
Dirkači na Autodromu Nazionale so dirko začeli z letečim startom, za varnostnim avtom Bernda Mailänderja pa je bil najbolj zbran Sebastian Vettel (Toro Rosso). Nemec je iz kroga v krog pridobival na samozavesti, kar se je kasneje izkazalo za odločilno. Mladenič je namreč vozil, kot bi imel za sabo že nekaj 100 dirk, številni dirkaški asi pa se mu pravzaprav skozi celotno dirko niso uspeli približati.
Najbližje mu je bil vodilni v skupnem seštevku svetovnega prvenstva Lewis Hamilton, ki je 15 krogov pred koncem za enaindvajsetletnikom zaostajal vsega pol sekunde, nato pa je moral še drugič v bokse. Tudi drugi dirkači so poizkušali, a ni jim uspelo. Na 5793 metrov dolgem dirkališču so po 30. krogu začeli vsi voziti v bokse in menjati pnevmatike za tiste za rahel dež, a tudi to kasneje ni prineslo sprememb.
Na tretje mesto se je prebil Poljak Robert Kubica, drugo mesto pa si je ob koncu privozil Finec Heikki Kovalainen. V skupnem seštevku je v vodstvu še vedno Britanec Hamilton, ki ima vsega točko prednosti pred Brazilcem Felipejem Masso.
Izjave po dirki:
Sebastian Vettel: "Neverjetno. Dirko smo odpeljali brez težav. Vse je bilo na najvišjem možnem nivoju, brezhibno je deloval dirkalnik. Ne vem, kaj naj rečem. Častni krog je bil nekaj nepozabnega, neverjeten je bil tudi občutek na zmagovalnem odru. Hvala vsem, ki so mi to omogočili. Kdo bi si mislil, da se bo v Monzi zgodilo kaj takšnega. Razmere so nam bile kar nekako pisane na kožo.“
Heikki Kovalainen: "Danes je bilo nemogoče priti mimo Tora Rossa in Sebastiana Vettla. Imel sem nekaj težav z gumami in zavorami. Poizkušal sem voziti hitreje, a v teh razmerah sem osvojil veliko točk. Dirka je bila zelo težka, vsi so imeli težave.“
Robert Kubica: "To je drugače kot pred leti. Vozil sem zelo solidno, k sreči pa sem prišel v bokse, ko so se vsi odločali za spremembo pnevmatik. Uspelo nam je biti dolgo na stezi, naj povem pa, da sem Heidfelda prehitel, brez da bi ga videl. Razmere na stezi so bile težavne. Zadovoljen sem, da sem v drugi domovini Italiji dosegel še en dober rezultat.“
Izidi:
1. Vettel (Toro Rosso-Ferrari)
2. Kovalainen (McLaren-Mercedes)
3. Kubica (BMW Sauber)
4. Alonso (Renault)
5. Heidfeld (BMW Sauber)
6. Massa (Ferrari)
7. Hamilton (McLaren-Mercedes)
8. Webber (Red Bull-Renault)
9. Raikkonen (Ferrari)
10. Piquet (Renault)
11. Glock (Toyota)
12. Nakajima (Williams-Toyota)
13. Trulli (Toyota)
14. Rosberg (Williams-Toyota)
15. Button (Honda)
16. Coulthard (Red Bull-Renault)
17. Barrichello (Honda)
18. Bourdais (Toro Rosso-Ferrari)
19. Sutil (Force India-Ferrari)
Skupni seštevek – dirkači:
1. Hamilton 78
2. Massa 77
3. Kubica 64
4. Raikkonen 57
5. Heidfeld 53
6. Kovalainen 51
7. Alonso 28
8. Trulli 26
9. Vettel 23
10. Webber 20
11. Glock 15
12. Piquet 13
13. Barrichello 11
14. Rosberg 9
15. Nakajima 8
16. Coulthard 6
17. Bourdais 4
18. Button 3
Skupni seštevek (konstruktorji):
1. Ferrari 134
2. McLaren-Mercedes 129
3. BMW Sauber 117
4. Renault 41
5. Toyota 41
6. Toro Rosso-Ferrari 27
7. Red Bull-Renault 26
8. Williams-Toyota 17
9. Honda 14
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.