Maraton

Slovenski rekreativci med tekaško elito

Ljubljana, 04. 09. 2023 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Globalni povprečni čas pretečenega maratona je štiri ure, 29 minut in 53 sekund. Slovenski tekači se glede na svetovno povprečje z dobrimi 27 minutami hitrejšim časom uvrščajo na visoko šesto mesto. Ameriška raziskava je še pokazala, da amaterski tekači postajajo počasnejši in da se pri moških višajo hitreje kot pri ženskah. Na podlagi trendov rezultatov obeh spolov so tako izračunali, da bodo okoli leta 2046 ženske v povprečju tekle enako hitro kot moški.

Preteči maraton je izjemen dosežek, rezultat izjemne fizične in duševne vzdržljivosti, odločnosti in discipline pri treningih. Običajno se tekači na 42-kilometrsko preizkušnjo pripravljajo od 12 do 20 tednov, odvisno od začetne stopnje pripravljenosti in izkušenj. Če ste med tistimi, ki ste pretekli maraton, se uvrščate med 0,17 odstotka najvzdržljivejših in najbolj trmastih posameznikov na svetu.

Slovenske rekreativne tekačice in tekači so pri tem ne le po udeležbi, temveč tudi po času v samem svetovnem vrhu. V povprečju boljši so le Španci, Švicarji, Portugalci, Ukrajinci in Norvežani. 

Dobre rezultate na tekmovanjih in amaterskih prireditvah ter množično obiskanost in zaljubljenost Slovencev v šport posredno potrjuje tudi raziskava Eurobarometra. Medtem ko se z rekreacijo vsaj enkrat tedensko ukvarja le 40 odstotkov Evropejcev, je v Sloveniji takih več kot 70 odstotkov. 

"Zanimanje za tek narašča," pravi tekaški trener Urban Praprotnik, ki zadnja leta zelo uspešno vodi program Gremo na tek. "Morda je nekoliko upadla udeležba na množičnih dogodkih, toda naša tekaška šola še nikoli ni bila tako množično obiskana, kot je zdaj. Tek je v zadnjih 15 letih močno napredoval, ljudje pa so se preprosto nehali bati teka in ugotovili, da je časovno zelo učinkovit, saj lahko že s polurno vadbo naredimo veliko za svoje zdravje in telo."

Ženske so leta 2018 po udeležbi na maratonih prvič presegle število moških udeležencev, pandemija covida-19 pa je poskrbela, da je globalno število tekačev (ne štejejo organizirani tekaški dogodki) naraslo za skoraj tretjino, ugotavljajo pri Runrepeat.

Ljubljanski maraton vse bližje 300.000 udeležencem in morda novim rekordom

20. Ljubljanski maraton leta 2015 je postregel z doslej najbolj množično udeležbo: 24.372 tekačic in tekačev. Rekordi v teku so padali v kasnejših letih. Najhitrejši čas na 42,195-kilometrski preizkušnji v Ljubljani drži Etiopijec Sissay Lema z 2:04:58, ki ga je postavil leta 2018. Leto kasneje je ženski rekord ljubljanske trase postavila Kenijka Bornes Chepkirui Kitur s časom 2:21:26. 

Sissayjev dosežek na Ljubljanskem maratonu je uradno 85. najhitrejši tek v zgodovini. 2022 je v Berlinu nov rekord postavil kenijski tekaški super zvezdnik Eliud Kipchoge (2:01:09). Preteči 42 kilometrov s tempom pod tremi minutami na kilometer je nemogoče, kar so z zanimivim tekaškim preizkusom prikazali tudi organizatorji dogodka Runnersworld.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kipchoge je tudi prvi Zemljan, ki je maraton pretekel pod magičnima dvema urama. Tek so izvedli v nadzorovanem okolju z množičnim spremstvom. "To se mi zdi pozitivno za šport, za atletiko. Cel svet je gledal. Čeprav je bil tek neregularen, imel je avtomobilsko podporo, menjavo "zajcev", posebne tekaške copate. Dokazal je, da je mogoče, in to se mi zdi najpomembneje," odgovarja slovenski rekorder Roman Kejžar

Roman Kejžar
Roman Kejžar FOTO: Aleš Fevžer

Njegov čas 2:11:50, ki ga je dosegel leta 2000 na maratonu v Torinu, je sedanjim atletom še zmeraj nedosegljiv. "Ugaja mi, da sem še zmeraj rekorder, je pa ob vsem napredku prehrane in tehnologije zanimivo, da me še nihče ni prehitel, a to je bolj vprašanje za tiste na Atletski zvezi ali v klubih." Z napredovanjem predvsem tekaške obutve pa bi morda lahko letošnji Ljubljanski maraton dobil novega rekorderja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

medusa
21. 10. 2023 09.48
-1
UPAM ,DA JE ZA VARNOST POSKRBLJENO!!!!
UsliŠana
08. 09. 2023 21.14
+4
Ali je bilo to za doniranje...a, kako...? Slo so donirni narod, kakor šupniki ki darujejo maše, pol pa mežnarji pobirajo s puščico in zvoncem spodaj...itd...