Do polfinala še Mavericksi in Pistonsi

Dallas, 05. 05. 2003 00.00 |

Ekipi Dallas Mavericks na zahodu in Detroit Pistons na vzhodu sta si kot zadnji, obe v odločilni sedmi tekmi, priigrali nastop v polfinalu severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA. Dallas je predvsem po zaslugi prvega zvezdnika Dirka Nowitzkega odpravil Portland, Detroit pa je ugnal Orlando.

Tako so znani tudi že vsi pari polfinalnih dvobojev. Na vzhodu se bosta pomerila para Detroit Pistons - Philadelphia 76ers in New Jersey Nets - Boston Celtics, v zahodni konferenci pa San Antonio Spurs - Los Angeles Lakers ter Sacramento Kings - Dallas Mavericks.

Dallas Mavericks - Portland Trail Blazers
Dallas Mavericks - Portland Trail Blazers FOTO: Reuters

Nemški košarkarski zvezdnik Dirk Nowitzki se je pobral po svoji daleč najslabši predstavi v končnici, ko je v šesti tekmi dosegel le štiri točke in tokrat zbral 31 točk in enajst skokov, Nick Van Exel pa se je razigral v zadnji četrtini in skupaj sta pred domačimi navijači popeljala Maverickse do zmage s 107:95 nad Trail Blazersi ter s tem tudi do polfinala končnice. Van Exel je ali zadel ali podal za prvih sedem košev v četrti četrtini, ko je bila tekma pred zadnjimi tremi minutami že izenačena, pa je sedemkrat zapored zadel še Dirk Nowitzki. Njegova trojka le dobro minuto pred koncem je Dallasu prinesla vodstvo s 100:94, poleg vodstva pa je pomembneje, da je košarkarjem Portlanda povsem zlomila voljo. "Navijači so bili neverjetni. Oni so tisti, ki so žogam pomagali skozi obroč," je bil po tekmi prepričan trener gostov Maurice Cheeks in dodal: "Menim, da je danes prav to odločilo srečanje." Dallas se je tako pobral po treh zaporednih porazih, potem ko je na uvodnih treh tekmah vknjižil zmage. Blazersi so šesto tekmo dobili tako prepričljivo, da se je zdelo, da jim nič ne more preprečiti uvrstitve v polfinale. Tudi tokrat so se dobro držali vse do zadnjih minut. Čeprav se Rasheed Wallace in Bonzi Wells v prvem polčasu nista vpisala med strelce, sta oba košarkarja dobro zaigrala v ključnih trenutkih. Kljub temu pa so Blazersi popustili prav proti koncu srečanja, saj zadnje tri minute niso več mogli zadeti, kar je odločilo tekmo. "Danes sreča ni bila na naši strani. To je veliko razočaranje, saj smo po zaostanku z 0:3 v zmagah prišli tako daleč, na koncu pa nam je zmanjkalo le malo," je dejal Damon Stoudamire, ki je za Portland prispeval 17 točk in devet podaj.

Detroit Pistons - Orlando Magic
Detroit Pistons - Orlando Magic FOTO: Reuters

V Detroitu je Chauncey Billups dosegel 37 točk, novinec Tayshaun Prince pa jih je dodal največ v karieri - 20, levje delo pa napravil tudi v obrambi nad prvim zvezdnikom Orlanda Tracyjem McGradyjem in Pistonsi so se veselili zmage s 108:93 ter s skupnim izidom v zmagah s 4:3 tudi uvrstitve v polfinale. Billups, ki je v šesti tekmi s 40 koši dosegel svoj rekord kariere, je bil tokrat prav tako uspešen in zadel 11 od 19 metov ter vseh 12 prostih metov. Richard Hamilton je k zmagi dodal 22 točk, Ben Wallace pa je bil bolj vsestranski in dodal še 12 skokov, sedem točk, pet podaj, pet blokad in dve ukradeni žogi. Tracy McGrady, vodilni strelec rednega dela NBA sezone, je sicer dosegel 21 točk, a za to porabil ogromno žog z metom 7-24, s porazom Orlanda pa se je še četrtič zapored od končnice moral posloviti že po prvem krogu; trikrat v dresu Orlanda in enkrat v dresu Toronta. "Pred pričetkom končnice sem bil prepričan, da bomo morali zaigrati skoraj popolno, da bi si priborili nadaljevanje. Vendar pa smo bili tokrat že povsem blizu in vodstvo v zmagah s 3:1 bi morali le še zapečatiti. To nam žal ni uspelo in razočaranje je neizmerno," je povedal McGrady.