New York, 04. 12. 2019 01.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Sebastijan Kopušar
53

Ameriški televizijski gledalci so bili priča novi košarkarski virtuoznosti Luke Dončića. Miami pa si je v Torontu brez poškodovanega Gorana Dragića šele po podaljških izboril izjemno pomembno zmago.

Luka Dončič je na gostovanju v New Orleansu znova postregel z odlično predstavo in s 33 točkami ter 18 skoki poskrbel za tretjo zaporedno zmago Dallasa. Za trojni dvojček mu je zmanjkalo pet podaj, toda komentatorji so bili še enkrat več navdušeni nad igro komaj 20-letnega mladeniča. Tega so včeraj okitili tudi z naslovom najboljšega igralca meseca novembra na zahodu, ves čas pa ga omenjajo kot kandidata za naslov najboljšega po koncu redne sezone.

"Imeli smo odlično tekmo, igrali smo dobro obrambo," je Slovenec dejal po koncu. Svoj poskočni dosežek je pospremil z besedami, da "sem danes samo stal pod košem in žoga je prišla k meni. Nisem niti vedel, da imam 18 skokov, spraševal sem se, kaj se dogaja. Ampak dobro smo igrali in moramo tako nadaljevati."

Miami je sredi serije težkih gostovanj prišel v Kanado, kjer so ga pričakali doma še neporaženi Raptorsi. Te je nosil val sedmih zaporednih zmag, toda igralci Vročice so z izvrstno igro odgnali urok igrišča v Torontu. Potreben je bil podaljšek, v katerem pa so prepričljivo vzeli igro v svoje roke.

Dallas je upehal New Orleans

Dončić je tekmo začel z izgubljeno žogo, Brandon Ingram pa je s hitrimi štirimi točkami potrdil napovedi, da ga igra proti najboljšemu novincu lanske sezone še posebej navdahne. Pri Dallasu so se vrstile podobne napake in nenatančni meti, reševala jih je odlična obramba Kristapsa Porzingisa, ki je že v prvih minutah z blokado preprečil tri mete na koš. Trener Dallasa Rick Carlisle je sredi četrtine z minuto odmora skušal ustaviti drvenje med obročema in umiriti svoje fante. Počitek je pomagal, Mavericksi so našli ravnotežje in najprej ujeli Pelicanse, nato pa prešli v vodstvo. Dončić je z desetimi točkami in šestimi skoki napovedal bogato statistiko do konca tekme, izenačena četrtina pa se je končala neodločeno (24:24).

Premor je koristil domačim, na igrišče so se vrnili bolj zbrani, za goste se je ponovil slab začetek tekme, le da okronan še z dvema ponesrečenima posredovanjema Porzingisa, ki je hitro dobil dve osebni napaki. Carlisle, ki je med četrtinama dejal, da imajo težave v napadu in bodo morali najti svojo igro, se je po seriji devetih zaporednih točk domačih iskanja lotil z novo minuto odmora. Ta ni dosti pomagala, Porzingis je z novo osebno (skupaj tri) moral hitro na klop, bistveno vprašanje je postalo, koliko časa bo Carlisle na njej še lahko pustil Dončića. Gosti so prvič zadeli šele po petih minutah, a nato izrabili napake Pelicansov in tudi brez prvega zvezdnika vztrajno zniževali zaostanek, še posebej, ko je J. J. Barea našel svoj met za tri točke. Vstop Slovenca (v prvem polčasu 18 točk, 3 podaje in 8 skokov) je postavil piko na i, Dallas je v slačilnico odšel s šestimi točkami prednosti (59:53).

Drugi polčas je prinesel nove težave za Porzingisa, ki se je mučil v napadu, četrta osebna napaka pa je nekoliko otopila tudi njegovo igro v obrambi. To ni zmotilo Dončića, ki je začel iskati najdaljšo točko od obroča, s katere še lahko zadene za tri točke. Ingram in Jrue Holiday sta se trudila, da Pelicansi niso preveč zaostali. "V obrambi ne igramo slabo, večinoma smo jih ustavili, razen seveda Dončića," je trener New Orleansa Alvin Gentry že med tekmo razkril največjo grožnjo za svoje moštvo. Slovenec je v tretji četrtini kraljeval na igrišču, dosegel 15 točk in z 18 skoki presegel svoj do zdaj najboljši dosežek v NBA. Prednost gostov pa je narasla na devet točk (84:75).

