Irving z 'norim' metom pokopal Denver, Dončić blestel s 37 točkami

Ljubljana, 17. 03. 2024 20.51 |

Košarkarji Dallasa so na najlepši možen način priredili veliko veselje svojim navijačem, ki so v razprodanem American Airlines Centru v dvoboju z aktualnim prvakom iz Denverja pričarali izjemno vzdušje. Mavsi so na krilih vnovič izjemnega slovenskega zvezdnika Luke Dončića (37 točk, 9 skokov in 3 podaje) in na koncu krvnika Nuggetsov Kyrieja Irvinga (24 točk) prišli do pomembne zmage (107:105) v boju za neposredno uvrstitev v končnico.

Dallas je sanjsko odprl dvoboj z aktualnimi prvaki lige NBA in po uvodnih petih točkah prve violine teksaške franšize Luke Dončića hitro prišel do prvega otipljivejšega vodstva na srečanju (10:3). Že v tretji minuti je strateg Denverja Michael Malone posegel po prvi minuti odmora, kar je več kot očitno predramilo njegove varovance, ki so prestavili v višjo prestavo in posledično zelo hitro vzpostavili ravnotežje na parketu nabito polnega American Airlines Centra.

Sredi uvodne četrtine so Nuggetsi po štirih zaporednih točkah Aarona Gordona prvič na tekmi prešli v vodstvo s 14:12. Denver je v teh trenutkih tekme odlično izkoriščal "pick'n'roll" igro Jamala Murrayja in Nikole Jokića, a tudi Dallas ni zaostajal v tej prvini igre, kjer sta zelo dobro sodelovala Dončić in Dereck Lively. Branilci naslova so do najvišje prednosti prišli minuto in pol pred koncem prve četrtine, ko so povedli s +8 (30:22), a se je Dallas do konca tega dela igre vendarle uspel približati na -4 (34:30).

Varovanci trenerja Jasona Kidda so zelo dobro krenili v drugo četrtino in z delnim izidom 6:0 znova prešli v vodstvo s 36:34. Toda Denver je nemudoma odgovoril z dvema uspešno zaključenima protinapadoma po izgubljenih žogah Dallasa za vnovično vodstvo s 36:39. Mavsi so vseskozi ohranjali rezultatski priključek, a do novega vodstva z otipljivejšo prednostjo niso prišli. Ravno nasprotno, Nikola Jokić in druščina so zelo dobro zaprli večino poti do svojega obroča, tako da je bil Dallas v nekaj zaporednih napadih primoran na silo zaključevati svoje napade z meti izza črte 6,75 metra.

Zaključek prvega polčasa je tako pripadel gostom, ki so na veliki odmor odšli s prednostjo treh točk (58:61). Aktualni prvaki so tretji del obračuna v zvezni državi Teksas odprli na najboljši mogoč način s trojkama Jokića in Kentaviousa Caldwella-Popa, kar je Denverju vnovič prineslo pet točk naskoka. A Kidd se je takoj odzval z minuto odmora, po kateri je do svojih petih minut odlične igre prišlo tudi domače moštvo. Na krilih vse bolj razigranega Kyrieja Irvinga, še posebej v trenutkih, ko je bil Dončić odsoten s parketa zaradi preventivnega odhoda v garderobo, je Dallas prevzel vajeti igre in do konca tretje četrtine uspel povesti s petimi točkami razlike (84:79). Če je bil 25-letni slovenski reprezentančni kapetan v prvem polčasu izjemno učinkovit s 23 točkami, jih je v tretji četrtini prispeval zgolj dve.

Statistični učinek Luke Dončića ob zmagi Dallasa nad Denverjem
Statistični učinek Luke Dončića ob zmagi Dallasa nad Denverjem FOTO: Sofascore.com

V zadnjih 12 minut dvoboja so domači košarkarji vstopili zelo samozavestno in agresivno v obrambi, kar jim je ob izjemno razigranem Irvingu dobrih osem minut pred koncem prineslo prvo dvomestno vodstvo na tekmi (96:85). In ko je Dončić v naslednjem napadu brez težav položil za visokih +13 (98:85) Dallasa, se je zdelo, da je zmaga prvakov lige NBA izpred 13 let na dosegu roke.

A to je bil račun brez Denverja, ki je po minuti odmora trenerja Malona zaigral kot prerojen. V le nekaj minutah je gostom uspel delni izid 13:3 za vrnitev v igro za zmago (101:98). K sreči za Dallas sta končnico tekme sijajno odigrala Dončić in Irving, Luka je dobrih 24 sekund pred koncem s trojko z več kot osmih metrov poskrbel za izenačenje izida na 105:105, nato pa je ob uspešni obrambni akciji za končno slavje domačih poskrbel Irving, ki je z "norim" metom v zadnji sekundi dvoboja prek Nikole Jokića zadel za končnih 107:105.

Statistika tekme: Dallas Mavericks vs. Denver Nuggets
Statistika tekme: Dallas Mavericks vs. Denver Nuggets FOTO: Sofascore.com

V gostujočem moštvu je kar pet košarkarjev doseglo dvomestno število točk - največ med njimi vrhunski kanadski branilec Jamal Murray, ki se je ustavil pri 23 točkah, Michael Porter Jr. jih je pristavil 20, po 10 sta jih prispevala Kentavious Caldwell-Pope in Christian Braun, medtem ko jih je 11 dodal Aaron Gordon.