FIA je do lani imela svoj prostor, t. i. parc fermé, v katerem so bili v omenjemu času parkirani dirkalniki, člani moštev pa niso imeli dostopa do njih. Zaradi povečanja števila ekip in posledično tudi dirkalnikov (12 moštvev, 24 dirkalnikov) so se pri zvezi soočili s prostorsko stisko. Rešitev: v vse garaže (kar je bilo poskusno uvedeno že v Bahrajnu) so namestili kamere, ki budno spremljajo dogajanje v garažah od začetka sobotnih kvalifikacij, nadzor pa se preneha pet ur pred startom nedeljske dirke.
Nov sistem nadzora na začetku ni bil deležen odobravanja vseh ekip (najbolj naj bi bili proti pri McLarnu, Ferrariju in Renaultu, saj naj bi kamere motile in dajale članom moštev neprijeten občutek nenehnega nadzora), a je novi predsednik FIA Jean Todt uspel še pred začetkom sezone prepričati vse vodilne može ekip, da dajo sistemu zeleno luč.
In kako sistem deluje? Nad vsakim dirkalnikom je nameščena po ena kamera, ki deluje v 'normalnem' in 'nočnem' načinu. Prvi je operativen od začetka pa vse do konca uradnega treninga, vključi pa ga lahko le vodja tehničnih delegatov FIA Joe Bauer. V nočnem načinu pa kamera spremlja celotno dogajanje okoli dirkalnika in zazna vsak premik okoli njega. Dirkalnike takoj po kvalifikacijah pokrijejo s ponjavo in jih neprodušno zapečatijo, nadzor kamer pa prevzamejo varnostniki, ki ob morebitnem alarmu takoj obvestijo dežurnega delegata FIA.
Slika se snema v nizki resoluciji, le ob zaznavi se samodejno sproži snemanje v visoki resoluciji za lažjo prepoznavo 'nepridiprava'.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.