21 etap, 3400 kilometrov in zmagoslavje fenomenalnega Pogačarja

Rim, 26. 05. 2024 18.45 | Posodobljeno pred 21 dnevi

Matic Flajšman, A.M., S.V., STA
80

Vse poti vodijo v Rim, na najzahtevnejši poti do večnega mesta pa je letos s konkurenco pometel Tadej Pogačar. Po 21 tekmovalnih dnevih in 3400 prekolesarjenih kilometrih je neverjetni Slovenec s skoraj desetimi minutami naskoka pred tekmeci prišel do zmage na dirki po Italiji. Vrhunce dogajanja na zadnji etapi si boste lahko ob 20. uri ogledali na Kanalu A, VOYO in 24ur.com.

Iz 24UR: Pogačar je zmagovalec dirke po Italiji

Tadej Pogačar, znova v celoti odet v rožnato, je na začetku etape poziral z ekipo in ostalimi dobitniki majic ter nazdravljal veliki zmagi v skupnem seštevku. Njegova ekipa je za današnji dan od svojega opremljevalca dobila z rožnatimi dodatki zaznamovana oblačila in dodatno ovekovečila sijajne predstave svojega prvega zvezdnika.

Zadnja etapa je pričakovano pripadla sprinterjem, najmočnejši pa je bil Belgijec Tim Merlier, ki je izkoristil smolo na koncu drugouvrščenega domačina Jonathana Milana. Tretji v današnji 125 kilometrov dolgi etapi v Rimu je bil Avstralec Kaden Groves. A že pred etapo v Rimu je bilo v skupnem seštevku vse odločeno. 25-letnik iz Klanca pri Komendi si je v soboto po šesti etapni zmagi zagotovil skoraj deset minut prednosti in po zadnji etapi le še uradno postal zmagovalec letošnjega Gira. Slovenski as je v žep ob rožnati za skupni seštevek pospravil še modro majico najboljšega hribolazca, po točkah je slavil Italijan Jonathan Milan, najboljši mladi kolesar pa je postal domačin Antonio Tiberi.

Giulio Pellizzari, Jonathan Milan, Tadej Pogačar in Antonio Tiberi
Giulio Pellizzari, Jonathan Milan, Tadej Pogačar in Antonio Tiberi FOTO: AP

Pogačar je skupno zmago tlakoval od samega začetka Gira. V tem času je dobil šest etap, bil dvakrat drugi in enkrat tretji, kar le dodatno priča o njegovi prevladi na 107. rožnati pentlji. Drugi v skupnem seštevku je bil Kolumbijec Daniel Martinez z zaostankom 9:56 minute, medtem ko je tretji Britanec Geraint Thomas zaostal 10:24 minute.

Tadej Pogačar
Tadej Pogačar FOTO: AP

Za Slovenijo je to sedma zmaga na tritedenskih dirkah, vse pa sta največja zvezdnika dosegla od leta 2019. Roglič je bil trikrat najboljši na dirki po Španiji (2019, 2020, 2021), Pogačar dvakrat na Touru (2020, 2021), zadnji dve sezoni na Giru pa sta pripadli najprej Rogliču, letos pa Pogačarju.