Šport

Jadro namesto vesla

Ljubljana, 09. 08. 2007 14.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Jani Klemenčič je vesla zamenjal za jadra. Vzrok leži v hudi bolezni, ki ga spremlja že dlje časa.

Slovenski veslač Jani Klemenčič je uradno objavil konec kariere v tekmovalnem veslanju. Slovenski olimpijec, ki si je leta 1992 v Barceloni v četvercu brez krmarja okrog vratu nadel prvo olimpijsko kolajno za samostojno Slovenijo, se bo poslej ukvarjal z jadranjem, saj je že član slovenske Ekipe 44, ki tekmuje v razredu jadrnic Russella Couttsa (RC 44).

Janiju je policija 31. maja prekinila pogodbo o zaposlitvi in ga o tem sploh ni obvestila
Janiju je policija 31. maja prekinila pogodbo o zaposlitvi in ga o tem sploh ni obvestila FOTO: POP TV

Klemenčič, ki je nazadnje tekmovalno veslal leta 2005, je zdaj pri skoraj 36 letih sklenil, da je dovolj s tekmovanji na veslaških regatah. Poglavitni razlog za slovo od vesel je huda bolezen, ki Klemenčiča spremlja že dalj časa. "Zdravniki so postavili diagnozo revmatoidni artritis, bolezen, ki se je ne da ozdraviti, z močnimi tabletami si le lajšam bolečine. Kljub temu, da sem imel cilj nastopiti še v Pekingu, sem rekel, da je dovolj. Bolečine so prehude, omilijo pa jih le močna zdravila. Na srečo sem odkril drug šport, ki je prav tako povezan z vodo - jadranje. Na jadrnici sem se dobro znašel in menim, da bom lahko s tem novim izzivom pomiril tekmovalni duh," je v dolgem pogovoru med drugim povedal Klemenčič.

Bogata kariera

Kariera blejskega športnika je bila posejana s številnimi vzponi in tudi nekaterimi padci, ki so bili predvsem posledica bolezni. Nastopil je na štirih olimpijskih igrah, v Barceloni 1992, v Atlanti 1996, v Sydneyju 2000 in v Atenah 2004. V Španiji je bil s četvercem brez krmarja skupaj s Sadikom Mujkičem, Milanom Janšo in Sašom Mirjaničem bronast, štiri leta kasneje je v prometni nesreči tragično preminulega Mirjaniča v čolnu zamenjal Denis Žvegelj, začelo pa se je obdobje četrtih mest. Klemenčič je bil skupaj z Janšo, Rokom Kolandrom in Matejem Prelogom v Sydneyju leta 2000 znova četrti, v Atenah 2004 pa je po osvojenem devetem mestu spoznal, da so bila četrta mesta dejansko uspeh. Sklenil je, da bo poskusil še v Pekingu, a mu je bolezen preprečila treninge, tako da je zdaj vesla postavil v kot.

Poleg olimpijskih iger je v četvercu dobro nastopal tudi leta 2001, ko je skupaj s Prelogom, Kolandrom in Mujkičem osvojil bron na svetovnem prvenstvu v Luzernu, poleg tega pa se je posadka okitila tudi s skupno zmago v svetovnem pokalu. Po kratki epizodi leta 2005 v bobu je zimo raje spet zamenjal za poletje ter odkril jadranje. Namesto rek in jezer ga bo poslej mogoče videti na morjih.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Alexey
10. 08. 2007 07.45
ni idealen kader za veslanje pletne, ker gre to iz roda v rod
Tonček Balonček
09. 08. 2007 17.14
škoda je, da je imel pogodbo z Ministrstvom le za določen čas, sicer b9i se mogoče lahko invalidsko upokojil. Je pa gotovo idealen kader za poganjanje pleten na Bledu, delal bi v domaečm okolju, ima predispozicije in vse ostalo, le bolezen bi mu lahko preprečila delo. Tudi sam Bled bi pridobil, če bi oglašali, da imajo med veslači pleten olimpijca! On bi bil pa kar na Policiji?
dejan22@email.si
09. 08. 2007 16.56
Moja stara mama pa tekmuje v WWC!