Kolumbijec še desetič

Monza, 14. 09. 2002 00.00 |

V sončni Monzi smo nedvomno gledali enega najzanimivejših uradnih treningov letošnje sezone. Pri razmeroma visokih temperaturah smo poleg modro rdečega obračuna, lahko bili priča še novemu hitrostnemu rekordu.

Juan Pablo Montoya je bil že na jutranjem ogrevanju najhitrejši, da to ni bilo le naključje pa je dokazal tudi na kvalifikacijah, ko je, ne samo osvojil svoj deseti najboljši štartni položaj, ampak povsem pokvaril tudi Ferrarijevo predstavo na domačem terenu.

Juan Pablo Montoya
Juan Pablo Montoya FOTO: 24ur.com

Pa poglejmo rekord. 17 let staro statistiko je danes podrl Kolumbijec, ko si je s časom 1:21,319 privozil najboljše izhodišče za jutrišnjo dirko s povprečno hitrostjo 256 km/h. Do danes je za najhitrejšega junaka veljal svetovni prvak iz leta 1982 Keke Rosberg, ki je prav tako za volanom Williamsa v Veliki Britaniji na enako hitrem dirkališču Silverstone krog prevozil s povprečno hitrostjo 259 km/h.

Kakšen dan za Montoyo in kakšen dan za moštvo BMW Willims, saj je uspeh dopolnil še Ralf Schumacher s tretjim mestom. "Danes so bili med Ralfom, Michaelom in menoj zanimivi obračuni in vesel sem, da se pristal najvišje," je povedal Južnoameričan. "Vedeli smo, da bomo v Monzi zelo hitri in zato niti nismo pretiranega dela z nastavitvijo dirkalnika. Upam, da nas čaka zanimiva dirka in da bom tu še drugič stal na najvišji stopnički."

Ralf Schumacher je bil večji del treninga na prvem mestu, a ga je v drugem poskusu z vrha zrinil njegov brat Michael. "Ni mi uspelo danes," je bil razočaram mlajši Schumacher. "V tretjem poskusu sem delal napake, potem pa mi tudi rdeča zastava ni pomagala več. Gume zaradi čakanja niso bile več sveže, a kljub temu tretji štartni položaja je dobro izhodišče za jutri."

Michael Schumacher se je moral zadovoljiti z drugim štartnim mestom
Michael Schumacher se je moral zadovoljiti z drugim štartnim mestom FOTO: Reuters

Michael Schumacher pa kot že rečeno, v Ferrariju danes ni mogel premagati Montoye v Willimas BMW-ju. Petkratni svetovni prvak je bil kljub temu zadovoljen, da je pristal v prvi vrsti in priznal, da so se ves čas tudi pri rdečih zavedali, da bodo BMW-jevi motorji v Monzi zelo hitri. Michael Schumacher: "Po pravici povedano, nisem presenečen nad današnjim izidom. Res pa je, da nismo bili dovolj hitri na kvalifikacijah, kar pa ne pomeni, da ne moremo zmagati jutri, ko bodo časi precej bolj izenačeni."

Modro rdečo vrsto pa je zaključil še Rubens Barichello v drugem Ferrariju. Kar se tiče jutrišnjega dne, sem popolnoma miren in pripravljen. Še posebno, ker smo prejšnji teden testirali in F2002 je še posebno zanesljiv prav na dirkah.

Dve minuti pred koncem je bil trening prekinjen zaradi nesreče Takuma Sate in Kimija Raikkonena. Finec je bil na poti svojemu najhitrejšemu krogu, ko je neprevidno obšel Japonca, ta ga je očitno spregledal in oba sta končala v zaščitni ogradi. Na srečo večjih poškodb ni bilo, Finca pa so kaznovali tako, da mu niso priznali najhitrejšega časa tistega kroga. Eddie Irvine je z Jaguarjem tako celo prišel do petega štartnega položaja, Kimi Raikkonen bo štartal s šestega, le mesto pred moštvenim kolegom v drugem McLaren Mercedesu Davidom Coulthardom. Slab dan so imeli tudi pri Renaultu. Jarno Trulli enjasti čas treninga, Jenson Button pa šele sedemnajsti.

Kljub temu, da so organizatorji prodali kar 20 odstotkov kart manj kot lani, so verjetno k jutrišnjemu ogledu dirke vsekakor pripomogli dogodki na kvalifikacijah. Še posebno zato, ker se bosta s prve štartne vrste pognala nepopustljivi Nemec in vročekrvni Južnoameričan. Zanimivo bo!