Sijajni Dončić z Dallasom izsilil sedmo tekmo v Phoenixu

Dallas, 13. 05. 2022 03.31 |

Jakob Batič
29

Luka Dončić je s 33 točkami, 11 skoki, osmimi podajami, štirimi ukradenimi in le eno izgubljeno žogo odgovoril na klic Dallasa, ki je nujno potreboval novo izvenserijsko predstavo svojega prvega zvezdnika, da bi izsili sedmo tekmo v seriji s Phoenix Sunsi. Mavericksi so šesto odločili že na začetku tretje četrtine, na koncu pa slavili s 113:86. Izid v zmagah je sedaj poravnan (3:3), odločilni obračun bo v nedeljo v Phoenixu.

Čeprav Luka Dončić na začetku ni bil najbolj razpoložen (zadel je le enega od svojih prvih metov iz igre), je Dallas držal stik s Phoenixom. Na prvi televizijski premor sta moštvi odšli pri izidu 11:12. Phoenix je nato povedel za pet (12:17), a je sledilo hitro izenačenje, ko je Maxi Kleber najprej zadel trojko, nato pa je Dončić v protinapadu s polaganjem kaznoval izgubljeno žogo gostov. Slovenski zvezdnik je pri 17:17 nanizal še pet zaporednih točk – trojko je zadel preko Chrisa Paula –, Dallas pa je malenkostno prednost zadržal vse do konca prve četrtine, po kateri je na semaforju pisalo 28:25.

Jason Kidd je, kot smo že vajeni, na začetku druge četrtine Dončića pustil na klopi, njegovo odsotnost pa je odlično nadomestil razpoloženi Jalen Brunson, ki je Dallas še naprej držal v prednosti, čeprav ta ni znašala več kot šest točk. To se je spremenilo slabe štiri minute pred koncem polčasa, ko je po vročanju Brunsona trojko zadel Reggie Bullock za +9 (48:39). Zadeti prosti met Doriana Finneyja-Smitha v naslednjem napadu pa je poskrbel tudi za prvo dvomestno prednost na tekmi.

Košarkarji Dallasa so v zaključku polčasa ujeli pravi ritem. Po zaporednih trojkah Bullocka in Maxija Kleberja, za katero mu je iz avta odlično podal Dončić, so povedli s 60:43. Izid polčasa pa je z uspešno izvedenima prostima metoma postavil Cameron Johnson (60:45). Dončić je v prvih 24 minutah zbral 18 točk, s čimer je bil z naskokom najboljši strelec, ukradel je kar tri žoge, izgubil pa niti ene. Dvomestna sta bila pri Dallasu tudi Bullock (13) in Brunson (10).

Luka Dončić je navdušil tudi z atraktivnim zabijanjem.
Luka Dončić je navdušil tudi z atraktivnim zabijanjem. FOTO: AP

Dončić kar dvakrat pod strop American Airlines Centra

Začetek drugega polčasa je bil za Dallas še boljši kot zaključek prvega. Dončić je za uvod zadel štiri zaporedne proste mete, sledilo pa je še uspešno polaganje, po katerem so Teksašani sploh prvič v seriji povedli za 20 točk (68:48). Sedem minut pred koncem tretje četrtine je na klop po svoji četrti osebni napaki moral Finney-Smith, v čigar odsotnosti se je z igro v obrambi proslavil Frank Ntilikina. 23-letni Francoz je pridno oteževal kreacijo Phoenixovih napadov, zaradi česar Soncem nikakor ni steklo.

Zato pa je toliko bolj na drugi strani Luki Dončiću, ki je dvorano dvignil na noge z zaporednima zabijanjema. Prednost Dallasa v tretji četrtini se je vseskozi gibala okoli 20 točk, ko je Spencer Dinwiddie po asistenci Ntilikine dosegel svojo tretjo trojko na tekmi, pa je bila že 22 (90:68). Takšna je bila razlika med moštvoma tudi pred začetkom zadnjega dela igre.

Stoječe ovacije za prvega zvezdnika Dallasa

Na začetku četrte četrtine se je Dončić vrnil na parket in košarkarjem Phoenixa še nekajkrat pokazal, kdo je gospodar v dvorani American Airlines Center. Štiri minute pred koncem se je Kidd odločil, da ga pokliče nazaj na klop, 20 tisoč navijačev v Dallasu pa je svojega ljubljenca nagradilo s stoječimi ovacijami. Kako tudi ne bi, ko pa je 23-letni Ljubljančan na tekmi za biti ali ne biti pokazal morda celo svojo najboljšo predstavo v tej seriji. Zbral je 33 točk, 11 skokov, osem asistenc. Še bolj impresivno pa je, da je izgubil vsega eno žogo, medtem ko je ukradel kar štiri.

Termin odločilne sedme tekme je odvisen od razpleta šeste tekme med Milwaukeejem in Bostonom, ki bo v noči na soboto. Če zmaga Milwaukee, potem se bosta Phoenix in Dallas pomerila v nedeljo že ob 21.30 po slovenskem času. Če bo Boston izsilil sedmo tekmo, se bo obračun v Phoenixu začel ob drugi uri zjutraj v noči na ponedeljek.

Z 19 točkami in petimi zadetimi trojkami se je izkazal Bullock, eno točko manj pa je prispeval Brunson. Navijači Dallasa so na šesti tekmi končno dočakali tudi razpoloženega Dinwiddieja, ki je vseh svojih 15 točk dosegel z meti za tri (5/7). Čeprav se med strelce ni vpisal, je med junaki domačih nujno treba izpostaviti tudi Ntilikino, ki je obrambne odgovornosti nase prevzel ob odsotnosti Finneyja-Smitha. Opravil jih je z odliko, kar nenazadnje odraža tudi podatek o izgubljenih žogah pri Phoenixu. Devin Booker jih je izgubil kar osem, Chris Paul pet, vsi košarkarji Sonc pa skupaj kar 22, medtem ko so jih Mavericksi le šest.

Pri poražencih se je še najbolj izkazal Deandre Ayton (21 točk in 11 skokov), Booker je prispeval 19 točk brez zadete trojke (met z razdalje 0/4), znova pa je razočaral veteran Paul, ki je ob 13 točkah zmogel za njegove standarde skromne štiri asistence.