
Japonski olimpijci so v desetih dneh tekmovanj v Atenah osvojili 32 medalj, od tega 15 zlatih, 8 srebrnih in 9 bronastih. Japonska je s tem trenutno tretja država po osvojenih zlatih medaljah in skupno peta najuspešnejša država 28. poletnih OI. Le eno zlato jo še loči od rekorda, ki ga ima z OI leta 1964 v Tokiu, dosežek iz Sydneyja (pet zlatih in skupaj 12 medalj) pa je že močno presegla. Japonski izkupiček v Atenah je v zadnjih dneh strmo zrasel, potem ko je 26-letna Mizuki Noguchi, lanska svetovna podprvakinja iz Pariza, zmagala v maratonu in sedmih odličjih iz ponedeljkovih tekmovanj.

Med junakinje Aten gotovo sodijo rokoborke z dvema zlatima ter eno srebrno in bronasto medaljo. Izkazali so se tudi telovadci. Hirojuki Tomita in Isao Joneda sta svoji državi priborila dva srebra in bron. Prebivalce tega azijskega otoka je pred televizijske ekrane prilepila tudi plavalna reprezentanca, ki je državi priplavala osem kolajn.

Do konca OI je še kar nekaj tekmovalnih dni, Japonska pa je že zdaj presegla cilj, da se iz Aten vrne z desetimi zlatimi in skupaj 25 medaljami. "Prvi teden OI smo v tradicionalnih športih, kot sta gimnastika in plavanje, doživeli prebujenje, v judu pa smo ponovno dokazali, da smo najboljši," je ponosen predsednik Japonskega olimpijskega komiteja Cunekazi Takeda.