Luka Dončić nikakor ni edini slovenski športnik, ki mu je uspelo skleniti donosno pogodbo. Kar nekaj jih je, ki se jim je uspelo podpisati pod milijonske zneske.
Slovenski košarkarji čare najmočnejše in najbogatejše lige okušajo že od leta 1997. Prvi je met čez lužo unovčil Marko Milič, ki je v dveh sezonah zaslužil skoraj 600.000 dolarjev (natančneje 592.000), kar bi bilo danes dobrih 493.000 evrov.
V NBA je med letoma 2000 in 2010 zaigralo še sedem Slovencev: Primož Brezec, Boštjan Nachbar, Rašo Nesterović, Beno Udrih, Saša Vujačić in Uroš Slokar. Primož Brezec je v 11 sezonah zaslužil dobrih 11 milijonov evrov, Boštjan Nachbar okoli 9,6 milijona evrov, največ v tem obdobju pa Rašo Nesterovič – pogodbe so mu prinesle približno 42 milijonov evrov. Sledi Beno Udrih, ki so mu pogodbe v 15 sezonah prinesle okrog 37 milijonov evrov. Saša Vujačić se lahko pohvali z 18,5 milijona evrov zaslužka v 11 sezonah. Uroš Slokar je v eni sezoni prislužil 340.000 evrov (vsi zneski so okvirni).
Še bolje je šlo Goranu Dragiću, ki se je v 12 sezonah približal 100 milijonom, tu pa sta še Zoran Dragić in Vlatko Čančar z okoli tremi milijoni.
Ne le v košarki, tudi v nogometu ima Slovenija igralce, ki izstopajo v svetovnem merilu. Jan Oblak se je v nogometno zgodovino vpisal kot najdražji vratar na svetu, saj so za njegov odhod iz kluba postavili odkupno klavzulo, ki je znašala kar 120 milijonov evrov. Po neuradnih podatkih naj bi zaslužil okoli 10 milijonov evrov na leto, vendar se ugiba, da naj bi zaslužil še veliko več.
Hokejski superzvezdnik Anže Kopitar je leta 2016 za osem let podaljšal pogodbo z ekipo Los Angeles Kings, ki mu bo do konca sezone 2023/24 osebni račun obogatila za slabih 71 milijonov evrov oziroma 80 milijonov ameriških dolarjev.
Tu so še Samir Handanović, Kevin Kampl, pa Josip Iličić – vsak dva do tri milijone na leto. Podobno naj bi bilo tudi pri Primožu Rogliču in Tadeju Pogačarju.
'Slovenski vrhunski šport se financira sam'
V oddaji 24UR ZVEČER so gostili strokovnjaka za marketing Tomaža Ambrožiča in legendarnega slovenskega košarkarja Petra Vilfana, prvega kapetana slovenske reprezentance v košarki.
Slovenija ima od teh velikih zaslužkov najboljših slovenskih športnikov veliko, je jasen Ambrožič: "Najboljši slovenski športniki že danes na leto zaslužijo več kot sto milijonov evrov, velik del tega denarja pa se na koncu steče nazaj v Slovenijo. Določen del denarja tako konča tudi v javnem proračunu," pravi.
Ob tem pa je poudaril, da slovenski vrhunski športi iz javnih sredstev dobi okoli sedem ali osem milijonov evrov na leto. "Večji znesek pride v državni proračun iz naslova izvoza slovenskega športa, tudi skozi denar, ki ga iz tujine prejme slovenska športna organizacija. To govori o tem, da se slovenski vrhunski šport financira sam," pravi in dodaja, da smo na to lahko ponosni, a da bi si po njegovem mnenju zaslužil več. "Da bi ostalo kaj tudi za klube na nižjih nivojih, za to podrast vrhunskega športa, ki je pogosto zanemarjena," pravi.
Pri uspehih naših športnikov pa tudi pregovorno nevoščljivi Slovenci stopimo iz svoje kože. "V športu moraš biti prvi, drugi ali tretji. Če nisi najboljši, ti ne bo nihče ponudil niti 100 tisoč evrov. In ko ljudje vidijo, da vsi ti športniki za svoj uspeh garajo vse svoje življenje, da si ta denar zaslužijo, lažje sprejmejo tudi tako visoke zaslužke," to zanimivost komentira Vilfan.
Pa ste se kdaj vprašali, kateri so najbolj dobičkonosni športi na svetu? Glede na zadnje največje zaslužkarje v zadnjem letu so to nogomet, boks, tenis in avtomobilizem. In pozor – na lestvici 50 najbolje plačanih sta zgolj dve ženski. Kdo so torej športni junaki z najbolj polnimi denarnicami? Za namig – čisto pri vrhu je Lionel Messi, ki je ravno včeraj podpisal pogodbo s francoskim Paris Saint-Germainom za 35 milijonov evrov na leto. 50 najbolje plačanih športnikov na svetu pa je skupaj težkih skoraj dve milijardi evrov in pol.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.