Šport

Grob vaterpolo

Beograd, 02. 09. 2006 11.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Blažu Veraču, ki je ob koncu tekme Slovenija - Grčija (6:19) udaril grškega vaterpolista, prepoved igranja.

Evropska plavalna zveza (LEN) je slovenskega vaterpolista Blaža Verača zaradi udarca grškega vaterpolista Christosa Afrodakisa, kaznovala s petimi tekmami prepovedi igranja. Zaradi dogodka, ki se je zgodil 52 sekund pred koncem tekme, se je sestal tehnični komite LEN, ki je preučil vse okoliščine dogodka in kaznoval tudi oba sodnika, Nizozemca Gerta Nonnekesa in Rusa Sergeja Antsiferova, ki na EP v Beogradu ne bosta sodila več.

23-letni igralec Olimpije ob tem razložil, da ga je Grk v vodi izzival celo tekmo in da tega na koncu ni več prenesel. Razlika je bila samo v tem, da je bila Veračeva nešportna poteza po koncu na bazenu vidna, vse nasprotnikove v vodi pa ne. Po koncu so Grki zato želeli obračunati z 200 cm visokim Veračem, a so slednjemu v bran stopili soigralci iz slovenske ekipe, najbolj razgrete pa so pomagali ločiti tudi redarji ob bazenu. "To ne sodi na tekme in za to dejanje ni opravičila, zato bom igralca strogo kaznoval. Žal mi je, ker grški trener po tekmi ni želel sprejeti mojega opravičila, a ga po svoje tudi razumem," je bil nad dejanjem svojega varovanca razočaran selektorj Željko Tonkovič. Kapetan reprezentance Primož Troppan, ki je tekmo doživel v vodi, pa je pokazal tudi delno razumevanje za mladega soigralca: "Grki igrajo zelo grob in umazan vaterpolo. Tudi tokrat so ves čas izzivali. Blaž je zelo mlad in tudi nasprotniku pri vodstvu z desetimi goli ne bi bilo treba igrati na tako umazan način. Pri vsej svoji kakovosti in izkušnjah Grk lahko del krivde lahko prevzame tudi nase."

Primož Troppan in grški Dimitrios Mazis
Primož Troppan in grški Dimitrios Mazis FOTO: Reuters

Podobno je bilo tudi stališče novinarskih kolegov v Beogradu, ki nikakor niso razumeli sodniškega kriterija pri desetih golih razlike, saj bi slednji lahko preprečili razvoj dogodkov in so zato verjetno tudi dobili kazen. Pa tudi grškemu igralcu ob dobljeni tekmi po mnenju sedme sile ne bi bilo več treba izzivati. V slovenskem taboru so že napovedali pritožbo na odločitev LEN.

Vaterpolska reprezentanca je izgubila tudi drugo srečanje na evropskem vaterpolskem prvenstvu v Beogradu. Slovenijo so v 2. krogu predtekmovalne skupine B z 19:6 (5:2, 5:1, 3:2, 6:1) premagali Grki.

Slovenska vaterpolska reprezentanca je tako v drugem nastopu v prestolnici nekdanje skupne jugoslovanske države doživela poraz. Varovance selektorja Željka Tonkoviča so prepričljivo premagali Grki, ki so izkušeno ekipo gradili predvsem za atenske olimpijske igre 2004, a je generacija slovenskih sobotnih nasprotnikov "šele" leto kasneje pokazala vse svoje znanje in na lanskem SP v Montrealu osvojila bronasto odličje, Grki so bili tretji tudi v letošnji svetovni ligi, v Atenah pa "le" četrti.

V nedeljo čaka Slovenijo obračun z Nemci. Tudi v tej tekmi je favorit nasprotnik, ki je strokovni štab letos okrepil s črnogorskim strokovnjakom Petrom Porobičem, po drugi strani pa je Nemčija edina ekipa na SP, s katero ima Slovenija pozitivno bilanco v razmerju zmag in porazov. Na dozdajšnjih dveh obračunih je bila na obeh tekmah boljša Slovenija.

Izkušeni tekmeci, ki jih je do slave popeljal nekdaj odlični italijanski igralec, zdaj pa trener Alessandro Campagna, so se vsaj na začetku tekme morali pošteno potruditi za vodstvo in šele v zadnjih dveh minutah prvega dela so izid 2:2 spremenili v pričakovano vodstvo 5:2.

Svojo kakovost so Grki pokazali v drugem delu, ko so povišali vodstvo na 10:3. Ob tem ne gre prezreti, da sta bila sodnika renomiranemu tekmecu nerazumljivo bolj naklonjena kot Slovencem, a je treba dodati tudi, da je nasprotnik pokazal izjemno učinkoviti igro z igralcem več, saj je imel bilanco na koncu tekme kar 11:10. "V prvi četrtini se je videlo, da lahko igramo. Žal nam je kasneje padla koncentracija. Grki so bili boljša ekipa, ob tem pa so imeli tudi izjemno natančen in tudi nekoliko srečen met z igralcem meč, čeprav tudi naša obramba ni izpolnila vseh načrtov," je po tekmi povedal selektor Slovenije Tonkovič.

V tretji četrtini je bila Slovenija ob normalnem sojenju, Grki so po vrsti nabirali prekrške v napadu, morda celo boljši nasprotnik, a ob nekaj vratnicah tudi ta del igre izgubila z 2:3, na koncu pa so Grki potrdili visoko zmago. "V naši igri sta bila vidni predvsem dve pozitivni zadevi. Spet smo lahko zadovoljni z borbenostjo, ki je zaradi načina igranja nasprotnika na trenutke morda šla že čez mejo, pa tudi realizacija igre z igralcem več je bila glede na tekme v pripravljalnem obdobju zelo dobra. Tudi na tej tekmi smo spet napravili preveč neizsiljenih napak, da bi bili lahko zadovoljni," je še dejal Tonkovič.

____________________________________

Bazen Tašmajdan, gledalcev 300
Sodnika: Nonnekes (Nizozemska) in Antsiferov (Rusija).
Slovenija: Belofastov, Šulič, Kecman, Šmarčan, M. Nastran 3, Grašič, B. Verač, Mihelčič, A. Verač, J. Nastran 1, Troppan 2, Jokič, Balderman, Puš.
Grčija: Repas, Milonakis 3, Mazis 1, Kokinakis, C. Afrodakis 5, G. Fontulis, Kohas 1, Ntoskas 1, C. Afrodakis 3, Miteludis 2, Hatzitakis 2, I. Fontulis 1, Protonotarios.
Osebne napake: Slovenija 11, Grčija 8.
Prednost igralca več: Slovenija 8 (4), Grčija 11 (10).
Petmetrovke: Slovenija 0, Grčija 0.
Izključitev s pravico zamenjave: B. Verač.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.