Šport

Dragili 'odvzeli' svetovni rekord

London, 09. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mednarodna atletska zveza ni priznala svetovnega rekorda Stacy Dragile, saj so absolutni dosežki v skokih s palico na prostem in v dvoranah iznačeni.

Skok Stacy Dragile iz Ostrave je 'le še' najboljši na prostem
Skok Stacy Dragile iz Ostrave je 'le še' najboljši na prostem FOTO: 24ur.com

Le dobrih 12 ur se je lahko ameriška atletinja Stacy Dragila veselila novega svetovnega rekorda v skoku s palico, ki ga je dosegla v torek zvečer na mitingu v češki Ostravi. Mednarodna atletska zveza IAAF je namreč sporočila, da je njenih 483 preskočenih centimetrov sicer res najboljši letošnji dosežek na prostem, ne pa tudi svetovni rekord. Ker za absolutne rekordne dosežke po sklepu IAAF že nekaj časa štejejo skoki ne glede na to, ali so bili doseženi v dvorani ali na prostem, je rekorderka še vedno Rusinja Jelena Isinbajeva, ki je na letošnjem dvoranskem SP v Budimpešti preskočila 486 cm.

Stacy Dragila, dobitnica zlate olimpijske medalje iz Sydneyja 2000, je v Ostravi preskočila 483 centimetrov in s tem presegla dosežek Isinbajeve na prostem za en centimeter. Toda atletski funkcionarji v Ostravi so pozabili ali pa niso vedeli, da za rekord veljajo vsi dosežki v tej disciplini, ne glede na to, ali je bilo tekmovanje na prostem ali pod streho, tako da je Rusinja s 486 budimpeštanskimi centimetri še vedno rekorderka.

"Ni se nam zdelo primerno, da bi bil rekord v dvorani boljši kot na prostem. Poleg tega so razmere, če je zalet primeren, obakrat povsem enake. Še vedno ločimo najboljše dosežke na prostem in v dvorani, svetovni rekord pa je samo eden," je zmedo ob skoku pojasnil predstavnik IAAF Nick Davies.