Slovenski hokejisti strli močan japonski odpor

Jesenice, 09. 02. 2020 21.03 |

Slovenska hokejska izbrana vrsta se je s popolnim jeseniškim izkupičkom v prvem delu kvalifikacij za nastop na zimskih olimpijskih igrah v Pekingu 2022 uvrstila na sklepni kvalifikacijski turnir, ki bo konec meseca avgusta na Norveškem. Ob visoki zmagi nad Japonsko s 6:2 so bili v slovenskem državnem dresu natančni Jan Urbas, Ken Ograjenšek, Robert Sabolič, Miha Zajc ter dvakrat Rok Tičar.

Varovanci selektorja Matjaža Kopitarja so podaljšan jeseniški konec tedna zaokrožili še s tretjo zmago na prvi olimpijski kvalifikacijski stopnički, kar jim prinaša nastop na sklepnem kvalifikacijskem turnirju, ki bo konec avgusta na Norveškem.

Kot je bilo pričakovati pred obračunom v Podmežakli, se je japonska izbrana vrsta izkazala za zelo neugodnega in predvsem nepopustljivega tekmeca, ki primanjkljaj v posamični kakovosti nadomešča z veliko mero borbenosti in kolektivnim pristopom. Čeprav je Slovenija od uvodne minute zagospodarila na ledeni ploskvi, zadetka kljub velikemu številu sproženih strelov ni uspela doseči. Temu je veliko pripomogel 37-letni veteran v vratih japonske reprezentance Jutaka Fukufudži, ki je z izjemnimi obrambami spravljal v obup slovenske napadalce.

Slovenski hokejisti so upravičili vlogo favoritov in se s popolnim izkupičkom uvrstili na sklepni olimpijski kvalifikacijski turnir, ki bo konec meseca avgusta na Norveškem. FOTO: Damjan Žibert

Zadetek Urbasa 'odprl' Japonce
Japonci so v obdobju velike slovenske prevlade v 9. minuti izvedli hiter protinapad, ki ga je v vodilni zadetek pretvoril Šoga Nakadžima. Kljub začetnemu šoku so slovenski hokejisti nadaljevali z obleganjem japonskih vrat, a se izid do konca uvodnih 20 minut ni spremenil. Če je bila prva tretjina z vidika slovenske reprezentance zelo dobra, a neučinkovita, je bila druga še bolj v korist naših hokejistov, kar se je moralo odraziti tudi na rezultatu. Za zasluženo izenačenje na 1:1 v 26. minuti je po individualnem prodoru poskrbel odlični Jan Urbas.

V zadnjo tretjino sta moštvi vstopili z enakimi možnostmi za končni uspeh, četudi je bilo ves čas čutiti v zraku, da je naša izbrana vrsta precej kakovostnejša od japonske. To je potrdil Ken Ograjenšek v 46. minuti za vodstvo z 2:1, le minuto pozneje pa je napako gostov v obrambi kaznoval še Robert Sabolič (3:1). Ko je še Rok Tičar med 58. in 59. minuto dosegel dva zadetka in povišal slovensko vodstvo na 5:1, je bilo jasno, da je japonskih sanj o velikem presenečenju konec. Za piko na i visoki slovenski zmagi je z zadetkom v zadnji minuti poskrbel obetavni Miha Zajc.