Risi proti Hrvatom z 'ročno'

Jesenice, 07. 02. 2020 16.59 |

Slovenska hokejska reprezentanca je v tekmi drugega kroga olimpijskega kvalifikacijskega turnirja na Jesenicah premagala Hrvaško s 7:0. Risi bodo odločilno tekmo za napredovanje v zadnji krog kvalifikacij odigrali proti Japonski, ki ima po dveh tekmah tudi popoln točkovni izkupiček.

Risi so imeli proti Hrvatom veliko premoč vseh 60 minut, a niso bili pri strelu, svoje pa je dodal tudi odlični hrvaški vratar Vito Nikolić. FOTO: Damjan Žibert
Teorija, da se bosta na jeseniškem turnirju za prvo mesto udarili Slovenija in Japonska, se je v prakso spremenila že prvi dan, ko sta favorizirani ekipi dosegli visoki zmagi, Japonska z 9:0 proti Hrvaški, Slovenija pa z 12:2 proti Litvi. Tokrat ni bilo nič drugače. Na popoldanski tekmi so Japonci s 4:0 premagali Litovce, potem ko so vse gole dosegli že do 18. minute, Slovenija pa je še enkrat upravičila status favorita in na koncu proti Hrvatom slavila s 7:0. Selektor Matjaž Kopitar je tokrat v vrata postavil Matijo Pintariča (na prvi tekmi je branil Gašper Krošelj), na turnirju pa je še Luka Gračnar.
Jeseniški turnir je eden od treh na predzadnji stopnji olimpijskih kvalifikacij. Zmagovalec se bo uvrstil na enega od treh zaključnih turnirjev, ki bodo avgusta, na vsakem od teh pa bo nato na OI vodilo le prvo mesto.

Po prvi tretjini je bilo nekoliko nepričakovano le 1:0. Gledalci, danes se jih je vendarle zbralo nekaj več, so pričakovali točo golov, toda Vito Nikolić je spravljal v obup slovenske napadalce. Ti so bili nenehno pred njegovimi vrati, a pravega učinka ni bilo. Šele Rok Tičar v 17. minuti je načel hrvaško mrežo in napovedal učinkovitejše nadaljevanje. To se je tudi uresničilo. Čeprav je bil Nikolić še vedno zelo razpoložen, pa ni zmogel ustaviti vseh slovenskih strelov. Hrvati so si vse bolj pomagali s prekrški, številčne prednosti pa so domači izkoriščali. V drugi tretjini so dosegli tri "power play" gole. Med strelce so se vpisali Jan Urbas, Tičar in Anže Kuralt, ki je preusmeril plošček po silovitem strelu Blaža Gregorca. Pred koncem tretjine je pred vrati sam ostal Miha Zajc in povišal na 5:0.

Rok Tičar je Hrvatom zabil dva gola.
Rok Tičar je Hrvatom zabil dva gola. FOTO: Damjan Žibert

V zadnji tretjini sta nato padla samo dva gola (Miha Verlič in Luka Kalan), za kar ima največ zaslug Nikolić, saj je spet ustavljal mogoče in nemogoče. Slovenci so na vse načine iskali poti do njegove mreže, imeli nekaj res lepih akcij, si večkrat prislužili aplavz navijačev, na koncu pa so se morali zadovoljiti le s sedmimi doseženimi goli. Po dveh krogih imata tako Slovenija in Japonska vse točke po dveh zmagah, brez točk sta Litva in Hrvaška. "Bilo je težko, vedeli smo, kaj nas čaka. Dali smo sedem golov, lahko bi jih še pet več, pa bi bilo tako kot včeraj. Včasih se plošček odbije, dobro so se branili, tudi njim je motiv igrati proti Slovencem. Pomembno je, da se pripravimo na nedeljo, treba bo čim prej pozabiti tole tekmo in treba bo odigrati pravi hokej in zmagati," je po drugi zmagi v Podmežakli povedal selektor Kopitar. "Najtežje se je bilo pripraviti na takšno temo. Na začetku so se dobro branili, vratar je imel svoj dan. A smo se prilagodili, skušali spraviti čim več ploščkov pred gol in zadevati. Te tekme so takšne, da mi večino časa igramo s ploščkom in želimo imeti kontrolo, poskušamo pa tudi doseči čim več zadetkov. Proti Japoncem vemo, kaj lahko pričakujemo, a moramo se osredotočiti na našo igro in odigrati tako, kot se od nas pričakuje," pa je dodal Mariborčan Miha Verlič.

Turnir na Jesenicah je eden od treh na tretji kvalifikacijski stopnji za OI. Zmagovalci se bodo uvrstili na avgustovsko zadnjo stopnjo kvalifikacij, ko bodo na sporedu še trije turnirji. Če bo Slovenija na Jesenicah uspešna, se bo uvrstila na turnir na Norveško, kjer so že domača reprezentanca, Danska in Južna Koreja.