Nazadnje konec aprila v pripravah na letošnje svetovno prvenstvo v Kanadi, le malokdo pa je pomislil, da bosta nasprotnika spet prekrižala palice tako kmalu: Slovenija in Slovaška se bosta v petek pomerili v prvi tekmi za obstanek na SP.
Medtem ko so Slovenci navajeni življenja na hokejskem robu elitne skupine, saj v zadnjih letih v rednih intervalih tudi padejo čezenj in se znajdejo v drugoligaški konkurenci, je za Slovake boj za obstanek med najboljšimi 16 reprezentancami na svetu nekaj povsem novega in skorajda nepojmljivega. V sredo zvečer, ko je bilo po razpletu v predtekmovalni skupini C jasno, da Slovaška ne bo nadaljevala prvenstva v boju za četrtfinale, je bilo tudi Slovencem popolnoma jasno, da jih konec tedna čaka peklensko težka naloga.
Čeprav bi imeli glede na prikazano igro, predvsem na zadnji tekmi skupine z Latvijo, zanesljivo veliko dela tudi z močnimi Nemci in presenetljivo dobrimi in borbenimi Norvežani. Prav slednji so bili teoretično pred SP v vlogi glavnega kandidata za zadnje mesto v svoji skupini; a obrnilo se je povsem drugače in Skandinavci so nenadoma celo v igri za uvrstitev v četrtfinale, saj so v drugi del prinesli dragocene štiri točke.
Kakšno je hokejsko razmerje moči med državama, ki se bosta 9. in 10. maja (oziroma še 13., če bo odločal tretji dvoboj) borili za mesto med elito, pričajo že osnovni statistični podatki. Slovaška ima 82 klubov, 45 hokejskih dvoran in več kot 10.000 igralcev, od tega 1800 članov. Slovaška je, odkar je leta 1993 nazadnje igrala skupaj s Češko, kot samostojna država na SP v elitni skupini redno nastopala od leta 1996. Nikoli ni bila slabša od desetega mesta, doslej tudi še nikoli ni bila v položaju, ko si mora reševati golo kožo, ima pa že tri kolajne. Največji uspeh slovaškega hokeja je naslov svetovnih prvakov leta 2002 na Švedskem, dve leti prej so bili v Rusiji drugi – za Čehi, leta 2003 pa na Finskem tretji. Slovaška je od leta 1994 tudi redna udeleženka olimpijskih iger, kjer je na zadnjih igrah 2006 v Torinu osvojila peto mesto.
Na dosedanjih medsebojnih tekmah je statistika prav tako močno na strani Slovakov. Le enkrat, marca 1994, so se hokejisti pomerili na uradnih tekmah pod okriljem Mednarodne hokejske zveze (IIHF). Na svetovnem prvenstvu tedanje skupine C so na Slovaškem domači slavili prepričljivo zmago z 9:0 in se uvrstili v skupino B, leto pozneje pa med elito. Kasneje sta reprezentanci igrali samo še prijateljske tekme, Slovenci pa so v štirih dvobojih iztržili en nedoločen izid (3:3), leta 2000 na turnirju v Franciji, kjer pa Slovaki za razliko do Slovencev niso nastopili z vsemi najboljšimi. Na preostalih tekmah, vseh na Slovaškem, pa so domači zmagali s 5:2, 4:1, 3:2 in 3:1.
Na letošnjem SP je Slovaška zelo oslabljena, saj je nastop iz različnih vzrokov odpovedala večina povabljenih zvezdnikov iz lige NHL. Na seznamu igralcev v Halifaxu je tako le pet znancev iz najmočnejše lige na svetu; ljubiteljem slovenskega hokeja je zanesljivo najbolj znan Lubomir Višnovsky, soigralec Anžeta Kopitarja v Los Angelesu, poleg njega pa so tukaj še vratar Peter Budaj, branilca Andrej Sekera in Branislav Mezei in napadalec Marcel Hossa. Ostali igralci, ki jih je selektor Julius Šupler pripeljal v Kanado, pa prihajajo iz domačih, čeških, ruskih in švedskih klubov.
"Za nekatere naše igralce bo to najtežja tekma in vrhunec njihovih reprezentančnih karier. Včasih gredo stvari dobro, včasih pa ne. Začeli smo zelo dobro, nato pa so se stvari hitro obrnile. Seveda smo zelo razočarani, a po počitku in pogovoru bomo nared za tekmo. Smo motivirani, saj moramo biti, kajti gre za obstanek na SP. Ni se lahko sprijazniti s tem, a tako pač je," je pred tekmo dejal Robert Petrovicky.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.