"Popoldan sem plavala lažje kot zjutraj, saj me je za seboj verjetno potegnila tudi Kločkova," je povedala Kejžarjeva, ki je že zjutraj plavala na vso moč in napovedala, da bo popoldan drugače, kar se je tudi uresničilo. Radovljiška plavalka, ki trenira v ZDA, je dober izid dosegla predvsem na zadnjih metrih, ko je 50 metrov prosto preplavala sekundo hitreje kot zjutraj, kar je lep obet pred finalom, saj slovenski rekorderki očitno ne primanjkuje moči. Pred finalom je skrivnostna in noče razložiti svojih želja, čeprav jih nedvomno ima. "Zdaj sem v finalu. Bomo pač videli. Napovedovati res nočem. Skušala se bom čim bolj držati Kločkove in bomo videli," je taktiko razložila radovljiška plavalka. Njen ameriški trener Steve Collins pa je pred nastopom izjemno optimističen, saj je Kejžarjeva po njegovem pridobila na potrebni samozavesti za dobre izide.
Mankoč je nastopil v finalu na 200 m mešano in dosegel drugi izid kariere. Čas 2:01,85 pa je bil vseeno premalo za kaj več kot osmo mesto. Še na polovici proge je Mankoču kazalo boljše, ko je bil na drugem mestu, a je pridobljeno izgubil v nadaljevanju. "V primerjavi s polfinalom sem še bolj skušal poudariti obrate in tam pridobiti v primerjavi s tekmeci. Žal mi je to pobralo toliko moči, da je bil na koncu rezultat nekaj slabši. Osmi sem bil tako ali tako, zato sem skušal drugače, saj nisem imel kaj izgubiti. Izid 2:01,8 sploh ni slab in moja kariera je še dolga," napoveduje Mankoč, ki še kar ne more verjeti kakšen napredek je naredila prav njegova disciplina. Zmagal je svetovni rekorder Finec Jani Sievinen pred Italijanom Alessiom Boggiatom ter presenečenjem Avstrijcem Markusom Roganom.
Ostali naši slabše
Brez finala na 800 m prosto pa je ostala Triglavanka Anja Čarman, ki je na 800 m prosto z 8:42,34 sicer za 3,41 sekunde popravila državni rekord, dosežen aprila na Dunaju, a je izid zadostoval le za 11. mesto. "Plavala sem sproščeno in z nastopom sem kar zadovoljna. Pred nastopom sem načrtovala osebni rekord in ga tudi dosegla," je povedala 17-letna Čarmanova. Za finale bi morala danes plavati 8:39,09, polfinala pa na tej razdalji ni in odpadla je možnost za popravni izpit.
Matic Lipovž je v polfinalu na 200 m prsno pričakoval precej več od izida 2:18,70, a se mu načrti niso izšli. "Dopoldan (2:18,76) sem prehitro začel in nisem zdržal. Tokrat sem začel počasneje, a ni se izšlo. Občutek je bil dober in ne vem, kaj se je zgodilo," je povedal plavalec ljubljanske Ilirije, ki je na prvenstvu načrtoval izid okrog 2:16 ali 2:17,0 in bil seveda razočaran.
Evropski rekord že v polfinalu
V polfinalu na 50 metrov hrbtno je izstopal Nemec Thomas Rupprath. Že dopoldan je s 25,20 postavil nov evropski rekord. Bil je šest stotink hitrejši od rekorda rojaka Steva Thelokeja, doseženega 25. maja letos v Warendorfu. Popoldan pa je razdaljo preplaval v 25,00 sekunde in bil od svetovnega rekorda Američana Lennyja Kreuzelburga iz leta 1999 oddaljen le še stotinko. Mariborčan v kopalkah ljubljanske Ilirije Blaž Medvešček je s 26,28 za 16 stotink izboljšal lasten svetovni rekord in na koncu zasedel 13. mesto.
Sreda se je začela s prestižnim dvobojem plavalcev na 100 m prosto. Z novim rekordom prvenstev 47,86 je dvoboj velikanov dobil svetovni rekorder Nizozemec Pieter van den Hoogenband, ki je dobil obračun z branilcem naslova Rusom Aleksandrom Popovom (48,94), na tretjem mestu pa je nekoliko presenetil Hrvat Duje Draganja (49,31). "Lahko plavam še hitreje, saj to nikakor ni bil idealen nastop. Zato bi moral delati več na moči. Kljub vsemu s formo nisem nezadovoljen. Odkrito povedano pa sem si želel svetovni rekord, ker ga je včeraj na 400 m prosto postavil Avstralec Ian Thorpe. Zdaj bom imel priložnost še na 200 m prosto," je ocenil zmagovalec. Še večje je bilo navdušenje med dekleti, kjer Franziska van Almsick spet postaja nemška nacionalna junakinja. To je potrdila tudi z zmago na 100 m prosto in to v slogu prave šampionke, saj je bila na obratu šele šesta, v cilju pa je imela lepo prednost pred Slovakinjo Martino Moravcovo, ki je ubranila srebro iz Helsinkov, tretja pa je bila Belorusinja Elena Popčenko. Nemka je na letošnjem prvenstvu po dveh štafetnih zmagah osvojila tudi prvo posamično zlato. "Neverjeten občutek je, ko po sedmih letih spet stojim na najvišji stopnički. Jasno je, da sem se vrnila in navdušena sem, kako me je sprejela publika. Kar bojim se, da bo vse prav hitro minilo," je po zmagi povedala van Almsickova, ki odkrito napoveduje svetovni rekord na 200 m prosto. Žensko tekmo na 100 m prsno je prepričljivo dobila evropska rekorderka Švedinja Emma Igelstroem.