Etapa po drugem prostem dnevu se je začela v Montpellierju in se končala na vrhu "plešaste gore", kot pravijo slovitemu Mont Ventouxu. Zmage se je veselil Francoz Valentin Paret-Peintre (Soudal Quick-Step), ki je v zadnjih metrih strl odpor trdoživega Irca Bena Healyja (EF Education-EasyPost).
Tretje mesto je zasedel Kolumbijec Santiago Buitrago (Bahrain Victorious), četrti pa je bil Belgijec Ilan van Wilder (Soudal Quick-Step).
Za vodilno skupino sta v cilj pripeljala Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) in Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike), ki sta znova bila epski medsebojni boj. Ta je še enkrat več pripadel najboljšemu kolesarju na svetu, ki je Dancu ukradel novi dve sekundi.
Tadej Pogačar je postavil najhitrejši čas vzpona na Mont Ventoux 54:41! Prejšnji rekord je znašal 55:51.
Pogačar je imel sicer priložnost, da postane tretji kolesar, ki bi na plešasti gori slavil v rumeni majici, a je bila prednost ubežnikov (tudi sedem minut) previsoka. Pred tem je to uspelo le Eddyju Merckxu davnega leta 1970 in štirikratnemu zmagovalcu Toura Chrisu Froomu leta 2013.
V skupnem eštevku ima Pogačar zdaj 4:15 minute prednosti pred Vingegaardom, precej pa sta oba povečala prednost do tretjeuvrščenega Floriana Lipowitza (Red Bull-BORA-hansgrohe).

Mladi Nemec je danes, potem ko mu je na zadnjem klancu pomagal tudi moštveni kolega Primož Roglič, zaostal 1:53 minute, v seštevku pa je zdaj 9:03 minute zadaj za vodilnim Pogačarjem. Roglič je napredoval s šestega na peto mesto, potem ko je etapo končal kot deveti z 1:51 minute zaostanka. Za rojakom v rumenem 35-letni Zasavec zaostaja 11:42 minute.

V sredo bo na sporedu etapa od Bollena do Valencea (160,4 km), ki bo namenjena predvsem sprinterjem. V gore se bo karavana znova podala v četrtek, ko bo cilj na zahtevnem Col de la Lozu.
Legendarni Mont Ventoux
Najvišji vrh pokrajine Provansa (1910 metrov nadmorske višine) je 11. v zgodovini gostil cilj etape na dirki po Franciji. Prvič mu je ta čast pripadla davnega leta 1958, ko je na poti do skupne zmage slavil Luksemburžan Charly Gaul.

Mont Ventoux je bil prvotno poraščen z gozdom, a so ga od 12. stoletja dalje sistematično posekali, da bi zadovoljili potrebe ladjedelcev v mornariškem pristanišču Toulon.
Nazadnje se je etapa na Mont Ventouxu zaključila pred devetimi leti, ko je slavo in čast pobral Belgijec Thomas De Gendt. Vendar je bil cilj zaradi močnega vetra nekaj kilometrov nižje. V spominu je navijačem bolj kot De Gendtova zmaga ostala poteza vodilnega Frooma, ki je zaradi defekta nekaj 10 metrov tekel proti vrhu brez kolesa.
Pred štirimi leti Vingegaard prvič pustil Pogačarja za seboj
15,7 kilometra dolg vzpon s povprečnim naklonom 8,8 odstotka je bil na Touru nazadnje vključen leta 2021, ko je Pogačar drugič v karieri prišel do rumene majice. Takrat so kolesarji morali kar dvakrat splezati na "plešasto goro", cilj pa je bil po spustu v Malaucenu.
Presenetljivo je slavil Belgijec Wout van Aert. Pogačar pa je v rumeni majici v cilj pripeljal na četrtem mestu skupaj z Vingegaardom. Takratni nosilec bele majice je Pogačarja napadel na drugem vzponu na Mont Ventoux, kjer se mu je celo uspelo oddaljiti za nekaj metrov, a ga je Pogačar nato ujel na spustu.

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.