Potem ko so bili pogajalci na strani vodstva hokejske lige NHL in igralcev neuspešni pri zadnjem roku, ko bi lahko rešili sezono 2012/13 v predvidenih časovnih okvirjih, so se že pojavila vprašanja, koliko od 750 igralcev najmočnejše lige na svetu si bo delo poiskalo drugje, predvsem v Evropi. Najhitrejši so bili pri ruskem Metalurgu. Ruski klub iz Magnitogorska je namreč takoj, ko je bilo jasno, da se sezona NHL ne bo začela 11. oktobra, sporočil, da bosta zanje igrala Sergej Gončar in Jevgenij Malkin.
Metalurg ima tako, po pravilih ruske lige KHL, možnost podpisa pogodbe le še z enim hokejistom iz NHL. V ruski ligi so namreč predvideli takšen scenarij in določili, da lahko v vsakem klubu igrajo le po trije NHL-ovci, ruski klubi pa jim lahko izplačajo le 65 odstotkov plače, ki bi jo sicer dobili pri svojih delodajalcih v NHL. Od teh treh pa je lahko le en tujec, ki mora imeti za sabo vsaj 150 tekem v zadnjih treh sezonah.
"To bo ligi dodalo marketinško vrednost in tudi hokej kot igra bo pridobil. Zvezdniki bodo privabili tudi ljudi, ki jih hokej sicer ne zanima tako močno," o priložnosti za rusko KHL ob nedelovanju NHL razmišlja podpredsednik tekmovanja Iilija Kočevrin. V naslednjih dneh bodo predvidoma klubi iz najmočnejših hokejskih držav, Finske, Švedske, Češke, Slovaške, Švice začeli sklepati pogodbe z igralci, ki so zdaj prosti. Ljubitelji hokeja pa se veselijo vsaj začasne vrnitve svojih ljubljencev na domače ledene ploskve.
Ko so v ligi NHL zadnjič prekinili delovanje in razglasili "lock out", je v sezoni 2004/05 delo v Evropi v 19 različnih ligah poiskalo okrog 400 igralcev. Zanimivo bo na Švedskem – v tamkajšnjo drugo ligo, kjer igra njegov brat Gašper, se je pred dnevi, ko še ni bilo dokončno znano, kako se bodo pogajanja razpletla, nagibal tudi slovenski zvezdnik Anže Kopitar – v prvi ligi, Elitserien, naj bi namreč klubi sklepali pogodbe z igralci le za celotno sezono, torej brez klavzule za morebitno vrnitev v matični klub ob dogovoru v NHL. Takšnih omejitev pa nimajo v drugi in nižjih ligah in nižjeligaški švedski klubi bi lahko izkoristili položaj v Severni Ameriki ter se izdatno okrepili.
Prav tako pomembno vprašanje pa so zavarovalnine. Igralci, ki imajo kratkoročne pogodbe in nimajo zdravstvenih težav, s tem ne bi smeli imeti težav, bi se pa utegnilo zaplesti pri Sidneyju Crosbyju: njegova zgodovina poškodb in zdravstvenih zapletov ter 113 milijonov dolarjev vredna večletna pogodba bi lahko močno podražila zavarovalnino za moštvo, ki bi ga želelo videti v svojem dresu.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.