Njegova zmaga in drugo mesto na smukih v Garmischu sta nedvomno vrhunca letošnje zime, ob bledih predstavah ostalih pa sta upanje na lepšo prihodnost zbudila še mladinska svetovna slalomska prvaka Ilka Štuhec in Matic Skube.
Podobno kot po lanski sezoni, ko slovenski smučarji niso izpolnili zadanih ciljev na olimpijskih igrah, je bilo tudi letos: na vrhuncu sezone, svetovnem prvenstvu v Aareju, so popolnoma pogoreli. Toda ena sprememba se vendarle obeta; direktor alpskih reprezentanc Klemen Bergant je tudi zaradi teh neuspehov ponudil odstop s svoje funkcije, o tem pa bo zdaj, ko je konec aktivnega dela sezona, odločala Smučarska zveza Slovenije.
Spremembe se zdijo nujne, saj z izjemo smukaških dosežkov Andreja Jermana Slovenci vse bolj tonejo v povprečje. Nekdaj elitna disciplina, slalom, postaja prava muka za smučarje in tudi ljubitelje smučanja. Visoke uvrstitve so redkost, včasih pa je uspeh celo že samo nadaljevanje tekme v finalu s smučarjem ali dvema. Vse slabše startne številke pa Slovencem tudi ne omogočajo, da bi se lahko vrnili na mesta, ki so jih zasedali pred petimi ali več leti. Kako nizko je padla slovenska smučarija, pove podatek, da si je nastop na finalu sezone v Švici, torej med tistimi, ki so bili med 25 najboljšimi v točkovanju posamezne discipline, med moškimi poleg Jermana zagotovil le Aleš Gorza, skupno slovensko udeležbo pa sta dva mladinska svetovna prvaka Štuhčeva in Skube skoraj podvojila: ob njih je bila udeleženka finala še Tina Maze, a daleč od predstav v zadnjih sezonah.
Če si slalomska in veleslalomska ekipa ob redkih prebliskih (deveti mesti Mitje Valenčiča na svetovnem prvenstvu in Bernarda Vajdiča v Alti Badii in nekaj uvrstitev med najboljše v kombinaciji) težko prislužita pohvalne besede, pa je drugače z Jermanom. Splet okoliščin mu je preprečil, da bi se ob koncu sezone morda boril celo za medaljo v smukaškem seštevku, kar bi bilo za v nekoč povsem v tehnične discipline zagledano slovensko smučanje nekaj nepojmljivega. V zgodovino pa se bosta za vselej vpisala 23. in 24. februar 2007, ko je Tržičan najprej zmagal, nato pa osvojil še drugo mesto na smukih v Garmischu. Jerman, bil je šesti v smukaškem seštevku in 24. v skupnem ter blizu meje 400 točk v svetovnem pokalu (366), je osvojil več kot polovico točk slovenske moške ekipe (693). Daleč za njim so najboljši slovenski smučarji v ostalih disciplinah. Vajdič 30. v slalomu, Gorza 23. v veleslalomu in Andrej Šporn 30. v superveleslalomu.
Pri dekletih je v zadnjih sezonah za nasmehe na obrazu skrbela Tina Maze, ki pa v tej ni našla prave formule za uspeh. Nekdanja članica najožjega svetovnega vrha v veleslalomu, ki je v minulih letih petkrat stala na najvišji stopnički odra za zmagovalke, v letošnji sezoni ni in ni našla poti iz globoke krize. V začetku sezone je obetavno nastopala Ana Drev, nekajkrat je nase opozorila še Mateja Robnik, a tudi onidve sta v nadaljevanju izgubili stik z najboljšimi. Edini svetli točki v rezultatsko precej črni sezoni sta bili mlada Ilka Štuhec, ki je navdušila na olimpijskih dnevih evropske mladine in mladinskem svetovnem prvenstvu, in Maruša Ferk, ki je tudi na tekmah na najvišji ravni pokazala, da bo treba nanjo še resno računati. Najboljša uvrstitev na tekmah svetovnega pokala je bila peto mesto Mazejeve na superveleslalomih v Trbižu in San Sicariu ter še ena uvrstitev v prvo deseterico. Slovenski izkupiček sezone je skupno 30. mesto Mazejeve, ki jih po dolgem času ni uspelo osvojiti magičnih 400 točk v eni sezoni, v posamičnih disciplinah pa je Mazejeva v superveleslalomu končala na desetem mestu, v veleslalomu na 19., v slalomu je v skupnem seštevku najvišje končala Ana Kobal, ki je skupno 40., v smuku pa Urška Rabič na 49.
Razplet pri vrhu svetovnega pokala je minil brez Slovencev. Po letu 2002 je šel veliki kristalni globus znova v roke Avstrijke, z zmago na zadnjih dveh tekmah sezone je skupno zmago v svetovnem pokalu osvojila Nicole Hosp, ki je prav na finalu v Lenzerheideju ugnala reprezentančno kolegico Marlies Schild. Popolno avstrijsko prevlado je s tretjim mestom v skupnem seštevku preprečila Američanka Julia Mancuso. V moški konkurenci pa sta zanimiv, zelo tesen (odločalo je 13 točk) in do konca nepredvidljiv boj za zmago bila Norvežan Aksel Lund Svindal in Avstrijec Benjamin Raich, na koncu je bil boljši Norvežan, ki je ob velikem globusu pobral še manjši priznanji za skupni zmagi v kombinaciji in veleslalomu. Tretji je bil najboljši smukač sezone, Švicar Didier Cuche.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.