Prizivno športno sodišče v Rimu, na katerega so se zaradi ostrih sankcij športnega razsodišča Italijanske nogometne zveze (FIGC) zaradi prirejanja izidov v prvenstvu serie A pritožili vpleteni klubi, je občutno znižalo kazni. Fiorentina in Lazio bosta lahko ostala v serie A in ne bosta premeščena v B ligo, v najvišji ligi bo ostal tudi AC Milan, kot je bilo že sprva določeno. Juventus, ki sicer še vedno ostaja v serie B, bo namesto s 30 sezono začel s 17 točkami zaostanka, vendar so potrdili odvzem zadnjih dveh italijanskih naslovov (2005, 2006).
Predsedujoči sodišča, Piero Sandulli, je dejal, da bo AC Milan novo sezono začel osmimi namesto 15 točkam zaostanka in bo lahko igral v kvalifikacijah za evropsko ligo prvakov, kazen za lansko sezono so namreč znižali iz 44 na 30 točk. Fiorentina bo sezono v najvišji italijanski ligi začela z 19 točkami, Lazio pa z 11 točami zaostanka, oba kluba pa ne bosta smela igrati v evropskih pokalih v naslednji sezoni. Potrdili so tudi petletne prepovedi delovanja v nogometu za nekdanja vodilna moža Juventusa Luciana Moggija in Antonia Girauda. Razsodba je dokončna in se nanjo ni mogoče več pritožiti. Inter Milan je po odločitvi FIGC osvojil italijanski naslov za leto 2006, za leto 2005 pa še ni znana odločitev zveze.
Tudi prepovedi dela
Afera calcio se je izbruhnila potem, ko so se v italijanskih medijih 4. maja pojavili zapisi "ukaza" nekdanjega glavnega managerja Juventusa Luciana Moggija, ki je od italijanske sodniške komisije, njenega vodje Pierluigija Pairette, po telefonu zahteval natančno določene sodnike za nekatere tekme Juventusa. Poleg kaznovanih klubov je bilo v afero nameščanja sodnikov in vplivanja na izide tekem vpletenih 25 posameznikov, ki so dobili do pet let prepovedi delovanja v nogometu. Najvišjo, petletno, je dobil Moggi, Francu Carrari, vodji italijanske nogometne lige in članu Mednarodnega olimpijskega komiteja, pa so prisodili štiri in pol letno prepoved.
Predsednik Italijanske nogometne zveze (FIGC) Franco Carraro je odstopil že 8. maja, ker naj bi zveza že februarja dobila telefonske posnetke pogovora med Moggijem in Pairetto, vendar pa ni ukrepala. V nadaljevanju afere so preiskovalci usmerili v firmo GEA, ki je največja nogometna agencija v Italiji in jo vodi Moggijev sin Alessandro. GEA naj bi imela pogodbe z 41 igralci, tremi predsedniki serie A ter še nekaj zelo uglednimi trenerji. To naj bi še povečalo možnosti vpliva na izide tekem, takih pa naj bi bilo 19. Guido Rossi, nekdanji regulator za trg vrednostnih papirjev, je 16. maja postal izredni komisar FIGC. V preiskavo je vključil številna ugledna imena, tudi Marcella Lippija, sedaj že nekdanjega selektorja svetovnih prvakov iz Italije. Preiskovalce je zanimalo, kar je se pogovarjal po telefonu z Moggijem, poleg tega pa je Lippijev sin Davide pa dela za agencijo GEA. Na Olimpijskem stadionu v Rimu se je 28. junija začelo sojenje.
Afera se je razpletla le pet dni po osvojitvi naslova svetovnih prvakov. Finalno tekmo SP v Berlinu je namreč po streljanju kazenskih strelov s Francijo dobila Italija. Kar 13 od 23 članov italijanske reprezentance, ki je osvojila pokal, je članov petih ekip, ki jih je doletela kazen. Najhujša je doletela Juventus, ki se bo v zgodovino prve lige, ki se je začela leta 1897, vpisal kot prvo moštvo, ki so mu odvzeli naslov. Juve je skupaj zbral 29 ligaških naslovov, največ med vsemi (vključno z dvema odvzetima), dvakrat je zmagal v evropski ligi prvakov, štirikrat v italijanskem superpokalu, ter po dvakrat v evropskem superpokalu in medcelinskem pokalu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.