Po Partizanu gre iz Ljubljane s porazom domov še en beograjski velikan

Ljubljana, 06. 01. 2024 16.54 |

Milan Doknić
19

Cedevita Olimpija se je v ljubljanskem Tivoliju s povratnikom Zoranom Dragićem v kadru soočila z vodilnim moštvom ABA lige Crveno zvezdo. Ljubljančani so bili v prvi četrtini več kot enakovreden nasprotnik gostom iz Beograda, saj so vodili 23:21. V drugi četrtini so zmaji vodili že 42:25, ob polčasu pa 49:37. Zadnjo četrtino je Cedevita Olimpija začela s prednostjo 70:65, na koncu pa slavila 96:86. Posnetek odlične predstave Ljubljančanov si lahko ogledate na VOYO.

Cedevita Olimpija je po odhodu zdaj nekdanjega glavnega trenerja Simoneja Pianigianija na njegovo mesto postavila Zorana Martića, ki je na treninge moštva takoj poklical prej izgnanega Zorana Dragića. Proti gostom iz Beograda je po novem edini aktivni košarkar v družini Dragić dobil tudi svojo prvo priložnost za igro v tej sezoni. Iz Beograda se je v Slovenijo (začasno) vrnil še en Slovenec, saj je slovenski reprezentant Mike Tobey tekmo začel v prvi peterki gostov.

Povratek Dragića, ki tekme ni začel v prvi peterki, ni edina sprememba, odkar je vodenje moštva prevzel Martić. Karlo Matković ni več center, ampak igra na sebi bolj domačem položaju krilnega centra. Na mestu centra je tekmo proti zvezdi tako začel mladi Luka Ščuka, priložnost v prvi peterki pa je dobil tudi Gregor Glas. Zoran Dragić je v igro vstopil v prvi četrtini ravno namesto Glasa in sledil je pričakovano glasen aplavz ljubljanskega občinstva. Njegove prve točke v tej sezoni so sledile v zadnji minuti prve četrtine, ko je postavil "končni izid" te četrtine za vodstvo Olimpije 23:21. Selitev iz bližnjih Stožic v manjši tradicionalen dom zmajev v Šiški je moštvu očitno dobro dela in čeprav dvorana ni bila polna, je bilo vzdušje na tribunah odlično in domači so bili več kot enakovredni evroligaškemu moštvu iz Srbije.

Drugo četrtino so Ljubljančani začeli odlično in po koših Dragića ter treh uspešnih metih Dewayna Stewarta so Ljubljančani vodili že 31:21. Predstava Ljubljančanov je bila po uvodnih desetih minutah veliko boljša kot tista na prvem obračunu teh dveh moštev v Beogradu, ko je zvezda zmagala s krepko prednostjo 94:51. Po izjemni blokadi Luke Ščuke nad Adamom Hango, posledičnem košu Jake Blažiča in trojki Matkovića v naslednjem napadu je Olimpija vodila že 36:21. Gostje so zaradi izjemne obrambe domačih svoj prvi koš v drugi četrtini dosegli šele štiri minute pred koncem prvega polčasa, a Zoran Dragić jim je odgovoril z novo trojko in svoje moštvo popeljal do najvišje prednosti v prvem polčasu 42:25. Olimpija je med polčasoma vodila 49:37.

Tekmo si je ogledal tudi Goran Dragić, ki je brata Zorana podpiral ob prvem nastopu v tej sezoni. FOTO: Damjan Žibert

Tretja četrtina se je znova začela po okusu ljubljanske publike, v središču pozornosti pa je bil Gregor Glas. V prvih dveh minutah drugega polčasa ni dosegel koša, s podajami pa je poskrbel za najvišje vodstvo svojega moštva dotlej, 56:38. Sledilo je obdobje bolj izenačene igre, ko so domači goste držali na varni razdalji. Potem so Beograjčani pokazali zobe in se približali na 63:57. V tem času je Mike Tobey prišel do prvih točk na srečanju, domačim pa se je prej učinkovit met iz igre popolnoma ustavil. Sledili sta poškodba izkušenega zvezdnika zvezde Miloša Teodosića in trojka Justina Cobbsa, ki sta zbudili Olimpijo in Tivoli. S trojko je odgovoril Yago Dos Santos, a znova je sledil odgovor domačih, tokrat z novo trojko Dragića in Olimpija je znova pobegnila na bolj znosnih 70:60. Takrat je Teodosić s pomočjo zdravniške službe ugotovil, da poškodba vendarle ni resna in trener gostov Ioannis Sfairopulos je nekdanjega NBA košarkarja ob prvi priložnosti znova poslal na parket. Njegova prisotnost je njegove soigralce znova spodbudila in sledil je delni izid 5:0 za zvezdo in prednost Cedevite Olimpije po koncu tretje četrtine je znašala pet točk (70:65).

Predstava Karla Matkovića v številkah
Predstava Karla Matkovića v številkah FOTO: Sofascore.com

Zadnjo četrtino je Olimpija začela odlično in gostom dala vedeti, da jih domov nameravajo poslati s porazom. Karlo Matković je bil celotno tekmo izjemen in zadnja četrtina ni bila izjema. Njegovo zabijanje šest minut pred koncem in blokada na drugem koncu igrišča slabo minuto pozneje sta poskrbela za to, da je Olimpija lahko dihala relativno mirno pred vstopom v odločilne trenutke tekme, a nič še ni bilo odločeno. Odličen je bil tudi Dragić, ki je s serijo uspešnih prodorov vedno znova pošiljal jasno sporočilo nekdanjemu trenerju, ki nanj ni računal. Tri minute pred koncem je Olimpija vodila 86:80, minuto pozneje je po odličnih akcijah v obrambi in trojki Gregorja Glasa povedla 89:80. Glas je tudi v naslednji akciji prišel do novih točk, ko je zgrešen met Justina Cobbsa pospremil v koš za deseto točko na tekmi in prednost domačih 92:81. Hiter protinapad Zorana Dragića je Olimpijo minuto pred koncem popeljal v vodstvo 93:83 in vse bolj jasno je bilo, da bo po Partizanu, ki je novembra v Stožicah klonil (95:91), na pot domov iz Ljubljane odšel še en beograjski evroligaš.

Statističen pregled obračuna Cedevita Olimpija - Crvena zvezda
Statističen pregled obračuna Cedevita Olimpija - Crvena zvezda FOTO: Sofascore.com

Pri domačih je največ točk dosegel Karlo Matković, ki jih je nabral 23, dodal pa jim je sedem skokov in kar pet blokad. Zoran Dragić je ob povratku na košarkarske parkete dosegel 19 točk (6/9 iz igre), Dewayne Stewart je dodal 15 točk, Jaka Blažič 14, Justin Cobbs 12, štiri skoke in osem podaj, Gregor Glas pa je tekmo zaključil z 10 točkami in petimi podajami na svojem računu.