšnjih razmakih. Najhitrejši je bil Avstralec Kurt Fearnley, ki je z nekaj več kot 42 kilometrov dolgo progo opravil v uri, 25 minutah in 37 sekundah. Cilj maratonske tekme je bil na starem olimpijskem stadionu Panathinaikos, kjer so morali atleti opraviti še zadnji krog. Avstralec je odlično prevozil težko progo, saj je dosegel svoj najboljši izid v karieri, na tekmece v cilju pa je čakal tako dolgo, da je od svojih navijačev že dobil avstralsko zastavo, preden so se na stadionu pojavili njegovi prvi zasledovalci.

Srebro si je priboril Kanadčan Kelly Smith, za zmagovalcem je zaostal štiri minute, bolj izenačen pa je bil boj za bronasto medaljo. Poljak Tomasz Hamerlak je moral v zadnjih petsto metrih paziti na Mehičana Aarona Gordiana, ki pa nato ni imel dovolj moči, da bi v zaključku maratona napadel bronasto odličje in je ostal na četrtem mestu.

Edini slovenski predstavnik Marko Sever je na startu ostal v ozadju, nato pa se je boril tako s tekmeci kot progo, na kateri je nenehno pihalo, tako da je občasno prestavljajo njegov voziček. Stalo ga je dosti moči, da se je prebil v ospredje, do prve deseterice pa ni mogel. Na cilj je pripeljal na 20. mestu, kar je pomenilo za osem mest izboljšano uvrstitev iz Sydenyja 2000. "Proga je bila precej zahtevna, ima precej vzponov, zadnjih 11 kilometrov pa je bilo kar nekaj padca, tako da sem s časom kar zadovoljen. Veter sem kar precej čutil, ne v hrbet, temveč vame. Malo me je premikalo in tudi zaviralo," je Sever strnil občutke po dobrem nastopu.

__________________________________________________

Izidi paraolimpijskih iger

Atletika:

Moški, maraton T54:

1. Kurt Fearnley (Avs) 1:25:37
2. Kelly Smith (Kan) 1:29:39
3. Tomasz Hamerlak (Pol) 1:31:01
4. Aaron Gordian (Meh) 1:31:03
5. Joel Jeannot (Fra) 1:31,42
...
20. Marko Sever (Slo) 1:43,42

Met kopja, ženske, F54/55:

1. Situ (JAR) 1.145 točk
2. Tatjana Majcen (Slo) 960
3. Chen (Kit) 958
4. Aidi (Tun) 948
5. Buggenhagen (Nem) 940

Plavanje, moški, 400 m prosto S6:

1. Anders Olsson (Šve) 5:03,76
2. Juan Tang (Kit) 5:14,10
3. Peter Andersen (Dan) 5:23,72
4. Swen Michelis (Nem) 5:24,16
5. Sebastijan Ivanov (Rus) 5:38,16
...
7. Danijel Pavlinec (Slo) 5:40,91

Sedeča odbojka, ženske:

Polfinale:

Slovenija - Kitajska 0:3 (11:25, 8:25, 17:25)
ZDA - Nizozemska 0:3 (14:25, 12:25, 17:25)

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10