Miami z neustrašno igro novinca Herra do tretje zmage

New York, 23. 09. 2020 19.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Sebastijan Kopušar
3

Še ne 21-letni Tyler Herro je s 37 točkami junak četrte tekme finala vzhodne konference, njegovi koši so reševali Miami, ko so njegovi običajni strelci imeli negotove trenutke. Floridčanom je pomagalo, da je Jayson Tatum začel zadevati šele v drugem polčasu, Boston pa se je po tretjem porazu (112:109) znašel v precejšnjih težavah.

Dobra igra Gorana Dragića (z žogo) je ena od sestavin recepta za zmage Miamija.
Dobra igra Gorana Dragića (z žogo) je ena od sestavin recepta za zmage Miamija. FOTO: AP

"Herro je bil nocoj smešno dober, obroč se mu je moral zdeti velik kot ocean," je trener Bostona Brad Stevens povzel izjemen dosežek mladeniča, ki je postavil nov rekord za novince v konferenčnem finalu. Več točk od njega je v končnici kot novinec dosegel le še sloviti Magic Johnson. "Rad te imam, Tyler," je Goran Dragić zavpil ob koncu Herrovega pogovora za televizijo, ko je mimo njega odhajal z igrišča. "Povsem sem osupel. Ta fant je neverjeten, a ni prvič, da je imel tako dobro tekmo, je izjemen talent," ga je slovenski veteran pohvalil po srečanju. "Ni ga strah pomembnih trenutkov, zna zadeti, ko je najbolj potrebno. Ko bo še izboljšal svojo igro, bo strašljivo dober," je napovedal. Po navadi se ne zmoti, še preden so Američani spoznali Luko Dončića, je dejal, da bo eden najboljših v NBA.

Goran Dragić vs Boston četrta tekma
Goran Dragić vs Boston četrta tekma FOTO: Sofascore.com

"Soigralci mi zaupajo, od najstarejšega, vsi veterani niso takšni. Jimmy me vedno spodbuja, je kot moj starejši brat, vedno mi pove, kar moram slišati, ogromno me je naučil. Vsak večer je drugačen, tokrat je bil moj za zadevanje, vedno se trudim narediti tisto, kar je potrebno za zmago," je Herro ohranil tla pod nogami. "Gorana in njegovo igro spremljam že od otroštva, enkraten je v vsem, kar počne, v napadu in obrambi, od njega sem se veliko naučil," je pohvalne besede našel tudi za Slovenca. Dragić (22 točk, 3 podaje, 5 skokov, 2 ukradeni žogi) je zadel osem od svojih 21 metov, a so bili med njimi ključni ob koncu srečanja. "Ne bomo slavili, še vedno potrebujemo eno zmago, vsi vemo, da ne bo lahko," je opozoril, da kosanje s Celticsi še zdaleč ni končano. "Ni bližnjic, za uspeh bo treba trdo delati," je bil jasen tudi njegov trener Erik Spoelstra.

Tyler Herro vs Boston četrta tekma
Tyler Herro vs Boston četrta tekma FOTO: Sofascore.com

Mimijeva pobuda od začetka
Jimmy Butler je srečanje začel napadalno, s prodorom in prvim košem za Miami, in se tako odzval na kritike, da je na začetku tekem preveč neopazen v napadu. Dragić se je znova soočal z obrambo Marcusa Smarta, prvi met je zgrešil obroč, v drugo je zadel. Prve minute je bil Miami bolj odločno moštvo, očitno ni želel znova hitro zaostati, veliko bolje je zapiral prostor pod obročem. Kemba Walker in Jaylen Brown sta tako izrabila manjšo gnečo na črti za tri za svoji trojki in popeljala Boston v vodstvo. Celticsi so tokrat pogosteje poskušali od daleč, Heati pa so zadevali izpod obroča, prvi met za tri  je zanje zadel Jae Crowder in po njem je trener Bostona Stevens vzel prvo minuto odmora.

Miami je ušel za pet točk, a so Celticsi hitro nadoknadili razliko, njihova pot do koša je bila negotova obramba Duncana Robinsona, ki je s prekrški omogočal proste mete tekmecem. Po minuti odmora, ki jo je vzel trener Floridčanov Spoelstra, ga je zamenjal veteran Solomon Hill, ki je prvič zaigral v končnici. Menjave so nekoliko otopele napad Miamija, neučinkovit je bil tudi Boston, ki je na igrišču puščal jedro prve postave. Tatum je imel zadnji met prve četrtine, njegov poskus za tri se je sfižil in Miami je na premor odšel s točko prednosti (24:23).

Butler je drugo četrtino začel z izgubljeno žogo, a je Dragić s prestreženo podajo in košem popravil začetni vtis moštva. Herro je odlično izrabljal svoje minute in tako vztrajno polnil obroč Bostona, da je njihov trener Stevens znova prekinil igro z minuto odmora. Miamijeva conska obramba je bila tokrat precej bolj učinkovita kot na tretji tekmi in je tekmece silila k napakam. Toda zgrešeni meti v napadu Heatov so se začeli kopičiti, Celticsi pa so s hitrim prenosom žoge prihajali do zadetkov in izničili prednost Miamija, zato je trener Spoelstra vzel minuto odmora.

