Znani vsi četrtfinalisti SP v hokeju

Riga, 23. 05. 2023 22.24 |

STA, Ž.K.
0

Predtekmovanje svetovnega prvenstva v hokeju elitne skupine na Finskem in v Latviji je končano, zato so znani vsi četrtfinalisti. Kot zadnji sta si četrtfinalni vstopnici priborili Nemčija in Latvija. Slednja je Švici zadala sploh prvi poraz na SP, po podaljšku je zmagala s 4:3.

Nemška hokejska reprezentanca si je že zgodaj popoldne zagotovila mesto med četrtfinalisti. V današnji prvi tekmi skupine A v Tampereju so Nemci premagali Francijo s 5:0 in si priigrali neulovljive štiri točke naskoka pred Danci. Med strelce se je vpisalo pet različnih igralcev.

Hokejisti Nemčije
Hokejisti Nemčije FOTO: AP

V "čakalnici" za četrtfinale pa se je po svoji tekmi znašla Slovaška. Ta je v obračunu skupine B v Rigi sicer zanesljivo premagala Norveško s 4:1 in po točkah ujela gostitelje Latvijce. Slovaki so vse naredili že v prvi tretjini, ko so zadeli trikrat.

A na razplet boja za četrtfinale so morali čakati do zadnje tekme na SP. Latvija je namreč zvečer igrala proti še neporaženi Švici in lovila vsaj točko, ki bi ji omogočila četrtfinale. Če bi domačini izgubili po rednem delu, bi se v četrtfinale uvrstili Slovaki, ker so dobili medsebojno tekmo.

Nazadnje so se veselili Latvijci. Prireditelji SP so dvakrat vodili, z 1:0 in 2:1, a so jih Švicarji, ki do te tekme niso izgubili niti točke, obakrat ujeli. Nastopili so sicer oslabljeni, saj so nekateri najboljši dobili prosto. A so v 54. minuti po zadetku veterana Andresa Ambühla poskrbeli za šok v Areni Riga, toda domači zvezdnik Kaspars Daugavinš je nato zadel za veliko olajšanje in rešilno točko. V dodatnem delu pa so rdeče-belo-rdeči dosegli še piko na i, saj je Rudolfs Balcers poskrbel za končnih 4:3, s tem pa svojo ekipo pomaknil na tretje mesto v skupni. Po točkah so namreč Latvijci ujeli Čehe, dobili pa so medsebojno tekmo.

V preostalih današnjih tekmah je v derbiju skupine B Kanada premagala Češko s 3:1. Kanadčane je v zadnji tretjini v vodstvo popeljal Tyler Myers, ob koncu pa je zadel še Lawson Crouse.

V obračunu svetovnih prvakov Fincev in Dancev, ki niso več imeli možnosti za četrtfinale, pa ni bilo dvomov. Domačini so s po tremi goli v prvi in drugi tretjini hitro razblinili upe tekmecev, Danci so častni gol dosegli v 43. minuti.

Po rednem delu SP pa ni več nobene ekipe s stoodstotnim izkupičkom. Američani, ki so v drugi skupini do danes tudi imeli vseh šest zmag, so namreč dosegli še sedmo, toda Švede so premagali šele po podaljšku. Do 54. minute so Američani vodili s 3:1, a so Švedi še izsilili podaljšek, v katerem pa je ameriško zmago potrdil Dylan Samberg.