Obrambni fiasko Olimpije v Beogradu

Beograd, 15. 04. 2024 21.49 | Posodobljeno pred 14 dnevi

Simon Valant
14

Košarkarji Cedevite Olimpije so na prvi tekmi končnice lige ABA gostovali pri mladi zasedbi Mege. Po prvem polčasu so si Beograjčani priigrali prednost petih točk (57:52), nato pa v drugem delu igre povsem deklasirali Ljubljančane. Mega je tako slavila z neverjetnih 119:98.

Domači so v tekmo vstopili v odlični formi, v jadranski ligi so namreč redni del zaključili s sedmimi zmagami, med drugim so ugnali tudi Crveno zvezdo, ki je po rednem delu sezone zasedla prvo mesto. Na drugi strani je Cedevita Olimpija zmagala le dve izmed zadnjih šestih tekem v ligi ABA. V tem obdobju so klonili proti Partizanu, Budućnosti, Zadru in Krki.

Čeprav so v taboru Mege med sezono izgubili najboljšega košarkarja Nikolo Topića, ki se je po posoji vrnil v matično Crveno zvezdo in bo naslednjo kandidiral na NBA naboru, so s sedmimi zaporednimi zmagami prehiteli Zadar in Cedevito Olimpijo. S tem so si zagotovili prednost domačega terena v četrtfinalu.

Trener Olimpije Zoran Martić je od prve minute na parket poslal naslednjo peterko: Cobbs, Stewart, Blažič, Ščuka in Omić.

V prvi četrtini je pri ljubljanski zasedbi blestel Justin Cobbs, ki je z 11 točkami dosegel skoraj polovico vseh točk Olimpije. Na drugi strani je Mego krasil ekipni duh, nosilci igre pa so si enakomerno porazdelili točkovni učinek.

Beograjčani so se po trojki Omerja Cana Ilyasogluja prvič nekoliko resneje odlepili na sedem točk prednosti (35:28). Trener Olimpije je reagiral z minuto odmora, z uspešnim metom za tri točke pa je odgovoril Zoran Dragić.

Cedevita je štiri minute pred odhodom na odmor po trojki in dvema zadetima prostima metoma Jake Blažiča povedla za dve točki (41:43). Toda odgovorili so domači košarkarji, ki so z delnim izidom 9:2 znova nekoliko ušli (50:45). Mega je zadela šest izmed uvodnih devetih metov za tri točke.

Beograjsko moštvo, ki je polno mladih nadarjenih košarkarjev, je tudi tokrat krasila hitra in dinamična igra. Mega je v prvem delu igre dosegla 14 točk iz protinapadov, medtem, ko Ljubljančani na drugi strani niti ene. Olimpija je skušala vsiliti nekoliko počasnejšo igro, kljub temu pa so se gostje ob odhodu na odmor znašli v zaostanku petih točk (57:52).

Olimpiji je največ težav povzročal Nikola Đurišić, ki je svojo ekipo po premoru popeljal do prve dvomestne prednosti (67:57). Varovanci Martića nikakor niso našli odgovora na hitro tranzicijo Mege, ki je sredi tretjega dela igre povedla že za 17 točk (76:59).

Nikola Đurišić
Nikola Đurišić FOTO: ABA Liga Dragana Stjepanovic

Srbska zasedba je nadaljevala z imenitno igro v napadu in po treh četrtinah dosegla že kar neverjetnih 94 točk (94:74). Petar Kovačević je osem minut pred koncem tekme poskrbel, da je Mega presegla stotico (101:79). V zaključku predčasno odločenega obračuna pa so domačini le še dodatno povišali svojo visoko prednost.

Statistika Mega - Cedevita Olimpija
Statistika Mega - Cedevita Olimpija FOTO: Sofascore.com

Beograjčani so tako na koncu slavili s 119:98, Đurišić pa je dosegel 31 točk. V gostujočem taboru sta bila 20 točk prispevala Dewayne Stewart Jr. in Cobbs, ki je točkovnemu izkupičku dodal še 10 asistenc. Mega je zadela kar 76 % metov iz igre, ob tem pa izgubila le pet žog.

Statistika dveh letošnjih tekem med Mego in Olimpijo v okviru lige ABA:

Statistika medsebojnih tekem 2023-24 Mega - Cedevita Olimpija

Ljubljančani in Beograjčani so se v letošnji sezoni pomerili že četrtič, kar trikrat pa so slavili Srbi. Najprej na obračunu superpokala lige ABA v Podgorici (88:75) in nato tudi doma v rednem delu sezone (97:86). V Stožicah so bili uspešnejši zmaji z 89:87, prva tekma končnice pa je znova pripadla Srbom.

Druga tekma se bo odigrala v nedeljo, 21. aprila v Stožicah ob 20.00. Morebitna tretja pa bo na sporedu v soboto, 27. aprila, znova v Beogradu. Ura začetka slednje za zdaj še ni znana. Obe tekmi si boste v neposrednem prenosu lahko ogledali na Kanalu A in VOYO!