Pesek pokriva večino arabskega polotoka južno od Bahrajna in tako sestavlja največjo peščeno puščavo sveta - RubAlKali.
Offroad dirke prek nje predstavljajo za mnoge izziv in sanjsko avanturo, a tudi spoznanje, da pesek slej kot prej pokaže predvsem svoj peklenski obraz in uniči tako voznike kot robustne dirkalnike.
Zato dirka formule 1 na obrobju puščave pomeni velik izziv, saj so ti dirkalniki narejeni povsem na meji svojih zmogljivosti in inženirskega znanja. Pesek, ki se zajeda tudi na dirkališče, tako predstavlja velike težave športu, kjer zaradi mejnih voženj in visokih hitrosti ni prostora za napake. Še posebno v Bahrajnu, kjer vse skupaj začinijo še visoke temperature in specifičnost proge, ki jo v večini predirkajo s polnim plinom.
Toyotin šef razvoja motorjev Andrea Marmorini razloži: "Seveda moramo tukaj v Bahrajnu bolj prečistiti vstopni zrak, saj je poln prahu. Zato imajo tukaj vse ekipe gostejše zračne filtre. Vendar pa to zmanjša moč motorja kajti vsak dodaten filter pomeni slabši pretok zraka v motor. Tukaj je zato potrebno sprejeti kompromis."
A vsaj pri eni stvari kompromisa ni. Vse, kar se vrti, mora biti namazano. Olja tako skrbijo, da pogonski agregat in menjalnik delujeta kljub 19.000 vrtljajem na minuto, prah pa je tu tisti element, ki bistveno poveča trenje med vrtečimi deli in zato pripelje do uničenja pogonskega sklopa. V Bahrajnu smo tako v štirih letih dirkanja za veliko nagrado že videli številne dramatične odstope in eksplozije motorjev, ki porajajo vprašanje, kako pesek sploh pride v pogonski sklop.
"Menjalnik je hermetično zaprt, a ko ga v garažah odpremo, da spremenimo nastavitve moramo paziti, da ni v stiku s peskom. Motor pa proizvaja moč s tem da meša gotivo z zrakom zato mora vanj vstopati veliko zraka... Imamo sofisticirane filtre ki filtrirajo ne da bi bistveno zmanjševale pretok zraka in s tem moč motorja," pravi tehnični dirketor pri Williamsu Patrick Head.
To dosežejo tudi s tem, da do skrajnosti odprejo pretok zraka tako v sesalni del kot tudi do hladilnikov. Zavedati se moramo namreč, da lahko pesek zamaši odprtine za dostop zraka v hladilni sistem, kar bi bilo v vročem bahranjskem okolju uničujoče za pogonski agregat. Vprašanje pa ostaja, ali imajo ekipe še kakšno orožje za borbo z sovražnim okoljem tukajšnje dirke?
"Ne. Poskrbimo le, da zračni filtri ob robovih neprodušno tesnijo in da dobro opravljajo svoje delo," še pojasni Head.
Marmorini pa dodaja: "V motorju dejansko ni peska, opazimo pa včasih da skozi ventile pride nekaj prahu, ki obdrgnejo bat in stene valjev. največja težava pri tem je, da bomo ta motor morali uporabiti tudi na naslednji dirki v Španiji. Nimamo pa načina, da bi takšno obrabo obnovili."
Kljub temu se na dirko podajajo prepričani, da se bo vse dobro izteklo. Konec koncev je dirkališče s posebnimi ograjami zaščiteno pred peskom, vendar pa s tako neusmiljenim in majhnim sovražnikom ni mogoče povsem obračunati.
"Načeloma ta vikend ne bi smel biti problem, razen če bi bil peščen vihar ki povzroči dvoje: da pesek napiha na progo... da pride pesek v motorje. Proti temu se borimo sicer z bolj gostimi zračnimi filtri ki jih imamo v "prtljažniku" ampak jih še nismo uporabili," pojasnjuje Mario Thiessen, šef ekipe BMW Sauber.
Vendar je tudi brez peščenega viharja dirkališče v Bahrajnu zaradi peska bolj spolzko. To predvsem velja na delih izven zvožene idealne linije. Prehitevanja so zato tukaj tvegana. Tako kot visoke hitrosti v ovinkih, na katerih lahko veter prinese plast peska in pomete dirkača z asfalta.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.