Bostonov prvi zvezdnik Tatum je imel tih prvi polčas, zgrešil je vseh šest metov na koš iz igre, nekaj časa je bil nenatančen tudi prvi zveznik Miamija Butler. Njunih težav se je nalezel do tedaj skoraj nezgrešljivi Herro, obe moštvi je zajel napadalni hlad. Prvi se ga je otresel Boston in po dveh napakah Bama Adebaya v napadu izenačil rezultat. Prebudil se je tudi Miami in znova povedel, Dragić pa je ob prekršku Haywarda zadel trojko. Trener Stevens je ugovarjal odločitvi sodnikov, a so jo ti hitro potrdili, slovenski veteran pa je zadel še prosti met za štiri točke. Miami je polčas končal s šestimi točkami prednosti (50:44).

Znova tesen zaključek

Začetek drugega polčasa je nadaljeval težave na obeh straneh pri zadevanju, Dragić je z drugo trojko nekoliko popravil svoj odstotek zadetih metov. Nato je sledila serija zgrešenih metov od daleč, pri čemer Heati v enem napadu niso zadeli trikrat zapored, nato Crowderju ni uspelo polaganje v obroč. Ko je Tatum prekinil urok in zadel prvi met, in to trojko, je Spoelstra vzel minuto odmora, da osredotoči svoje varovance. Po njej je prišla nova trojka Tatuma in spoznanje, da je zvezdnik Bostona znova resna grožnja.

Tudi ostali Celticsi so popravili met od daleč in počasi razžrli prednost Mimija.  Boston je ob četrti osebni napaki Tatuma vzel minuto odmora, zvezdnik je tudi po njej ostal na igrišču in z novim košem potrdil pravilno odločitev trenerja Stevensa. Miami je iz zadrege znova rešil Herro s trojko, a je Tatum nato prodrl pod obroč, zadel in ob prekršku dobil še prosti met za tri točke. Oba sta ponovila vajo, Herro je zadel (za dve) za Miami, Tatum je ob košu dobil še en prosti met. Prerojeni Celtics je nato zadel ob izteku njihovega zadnjega napada, nato v zaključnih sekundah blokiral met Dragića in Miami je ob koncu tretje četrtine vodil le še za točko (77:76).

Herro je zadnjo četrtino začel z uspešnim metom od daleč, Tatum nadaljeval serijo prodorov.  Oglasil se je tudi  Walker in s trojko Boston povsem približal Miamiju, zabijanje Daniela Theisa po lepi podaji Browna pa jih je po dolgem času popeljalo v vodstvo za točko. Adebayo je to hitro popravil, Herrojeva nova trojka pa je nekoliko povečala razliko. Neustrašni novinec je bil glavno napadalno orožje Floridčanov, ko običajni strelci znova niso našli svoje igre.  Trener Stevens se je zatekal k minuti odmora in skušal najti način, kako ustaviti navdahnjenega mladeniča.

Miami je zgrešil nekaj odprtih metov na koš, reševal jih je neutrudni Herro, a je Brown z metom od daleč nemudoma izničil njegovo trojko. Smartov prodor je razliko znižal na tri točke, Dragić je pod košem spretno preigral centra Theisa in prednost spet zvišal na pet. Butlerjev koš je dodal še dve točki, a je Tatum odgovoril s trojko. Serija hitrih podaj je Dragiću omogočila neoviran met od daleč, po novi izgubljeni žogi Bostona je Butler podal Herru za hiter prodor in slabo minuto do konca so Heati vodili za devet.

Tatum je z novo trojko poskrbel, da je tekma ostala tesna, nato je prestregel neprevidno podajo Dragića Butlerju, v protinapadu pa so sodniki dosodili prekršek Butlerja. Spoelstra je ugovarjal odločitvi, sodniki so mu po ogledu posnetkov dali prav, a je Boston osvojil žogo po sodniškem metu na sredi igrišča. Tatum je poskusil z metom od daleč, zgrešena žoga se je odbila z igrišča, sodniki pa so preverjali posnetke, kdo se je je zadnji dotaknil. Prisodili so jo Bostonu, ki je imel še dobrih 18 sekund časa. Brown jih je porabil manj kot tri, da je zadel izza črte za tri točke.

Miami je po minuti odmora žogo dal v roke Herru, ta je po prekršku zadel oba prosta meta. Celticsi so nato hitro prišli na polovico Floridčanov, Butler je s prekrškom ustavil Walkerja, sodniki so sprva dosodili prekršek na igrišču, a si potem premislili in menili, da je šlo za poskus meta, in Walker je zadel vse tri proste mete. Dobrih devet sekund do konca je bila prednost Miamija le še dve točki. Dragić je žogo v igro poslal do Butlerja, ta je po prekršku Smarta, ki je dobil šesto osebno napako, zadel oba prosta meta in razliko povišal na štiri. Celticsi so znova hitro prišli do koša, nato je Butler po novem prekršku nad njim zadel le drugi prosti met, a Boston brez minute odmora ni zmogel v dobri sekundi doseči obroča in Miami si je priboril tretjo zmago (112:109).