Predsedstvo HZS se je tokrat sestalo tretjič; 14. oktobra o selektorju niso odločali zaradi nesklepčnosti, teden dni kasneje pa zato, ker so se odločili za dosledno spoštovanje statuta HZS in pooblastili strokovni svet za pripravo predloga o selektorju.
Danes so bili izpolnjeni vsi pogoji za izbor selektorja. Predsedstvo HZS se je zbralo v skoraj popolni sestavi, od devetih članov je manjkal le Matjaž Sekelj, prisotni pa so bili Janez Sodržnik, Srdjan Kuret, Pavle Kavčič, Branko Terglav, Primož Goslar, Dimitrij Piciga, Jure Ahačič in Andrej Verlič. Strokovni svet pod vodstvom Damjana Režka je izmed dveh kandidatov — odločali so med trenerjem Vienne Kevinom Gaudetom in Dougom Bradleyjem — na odločanje predlagal slednjega.
Kljub temu se je pred glasovanjem o predlogu strokovnega sveta razvnela živahna razprava, nekateri člani so zahtevali, da bi še pred glasovanjem določili finančna zagotovila, da bo HZS lahko izpolnila zahteve novega selektorja. Jeseniški predsednik v odstopu Dimitrij Piciga je poudaril, da bodo v njegovem klubu zahtevali popolno delitev Bradleyjevega dela na klubski in reprezentančni ravni. Predsedujoči HZS Sodržnik — po odstopu Damjana Mihevca je slovenska krovna hokejska organizacija že pol leta brez predsednika — pa je nato za glasovanje pripravil sklep, da za selektorja imenujejo Bradleyja in da se dodatno določi še finančne okvire pogodbe, v katerih se bo HZS z Američanom lahko pogajala, ki pa ne smejo preseči zneska prejšnjega selektorja Matsa Waltina. Ob tem je Sodržnik prvič tudi javno razkril, za koliko denarja je Waltin deloval kot slovenski selektor v prejšnji sezoni: 37.000 evrov bruto.
Na glasovanju je nato peterica članov potrdila predlog strokovnega sveta (Sodržnik, Goslar, Piciga, Ahačič in Verlič), trije (Terglav, Kuret in Kavčič) pa so se vzdržali, kar je pomenilo, da je predlog dobil potrebno podporo. V dodatnem glasovanju so nato za vodjo članske reprezentance potrdili tehničnega direktorja HZS Bogdana Jakopiča.
Že pred tem je predsedstvo vendarle določilo tudi datum skupščine, na kateri naj bi zveza končno dobila predsednika. Sodržnik je sprva predlagal 4. december, nato pa, po pomislekih nekaterih članov, da ne bo dovolj časa za to, da bi našli primernega človeka z dovolj velikim finančnim zaledjem za to odgovorno funkcijo, datum skupščine premaknili na 18. december in ga z glasovanjem tudi potrdili.
A prava 'bomba' je sledila po teh točkah dnevnega reda, ki ju je slovenska hokejska javnost najtežje pričakovala, saj se izbor selektorja vleče že skoraj mesec dni, v tem času pa so na HZS tudi žrtvovali novembrski reprezentančni termin, edinega, ki je bil na voljo pred februarskimi olimpijskimi kvalifikacijami. Član nadzornega odbora HZS Borut Potočnik je namreč predstavil ugotovitve nadzornega odbora glede porabe finančnih sredstev, ki jih je zveza dobila s strani Ministrstva za šolstvo in šport. Nadzorni odbor je ugotovil, da je bilo 80.000 evrov porabljenih nenamensko in nezakonito, saj so jih na HZS namenili za plačilo igralcem in nakup opreme za letošnje SP v Kanadi, namenjena pa so bila za izplačilo nagrad za SP 2007 v Ljubljani. Zaradi tega je predlagal, da na skupščini odločajo o razrešitvi Sodržnika.
V tem trenutku je Sodržnik, sicer tudi eden od dveh podpredsednikov HZS, izjavil, da odstopa z vseh funkcij v HZS in da pooblastila predaja drugemu podpredsedniku Kuretu, nakar je zapustil sejo. Kuret pa je nato sejo prekinil.
Sodržnik je v pogovoru z novinarji po končani seji najprej razbil dvome, ali zaradi njegovega odstopa ostajajo v veljavi sklepi današnje seje: "Sklepi veljajo. Seja je potekala na ravni dosedanjih, polemično, smo pa šli korak naprej. Določili smo datum skupščine in določili dnevni red kandidacijskih postopkov. Pot za rešitev krize je trasirana, tudi selektor in vodja reprezentance sta bila imenovana. Imamo okvir, znotraj katerega se bomo ali bodo zdaj pogajali v zvezi z njegovo pogodbo." Trdno pa je vztrajal pri svojem odstopu: "Mislil sem 200-odstotno resno. Obstaja več razlogov, gre pa preprosto za to, da nisem več pripravljen delati v okolju, ki je tako izrazito negativistično nastrojeno, ki je tako izrazito nezaupljivo do vsega, kar počnem in ki nenazadnje, to sem zvedel danes, na skrivaj sklicuje seje, da zahtevajo moj odstop. Danes sem ravnal v skladu s pričakovanji, da bom naredil prostor neki novi energiji, ki očitno prihaja, in jaz jo bom sprejel. V hokeju bom še naprej prisoten, ne predstavljam pa si, da bi bil v vodstvu te zveze z ljudmi, ki so zdaj noter, vsaj ne z vsemi."
"Na podlagi dokumentacije smo ugotovili določene nepravilnosti, ki so se dogajale pri delu HZS, konkretno pri nenamenski porabi sredstev. Na podlagi tega je nadzorni odbor tudi sprejel sklepe, ki sem jih po pooblastilu predsednika nadzornega odbora Matjaža Skubeta predlagal predsedstvu, da o njih razpravlja in jih odpravi, v nasprotnem primeru pa smo kot nadzorniki dolžni ukrepati po zakonu. Nezakonitost oziroma nepravilna poraba sredstev verjetno zahteva, da se predsedstvo pomeni glede tega, da se vršilcu dolžnosti predsednika odvzame pooblastila," pa je ravnanje nadzornega odbora HZS pojasnil član tega telesa Potočnik.
"Obtožbe so nekorektne in pavšalne. HZS je pripravila poročilo za MŠŠ v zvezi s porabljenimi sredstvi in do danes nismo dobili dogovora v zvezi s tem. Zato je govoriti o nezakoniti porabi, če uporabim blago besedo, prejudiciranje, vsekakor pa se mi zdi nekorektno. Priznam, da sploh nisem vedel, da so sejo imeli in to se mi zdi skorajda malo zarotniško," pa je na obtožbe o nepravilnem ravnanju odgovoril Sodržnik.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.