Dallas na krilih znova izjemnega Dončića do zmage v gosteh nad Memphisom

Memphis, 12. 12. 2023 04.42 |

Košarkarji Dallasa so na gostovanju pri moštvu Memphis Grizzlies na krilih vnovič izjemnega kapetana slovenske izbrane vrste Luke Dončića, ki je 35 točkam dodal še osem skokov, šest podaj ter po dve ukradeni žogi in blokadi, prišli do tretje zaporedne zmage s 120:113.

Po domači zmagi pred dnevi proti Utah Jazzu in uspehu v gosteh proti vselej neugodnemu Portlandu so varovanci trenerja Jasona Kidda po predhodni krajši rezultatski krizi znova povezali tri zaporedne zmage.

Mavsi so bili tokrat boljši od Memphisa, ki je v svojem FedEx Forumu moral priznati premoč s 113:120. A začetek za domače je bil precej bolj obetaven, kot kaže končni izid. Obrambi Dallasa sta sive lase povzročala predvsem Jaren Jackson mlajši in Desmond Bane, ki sta od Memphisovih 113 točk skupaj dosegla neverjetnih 69. Prvi se je ob odličnem, 60-odstotnem metu izza črte 6,75 metra (6/10) ustavil pri 41 točkah, medtem ko jih je drugi ob 55-odstotnem metu iz igre (11/20) dosegel 28.

Grizzliesi so s tremi uvodnimi trojkami prišli do prve otipljivejše prednosti na tekmi, toda na drugi strani je imel prvi zvezdnik Mavericksov Luka Dončić s soigralci pripravljen odgovor za delni izid 15:2, kar je gostom iz Teksasa omogočilo precej boljše nadaljevanje obračuna. Do konca prve četrtine so gostje dosegli kar osem metov za tri – zadnjega Olivier-Maxence Prosper –, kar je bilo dovolj za vodstvo petih točk (24:29).

Dallas je v drugo četrtino vstopil s še bolj agresivno igro v obrambi, v napadu pa je nadaljeval tam, kjer je končal uvodnih 12 minut. Dončić je odlično poveljeval svojemu moštvu v napadu, nizal uporabne podaje za soigralce in obenem skrbel za bogatenje lastne statistike. Ko je bilo najbolj potrebno, je z nekaj izjemnimi posredovanji v obrambi pripomogel k višanju prednosti gostov na dvomestno število. Najvišja prednost Dallasa v prvem polčasu je znašala 17 točk (37:54), potem ko je Seth Curry po samostojnem prodoru brez težav zaključil akcijo. Mavsi so na glavni odmor odšli s prednostjo 16 točk (51:67).

Memphis se je nekajkrat nevarno približal, a je Dallas (Dončić) vselej našel pravi odgovor

Če domači v svojih vrstah ne bi imeli razpoloženega omenjenega dvojca Jackson mlajši - Bane, bi prednost Dallasa ob polčasu bržkone znašala več kot 30 točk. Prav Jackson je z dvema zaporednima uspešnima metoma za tri točke sredi tretje četrtine prisilil Jasona Kidda, da je po delnem izidu domačih 12:3 vzel minuto odmora.

Ko je po vrnitvi na parket koš za domače dosegel še Bane, se je prednost Mavsov stopila na zgolj +9. Tedaj je vnovič stvari v svoje roke vzel kdo drug kot Dončić, ki je z nekaj odličnimi potezami na obeh straneh igrišča poskrbel za ponovno zvišanje gostujočega vodstva, ki je po 36 minutah znašalo +17 (79:96). Čeprav je Dallas zadnjo četrtino odprl z Dončićevo, že 1000. trojko v ligi NBA za vodstvo 20 točk, so domači znova odgovorili z delnim izidom 11:0, kar je znova prisililo Kidda, da je vzel še zadnjo minuto odmora na tekmi.

To je bil obenem zadnji poskus domačih, da se povsem vrnejo v dvoboj, saj sta svoje na drugi strani nato naredila Dončić in Prosper za miren zaključek obračuna gostov, ki so torej v FedEx Forumu slavili pomembno zmago.