Dallas je na krilih letečega Luke Dončića zmagal po dveh podaljških

Los Angeles, 13. 01. 2023 04.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Milan Doknić
30

Dallas Mavericksi in Luka Dončić so po treh porazih na štirih tekmah ter porazu proti LA Clippersom na zadnji tekmi ostali v mestu angelov in znova lovili zmagoviti občutek. Tokrat so 'slovenskim' Mavsom nasproti stali LA Lakersi z LeBronom Jamesom na čelu. Los Angeles je bil do gostov iz Teksasa v drugo bolj prizanesljiv, čeprav so Mavericksi do 24. zmage (119:115) v letošnji sezoni prišli šele po dveh podaljških. Luka Dončić je znova blestel, saj se je v kar 53 minutah igre podpisal pod 35 točk, 14 skokov in 13 podaj.

Razmerje zmag in porazov Lakersov je negativno, čeprav so Jezerniki zmagali na petih od zadnjih šestih tekem. Mavsi so na drugi strani po porazu proti Clippersom, ki z Lakersi delijo dvorano Crypto.com Arena, znova lovili zmagoviti občutek. Že ob koncu prve četrtine so ga dobro začutili, saj so tik pred koncem začetnih desetih minut vodili že za 10 točk. Prednjačil ni zgolj Ljubljančan, ki je v tem delu igre zbral devet točk, saj sta mu z enako bero na svojih računih sledila Tim Hardaway ml. in Christian Wood. Vse je torej kazalo na prepričljivo zmago gostov iz Teksasa, ampak Lakersi niso obupali in na krilih Russella Westbrooka in LeBrona Jamesa so se domači štiri minute pred koncem polčasa gostom približali na zgolj štiri točke zaostanka.

Ob polčasu je Westbrook na svojem računu imel 15 točk, Dončić pa že 18 s šestimi skoki in petimi podajami. Jasno je bilo torej, da je bil Slovenec na dobri poti do novega trojnega dvojčka, že svojega desetega v letošnji sezoni in skupno 56., kar mu je na koncu tudi uspelo. V drugi polčas so Teksašani vstopili z enajstimi točkami prednosti (59:48). Ta prednost je po dobrih dveh minutah igre v drugem polčasu in novi trojki Hardawayja poskočila na plus 16 (68:52). A Dallas znova ni uspel zadržati prepričljive prednosti in po slabem obdobju vidno utrujenega Dončića ter njegovih dveh zaporednih zgrešenih metih v zadnji minuti tretje četrtine so se Jezerniki približali na zgolj šest točk zaostanka (82:76). Westbrooku, ki je po 30 minutah igre zbral več točk (16) od celotne klopi Mavericksov (15), se je v tretji četrtini pridružil strelsko bolj učinkoviti James. Gledalce v domači dvorani Lakersov, med katerimi so kamere ujele tudi slovenskega hokejskega zvezdnika Anžeta Kopitarja, je čakala napeta zadnja četrtina.

Po slabi minuti igre v zadnjem delu so domači zaostajali že za zgolj točko (82:81). Dončić je zadnjo četrtino začel v prvi peterki in jasno je bilo, da njegove moči pojenjujejo, saj je bila njegova vpletenost v obrambnih akcijah v teh trenutkih blizu ničelni. Poskočni Lakersi so na drugi strani brez LeBrona na parketu občutno izboljšali svojo obrambo in prvič po vodstvu 2:0 povedli 87:86. Mavsi so se nato le zbrali in večji del zadnje četrtine nasprotnike držali na varni razdalji petih ali šestih točk.

A izkušena James in Westbrook nista obupala in minuto in pol pred koncem tekme so Jezerniki po uspešnem prodoru Dennisa Schroederja povedli 99:97. Sledil je uspešno izveden prosti met Wooda in točka zaostanka Mavsov. 11 sekund pred koncem so Teksašani namerno storili prekršek nad Westbrookom, ki ne slovi kot odličen izvajalec prostih metov, vendar sodniška trojica tega prekrška ni dosodila, ampak se je odločila, da je bil prekršek storjen nad Schroederjem, čeprav je bilo jasno, da se Nemca ni dotaknil nihče od nasprotnikov. Trener Dallasa Jason Kidd je zahteval pregled akcije in sodniki so svojo odločitev spremenili ter za črto prostih metov poslali Westbrooka, ki je do tega trenutka zadel zgolj tri od šestih prostih metov. Računica Kidda in njegovih varovancev pa se na koncu ni izšla, saj je bil Westbrook obakrat uspešen in z 22. in 23. točko je nekdanji MVP lige svoje moštvo dvanajst sekund pred koncem popeljal do prednosti 101:98. Nato je Luka Dončić pokazal, da je z razlogom "čarobni" Luka. Šest sekund pred koncem je pred nižjim Schroederjem v svojem stilu zadel trojko iz koraka nazaj. Izid je bil izenačen, napovedovali so se podaljški.

Žogo je v svoje roke vzel LeBron James, ki je kljub svojemu statusu zaupal svojim soigralcem in presenetljivo tudi 23-letnemu Troyu Brownu ml., ki je po podaji Jamesa metal za tri točke. Njegov met je poskušal zaustaviti Hardaway, ki je nad njim storil očiten prekršek, vendar ga sodniki niso dosodili. Trener Lakersov Darwin Ham ni mogel zahtevati pregleda posnetka in Dallas je z obilico sreče izsilil podaljšek.

Dodatek je bil znova izenačen in minuto pred koncem je Dallas zaostajal, tokrat 108:105. Dončić je znova stopil v ospredje in zadel novo trojko, skoraj popolnoma enako tisti ob koncu rednega dela. Enako je na drugi strani poskušal storiti James, ki pa ni bil uspešen in sledilo je novih pet minut igre, v katero je Dončić vstopil s 33 točkami, 14 skoki in 13 podajami, predvsem pa napornimi 48 minutami na svojem računu. Slovenec je na celotni tekmi počival zgolj ob začetku druge četrtine. V drugem podaljšku so prednjačili predvsem trije najboljši posamezniki Mavsov. Dinwiddie s prodori, Dončić s koši, Wood pa z odlično obrambo in številnimi blokadami. Dallas je v zadnjo minuto tega dela igre vstopil s petimi točkami prednosti. Na koncu je ta prednost zadostovala za 24. zmago Mavsov in povratek na zmagovito pot.

Luka Dončić je tekmo zaključil s 53 minutami igre na parketu, v katerih je na svoj račun vpisal 35 točk, 14 skokov in 13 podaj ob 50 odstotnem metu (14/28, 3/7 prosti meti). Christian Wood je k četrti zaporedni zmagi Dallasa nad Lakersi dodal 24 točk in 14 skokov, Tim Hardaway ml. je zbral 22 točk in osem skokov, Spencer Dinwiddie pa je dodal 17 točk. Za domače je Russell Westbrook dosegel 28 točk. LeBron James je zbral 24 točk, 16 skokov in devet podaj. Naslednja tekma Dallas čaka v soboto, ko bo gostoval pri Portland Trail Blazers.

Toronto Raptors - Charlotte Hornets 124:114

Miami Heat - Milwaukee Bucks 108:102

Brooklyn Nets - Boston Celtics 98:109

Philadelphia 76ers - Oklahoma City Thunder 114:133

Portland Trailblazers - Cleveland Cavaliers 113:119

LA Lakers - Dallas Mavericks 115:119

Luka Dončić 35 točk, 14 skokov in 13 podaj ob 50 odstotnem metu (14/28 iz igre, 4/9 za tri, 3/7 prosti meti), ukradena žoga in blokada ter 5 izgubljenih žog.