Dallas je tudi proti Phoenixu zapravil tekmo

New York, 03. 08. 2020 03.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Sebastijan Kopušar
32

Drugo srečanje in drug tesen poraz (117 : 115) ob koncu je skromna bera Dallasa ob nadaljevanju lige NBA v Orlandu. Zdrs Memphisa nekaj ur prej proti San Antoniu jim je tudi uradno zagotovil uvrstitev v končnico. Toda izgovor, da so mlado moštvo, ki se mora še veliko naučiti, se ob slabih zaključkih tekem počasi obrablja.

Luka Dončić je proti Sunsom dosegel 40 točk, a vseeno že drugič zapored sklonil glavo ob porazu. FOTO:

Prva zvezdnika Mavericksov Luka Dončić (40 točk, 11 podaj in 8 skokov) in Kristaps Porzingis (30 točk, 8 skokov, 4 bloki) sta imela strelsko simultanko, skupaj sta zbrala več točk kot vsi ostali igralci Dallasa. A eksploziven večer "evro korak bratov"znova ni bil dovolj. Nenaden mrk moštva v tretji četrtini je že skoraj potolčenim Sunsom tudi brez njihovih dveh najboljših igralcev omogočil preobrat tekme. Zadnji juriš Teksačanov pa se je končal z metom tokrat povsem nerazpoloženega Tima Hardawayja Jr.-ja.

Poleg Slovenca in Latvijca je samo še Seth Curry zmogel dvomestno število točk, na drugi strani je to uspelo petim Sunsom. "Kar nekaj stvari smo v zadnji četrtini opravili dobro, da smo se lahko spet vrnili. Toda ko igraš tako slabo, kot smo mi v tretji četrtini, preveč prepustiš naključju. Škoda, kajti ostale četrtine so bile dokaj dobre. V drugi bi lahko igrali boljšo obrambo, prva je bila ena naših boljših. Vse skupaj pa je razočaranje. Razočaranje," je bil jasen trener Dallasa Rick Carlisle.

Statistika Luke Dončića na tekmi s Phoenix Suns.
Statistika Luke Dončića na tekmi s Phoenix Suns. FOTO: Sofascore.com

"Nocoj smo spet imeli mentalni zdrs, ne vem, kaj je bil razlog. To moramo premagati, da bomo lahko prišli na višjo raven," je Porzingis, ki si je za svoj 25. rojstni dan priigral kislo darilo, opisal težavni del srečanja. Po njegovih besedah je "to del procesa, prebili se bomo skozenj in postali boljši". Po dveh bolečih tekmah je upanje na dvig s sedmega mesta precej pičlo, kar pomeni, da se bodo v prvem krogu končnice morali pomeriti z enim od dveh favoritov iz Los Angelesa, najverjetneje Clippersi.

Obetaven prvi polčas

Dončić je tekmo začel z zgrešenim polaganjem na koš, nato je svoj prvi met zgrešil tudi Porzingis, navijači Mavericksov pa so stiskali pesti, da to ni napoved težav v pomembni tekmi. A sta hitro pokazala svoj pravi obraz in Dallas je prevzel pobudo na igrišču. Tudi Seth Curry se je z dvema hitrima košema oddolžil za petkovo mlačnost v napadu. Ta je dobro deloval tudi ob prihodu rezervistov s klopi, med njimi je priložnost znova dobro izrabil Boban Marjanović. Ob zavzeti igri v obrambi je Dallas že v prvi četrtini prepričljivo vodil za 12 točk (35:23).

Visoki Srb je v tretji minuti ob navdušenju svoje klopi odločno zabil v koš Phoenixa, trener Rick Carlisle pa ga je dolgo pustil na igrišču. Svoja najboljša igralca je razdelil med dve peterki, tako da je bil ob počitku Dončića Porzingis Dallasova pogonska os. Curryjev petkov urok se je tokrat prenesel na Tima Hardawayja Jr.-ja, ki ni in ni zmogel zadeti. Sunsi so med četrtino nekoliko znižali svoj zaostanek, vrnitev Slovenca ob bok Latvijca pa je ponovno pognala Dallasov stroj za koše.

Phoenix je imel težave z ustavljanjem teksaške konjenice, zato so si pomagali z nedovoljenimi prijemi in pridno nabirali osebne napake. Tretja Devina Bookerja je pomenila, da je strelski mojster Sunsov na robu težav, ki so prišle ob koncu polčasa, ko si je v napadu neprevidno prislužil še četrto. Dallas je na krilih trojčka Dončić, Porzingis in Curry na počitek odšel s 13 točkami prednosti (73:60).

Phoenix je vstal iz pepela

Mavericksi so drugi polčas začel precej neučinkovito, zato je trener Carlisle sklical posvet ob klopi. Porzingis ga je nagradil z lepim košem, nato si je četrto osebno napako prislužil center Sunsov Deandre Ayton. Dončić ga je že naslednji napad premamil k peti in eden najboljših tekmecev je moral na klop. Kot po naročilu je nato Booker v napadu med skokom za žogo podrl Slovenca in se s prav tako peto osebno pridružil Aytonu. Phoenix je moral igrati brez najboljše dvojice, ki ju je trener Monty Williams čuval za zadnji del tekme.

Namesto, da bi zdrsnili v brezno, ki se je odpiralo, so težave navdahnile Sunseza serijo desetih zaporednih točk, s katero so  izničili prednost Teksačanov. Rezervna postava slednjih je bila neodločna v obrambi in nenatančna v napadu in po dolgem času je moštvo iz Arizone znova povedlo. Carlisle je na parket poslal prvo peterko, a razigrani rezervisti Phoenixa so začeli serijsko zadevati izza črte za tri točke. Dallasovih piškavih 19 točk v tretji četrtini je pomenilo, da so ob njenem koncu zaostali za štiri (96:92).

Mavericski so odločilni del tekme začeli precej bolj odločno, toda Phoenix je postal trd oreh, ki se ni postil streti. Teksaški meti od daleč so se odbijali od obroča, na drugi strani tekmeci niso imeli takšnih težav. Vrnitev Bookerja na parket je še dodatno okrepila njihov napad in nenadoma je bil Dallas moštvo, ki se je otepalo poraza. Nepotreben grob prekršek Doriana Finneyja-Smitha jim je še otežil delo, žarek upanja je bila šesta osebna napaka Bookerja poldrugo minuto pred koncem, ko so zaostajali za štiri točke.

Donačić je hitro znižal na dve, na drugi strani je izkušeni Ricky Rubio priigral prekršek in zadel oba prosta meta. Znova je hitro odgovoril Slovenec, nato je blok Latvijca Dallasu priigral žogo in dobrih 22 sekund pred koncem priložnost, da vsaj izenačijo. Toda Dončić je dvakrat prodrl pod koš in obakrat izpod njega podal na črto za tri, met Porzingisa je končal izven igrišča. Dallas je imel na voljo še štiri sekunde, a je žoga prišla v roke tokrat nerazpoloženemu Hardawayu (zadel je le enega od ducat metov), ki je zgrešil za nov boleč poraz (117:115).