Vrnili so se po 20 točkah zaostanka, a na koncu izgubili še petnajstič zapored

Ljubljana, 17. 01. 2024 18.05 |

Milan Doknić
6

Ničla ob imenu košarkarskega kluba Cedevita Olimpija na lestvici skupine A Evropskega pokala je iz tekme v tekmo 'debelejša'. Ljubljančani so v Stožicah gostili Venezio, ki se bori za napredovanje v osmino finala. Prva četrtina ni bila obetavna, saj so jo gostje dobili z izidom 31:15. Boljša druga četrtina in zaostanek 56:49 ob polčasu sta znova obudila upanje. V zadnjo četrtino sta se moštvi odpravili ob vodstvu gostov 77:74. A v zadnji četrtini Ljubljančani niso zbrali dovolj moči za popoln preobrat in sledil je 15. zaporedni poraz v Evropi.

Prihod Zorana Martića na trenersko klop je dotlej anemično Cedevito Olimpijo začasno obudil in poskrbel za enega izmed vrhuncev dosedanjega dela sezone in zmago nad Crveno zvezdo. A že na naslednji tekmi je sledil ponoven padec na zelo znana evropska tla. Ljubljančani so v gosteh pri BC Wolves izgubili še 14. zapored v tej sezoni Evropskega pokala, sledil je tudi poraz v regionalni ligi ABA proti Splitu. Italijanski nasprotnik je že v naslednjem krogu predstavljal podoben izziv, saj je v tekmo vstopil z enakim razmerjem zmag in porazov (5-9) kot litovsko moštvo in Olimpiji ne bo ostalo več veliko realnih priložnosti za prvo evropsko zmago v tej sezoni.

Zoran Martić
Zoran Martić FOTO: Cedevita Olimpija Tine Ružič

Začetek je bil sila neobetaven. Gostje so domače v prvih treh akcijah zlahka ustavili, v napadu so pa z dvema trojkama in prodorom poskrbeli za prednost 10:0 in po dveh minutah igre je Olimpija še vedno zrla v tisto preveč znano ničlo. Posredovanje Martića z minuto odmora ni obrodilo sadov in neorganizirana igra v napadu se je nadaljevala s številnimi izgubljenimi žogami, obramba je bila še slabša. Medla predstava se je nadaljevala in konec prve četrtine je (znova) maloštevilno občinstvo v Stožicah pričakalo pri prednosti gostov 31:15.

Začetek druge četrtine ni bil nič boljši. Gostje so skočili celo do prednosti 20 točk (40:20). Na polovici druge četrtine so se domači, skupaj z občinstvom, končno zbudili. Štiri minute pred polčasom so se približali na 47:37. Gostje so jih še nekaj časa držali na varni razdalji, a do odmora med polčasoma se je zmajem uspelo približati na 'zgolj' sedem točk zaostanka (56:49).

Statistika tekme Cedevita Olimpija - Venezia
Statistika tekme Cedevita Olimpija - Venezia FOTO: Sofascore.com

Začetek drugega polčasa je končno prinesel dobro igro Olimpije, ki se je po trojki Karla Matkovića približala na 57:56. Martić se je odločil visokim in močnim centrom na nasprotni strani zoperstaviti z nižjo in hitro postavo z Matkovićem pod košem. Ta pristop je končno obrodil sadove. Po petih minutah igre v drugem polčasu in trojki Nikole Radičevića so se Ljubljančani približali na zgolj točko zaostanka (68:67). Po minuti odmora je znova sledila dobra obramba in protinapad Jake Blažiča, ki je svoje moštvo popeljal v prvo vodstvo 69:68. A pravljica ni trajala dolgo. Gostje so zadnjo četrtino začeli s prednostjo 77:74, šest minut pred koncem pa je Venezia vodila že 91:81. Do konca so gostje uspešno držali prednost in na koncu z rezultatom 39:104 tudi zmagali. Cedevita Olimpija je tako še vedno brez zmage v evropskem pokalu, novo priložnost za prvo pa bo dobila na naslednji tekmi v gosteh pri Hamburgu.

Strelsko so bili najbolj razpoloženi Karlo Matković, ki je dosegel 23 točk (met za dve točki 5:10, trojke 3:4), Justin Cobbs, ki je ob 19 točkah zbral devet podaj, ter Jaka Blažič (18 točk).

Cedevita Olimpija - Venezia 93:104