Zadnji del tekme je v roke vzela klop Dallasa, njihovi rezervni igralci so povsem prevladali nad tekmeci v rdečih dresih in pripravili podlago za brezskrben zaključek srečanja. Seth Curry je pokazal, da je met za tri točke globoko v dednem zapisu družine. Glavno vprašanje je postalo, ali bo Dončić, ki ga danes ponoči čaka nova težka tekma z Minnesoto, sploh še prišel na igrišče. Obsedela sta tudi Porzingis in Tim Hardaway Jr., kar so komentatorji poimenovali kot edino pravilno počivanje igralcev in tako od strani valili očitke na novo modo v NBA, da zvezdniki pod pretvezo poškodb ne igrajo na vsaki tekmi. Dallas je tako na koncu brez prve peterke dosegel novo zmago (118:97).

Trda tekma klubov presenečenja

Miami je gostoval pri izjemno razigranih Raptorsih, v prvem polčasu pa smo bili priča izenačeni tekmi, v kateri so imeli gostje s Floride nekaj več pobude, a je nato Kanadčanom uspelo znižati razliko in na odmor oditi s petimi točkami zaostanka (58:53). Drugi polčas je bil podoben prvemu, gostje so si priigrali prednost, a so Raptorsi vedno poskrbeli, da je ta znova izpuhtela. Dobro minuto pred koncem so po nekaj napadalne neodločnosti Miamija celo prišli v vodstvo. Nobeni ekipi ni uspelo zadati dokončnega udarca, zato je bil potreben podaljšek. V njem je Miami zavladal na igrišču in dosegel izjemno pomembno zmago (121:110) proti za zdaj enemu od ključnih tekmecev vzhodne konference ter jih z drugega izrinil na tretje mesto.

Goran Dragić je bil v Brooklynu najboljši strelec Miamija, a je hkrati staknil poškodbo dimelj. FOTO: AP

S trojnim dvojčkom (22 točk, 12 podaj, 13 skokov) je blestel prvi zvezdnik Miamija Jimmy Butler, ob strani mu je stala nova zlata roka ekipe Duncan Robinson s šestimi trojkami, center Bam Adebayo pa se vzpenja med najboljše igralce lige. Na igrišču ni bilo Dragića, ta je bil najboljši strelec Heatov za prav tako pomembno zmago v Brooklynu, toda slovenski veteran si je pri tem poškodoval dimlje. Po napovedih naj ne bi igral niti v Bostonu, na zadnji postaji Miamijeve težke serije gostovanj v vzhodni konferenci. Glavnino Dragićevih nalog je prevzel Justise Winslow, ki se po odsotnosti zaradi pretresa možganov vrača v staro formo. Njegov met je vse bolj natančen (17 točk), hkrati je bil eden od ključnih obrambnih igralcev.

Pred tekmo je bilo nekaj ugibanj, ali bo priložnost morda dobil Dion Waiters, ki je bil zaradi svojega ravnanja že skoraj odpisan. Najprej je javno kritiziral trenerja Erika Spoelstro, nato se je v začetku novembra na poti z gostovanja najedel bonbonov s THC in na letalu dobil napad panike, vodstvo kluba pa ga je za deset tekem izločilo iz moštva. Waiters se je pokesal za svoje vedenje in opravičil Spoelstri ter soigralcem, a je vseeno obsedel na klopi.

Tekma je bila soočenje dveh prijetnih presenečenj prve četrtine sezone. Aktualni prvaki iz Toronta tudi po odhodu zvezdnika Kawhia Leonarda h Clippersom igrajo odlično, goste iz Floride pa so pričakali s samozavestjo moštva, ki jezdi val sedmih zaporednih zmag. A ta proti izjemno čvrsti ekipi iz Miamija tokrat ni bila dovolj.