Šport

Duval dočakal zmago

Perth, 13. 11. 2005 09.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Belgijec Francois Duval (Citroen) je zmagovalec 16., zadnjega relija letošnje sezone svetovnega prvenstva.

Francois Duval
Francois Duval FOTO: Reuters

Na preizkušnji v avstralskem Perthu je drugo mesto osvojil Finec Harri Rovanperae (Mitsubishi) z 52 sekundami zaostanka, tretji pa je bil Avstrijec Manfred Stohl (Citroen), ki je zaostal minuto in pol.

Svetovni prvak Francoz Sebastien Loeb (Citroen) zadnjega relija sezone ni končal, do cilja pa nista prišla niti Norvežan Petter Solberg in Finec Marcus Groenholm, drugi in tretji v skupnem seštevku SP. Med konstruktorji je lovoriko osvojil Citroen.

Favoriti niso imeli sreče

Konec sezone so glavni akterji pričakali peš, saj so vsi štirje najboljši v SP, Sebastien Loeb, Petter Solberg ter Finca Marcus Groenholm in Toni Gardemeister, predčasno končali reli po Avstraliji. Za svetovnega prvaka je bil usoden izlet s ceste, ko je uničil svojega Citroena, zanj zelo redka napaka - letos je brez uvrstitve ostal le še na Švedskem - pa se mu je pripetila v prvi etapi. Spektakularno se je od nastopov poslovil tudi Solberg, ki je v očitno nesrečni 13. hitrostni preizkušnji pri polni hitrosti povozil kenguruja in tako močno poškodoval svoj dirkalnik, da je moral odstopiti, potem ko je vodil po prvem dnevu in bil na dobri poti, da z novim uspehom doseže naslov podprvaka.

"Razočaran sem. Skoraj tako je kot na Japonskem. Šlo nam je odlično, potem pa tole. Nikjer nisem videl nobenega kenguruja, samo tega pod mojim avtom," se je po odstopu jezil Norvežan, ki pa je na koncu vendarle osvojil drugo mesto v SP, kljub temu, da je imel enako število točk kot Groenholm (71), saj je odločalo večje število zmag (3-2). Norvežan je priznal, da je imel obenem precej sreče, saj je kenguruja zadel, ko je bil ta na tleh, sicer bi nesrečna žival - kenguru trčenja s tekmovalnim Subarujem ni preživel - kaj lahko priletela v notranjost avtomobila skozi vetrobransko steklo.

Za Solberga je bil usoden kenguru
Za Solberga je bil usoden kenguru FOTO: Reuters


Že pred tem je brez uvrstitve ostal Marcus Groenholm, saj je zadel skalo in poškodoval vzmetenje na svojem Peugeotu. Vznemirljivih dogodkov na reliju v okolici Pertha kar ni hotelo zmanjkati: vroč je bil odstop Šveda Daniela Carlssona, ki je na zadnjem reliju sezone zamenjal Markka Maertina. Potem ko je zdrsnil s ceste, se je njegov dirkalnik vžgal, vendar sta jo dirkač in njegov sovoznik odnesla brez poškodb.

Ob odstopih favoritov je bila pot do zmage odprta Francoisu Duvalu. Belgijec s slovesom precej divjega in nezanesljivega dirkača še vedno nima sedeža za naslednjo sezono, vodstvo na zadnjem letošnjem reliju pa je prevzel sredi drugega dne in po zmagah na štirih hitrostnih preizkušnjah zanesljivo privozil do cilja na prvem mestu ter si zagotovil premierno zmago v svetovnem prvenstvu. "Bilo je težko, saj so me vsi lovili in sem moral paziti na to, da ohranim dovolj prednosti. Upam, da bo ta zmaga prispevala k razjasnitvi moje prihodnosti, želim pa si tudi, da ne bi bila zadnja."

Prvič v sezoni je na stopničkah končal Mitsubishijev voznik Harri Rovanperae, na tretje pa se je, že drugič (v Turčiji je bil drugi) povzpel Avstrijec z zasebnim Citroenom Manfred Stohl. Razočaranje je zadnji dan doživel nekdanji svetovni prvak Colin McRae, ki je vozil za Škodo in je moral odstopiti zaradi tehničnih težav, čeprav je bil še tri hitrostne preizkušnje pred koncem v boju za stopničke. Predčasno je v nedeljo končal tudi četrti v SP Toni Gardemeister, prav tako zaradi tehnične okvare novega forda focusa.

Pri Citroenu si kljub odstopu svojega prvega voznika niso preveč belili las, saj so si že pred tem zagotovili naslov prvaka. Z zmago Duvala pa so v francoski tovarni vendarle še presegli rekord Lancie iz leta 1988, saj so dosegli enajst zmag v sezoni, tako da so se na najlepši način poslovili od svetovnega prvenstva. Tako Citroen kot Peugeot namreč v letu 2006 v SP ne bosta imela svojih tovarniških ekip.
_____________________________________________________________-


Izidi:

1. Francois Duval/Sven Smeets (Bel/Citroen Xsara WRC) 3:19:55,0
2. Harri Rovanperae/Risto Pietilainen (Fin/Mitsubishi Lancer WRC) + 52,9
3. Manfred Stohl/Ilka Minor (Avt/Citroen Xsara WRC) 1:33,0
4. Chris Atkinson/Glenn MacNeall (Avs/Subaru Impreza WRC) 1:39,0
5. Gigi Galli/Guido d'Amore (Ita/Mitsubishi Lancer WRC) 3:04,4
6. Roman Kresta/Jan Tomanek (Češ/Ford Focus WRC) 3:09,0
7. Dani Sola/Xavier Amigo (Špa/Ford Focus WRC) 6:17,4
8. Armin Schwarz/Klaus Wicha (Nem/Škoda Fabia WRC) 8:04,3
9. Tošihiro Arai/Tony Sircombe (Jap/NZl/Subaru Impreza N) 15:43,2 10. Mark Higgins/Daniel Barritt (VBr/Subaru Impreza N) 17:29,8

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10