Šport

Klinarjeva odlična tretja

Madrid, 10. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovenska plavalka Anja Klinar je na evropskem prvenstvu v Madridu osvojila bronasto odličje na 400 metrov mešano.

Jana Kločkova in Eva Risztov v boju za zlato
Jana Kločkova in Eva Risztov v boju za zlato FOTO: Reuters

Slovensko plavanje je bogatejše za še eno medaljo, četrto v samostojni Sloveniji, skupaj pa že 14. na evropskih prvenstvih v 50 metrskih bazenih. Na 400 metrov mešano jo je osvojila komaj 16-letna Radovljičanka Anja Klinar, ki jo je premagala le svetovna rekorderka ter olimpijska, svetovna in evropska prvakinja Ukrajinka Jana Kločkova ter drugouvrščena na vseh velikih tekmovanjih zadnjih let Madžarka Eva Risztov.

Klinarjeva je popoldan v delfinovem slogu začela šest desetink hitreje kot zjutraj, nato pa ritma ni uspela pravilno stopnjevati v hrbtnem slogu. Po pričakovanjih si je bronasto medaljo priborila v prsnem plavanju, ko se je dodobra utrdila na tretjem mestu in za njo sta zaostali tudi mlada Madžarka Zsuzsanna Jakabos in Romunka Beatrice Caslaru, ki so jo številni uvrščali med favoritnje za medaljo. "Seveda sem z vrstnim redom zadovoljna, mnogo manj pa z izidom, saj sem kar precej zaostala za svojim osebnim rekordom. Bilo je težko. Kločkova ob meni je kmalu ušla, Italijanka na drugi strani pa je bila prepočasna in nekoliko sem izgubila svoj ritem. V prsnem slogu in kravlu bi morala še nekaj dodati," je bila samokritična Klinarjeva, ki pa ni skrivala zadovoljstva ob prvi medalji na velikih tekmovanjih. Nekoliko nasprotujoče je dejstvo, da je Klinarjeva medaljo priborila prav v prsnem slogu, prav tu pa bi po lastnem mnenju in prepričanju trenerja Mihe Potočnika morala opraviti še precej več. Pred tem je bila Klinarjeva uspešna že na lanskem mladinskem evropskem prvenstvu v Glasgowu, kjer je osvojila zlati medalji na 200 in 400 m mešano.

Odličen uspeh mlade plavalke Anje Klinar  (Foto: Reuters)
Odličen uspeh mlade plavalke Anje Klinar (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

O dosežku Klinarjeve dovolj pove tudi podatek, da je šele četrta slovenska plavalka po Metki Sparavec in sestrah Alenki in Nataši Kejžar, ki je plavala v velikem finalu evropskega prvenstva. Naštetim ob bok gre zdaj dodati še Triglavanko Anjo Čarman, ki je potrdila izjave pred EP o dobri formi in na 200 m hrbtno z 2:14,96 zasedla 5. mesto in si priborila torkov finale. Za mesto prekratka je bila z 2:15,78 Alenka Kejžar, ki je končala na devetem mestu in je prva rezerva.

Zablestel je tudi Emil Tahirovič, ki je na 100 m prsno z 1:01,67 postavil nov državni rekord, znamko z lanskega SP v Barceloni je popravil za 39 stotink sekunde in se v jutrišnji finale uvrstil s tretjim časom, izpolnil pa je tudi A normo FINA za nastop na olimpijskih igrah. "Zjutraj sem napravil še nekaj napak, zdaj pa je šlo boljše in zato tudi rekord," je sijal Tahirovič, ki je zdaj optimističen tudi pred finalom, seveda pa bo svoje povedala tudi konkurenca. Izrazito hitrejši je bil le Francoz Hugues Duboscq (1:01,13), Madžar Richard Bodor pa za vsega dve stotinki sekunde. Koprčan Matjaž Markič je dvakrat popravljal osebni rekord, 1:02,60 pa je zadostovalo za končno 12. mesto. "Na obratu sme izgubil dve desetinki. Zadovoljen sem z izidom in uvrstitvijo. Na 50 m prsno bo cilj finale in verjetno kar boj za medaljo," je nastop videl Koprčan.

Tretji torkov finale pa je priplaval Mariborčan Blaž Medvešek, ki je bil na 100 m hrbtno s 55,76 četrti skupaj z Madžarom Laszlom Czehom. "Vedel sem, da sem spredaj in nisem plaval na vso moč. Imam še nekaj rezerve," je po nastopu menil Medvešek. Najhitrejši je bil s 55,15 Avstrijec Markus Rogan. "Začelo se je sanjsko. Zdaj smo skupaj zelo optimistični. Forma je dobra in tako Blaž kot Emil se bosta že jutri borila za medaljo," je optimističen tudi selektor Ciril Globočnik, ki medalj seveda ne zahteva, oba omenjena plavalca pa še čakata njuni paradni disciplini 50 m prsno oziroma 200 m hrbtno.

Prvi državni rekord je dopoldan dosegla štafeta 4 x 100 m prosto s Petrom Mankočem, Blažem Medveškom, Luko Velikonjo in Luko Vrtovcem. S 3:21,30 so bili reprezentanti dopoldan za 6,45 sekunde hitrejši od prejšnjega rekorda ljubljanske Ilirije, doseženega lani v Radovljici. Izid bi bil lahko še boljši, če bi za ekipo plaval tudi oboleli Jernej Godec, kar se je na popoldanskem delu, ko je bila štafeta 44 stotink počasnejša in je zasedla osmo mesto. Zmagali so Italijani, med ženskami pa Francozinje.

Dopoldan sta nastopila še Ljubljančana Bojan Zdešar in Martin Vrhovšek na 400 m prosto. Prvi je obetavno začel, a ritma ni zdržal in je s 3:56,69 zasedel 12. mesto, Vrhovšek pa je dosegel zelo povprečen izid 4:03,25 in bil 22. Zanimivo je, da bi državni rekord Boruta Petriča iz leta 1981 (3:51,63) še vedno gladko zadostoval za uvrstitev med najboljšo osmerico in na koncu za šesto mesto. Zlato medaljo je osvojil evropski rekorder Italijan Emiliano Brembilla, za katerega je bilo to že tretje evropsko zlato zapored. Dovolj dobra za finale sta tudi državna rekorda Urške Slapšak (27,12) in Petra Mankoča (24,19) na 50 m delfin, kjer pa Slovenci tokrat niso imeli predstavnikov.

Poleg že naštetih bo v torkovih kvalifikacijah nastopilo še osem Slovencev. Sara Isakovič, Peter Mankoč in Luka Vrtovec bodo nastopili na 100 m prosto, Tamara Sambrailo na 100 m prsno, Marko Milenkovič na 200 m mešano in na koncu še ženska štafeta 4 x 200 m prosto.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10