Dallas na nogah: Dončić obležal, nato pa vstal in popeljal Mavse do zmage

Miami, Dallas, 11. 11. 2018 07.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ekipa severnoameriške košarkarske lige NBA Dallas Mavericks je z najboljšo obrambno predstavo v sezoni, gostom iz Oklahome so dovolili manj kot sto točk, pred domačimi gledalci vknjižila novo zmago (111 : 96). Prva violina Mavericksov je bil spet Luka Dončić, Ljubljančan pa je kljub temu, da je prestrašil vse zbrane v tretji četrtini, ko je obležal zaradi udarca v koleno, prispeval 22 točk.

Dwight Powell (levo) pozdravlja Luka Dončića na sobotni tekmi v Teksasu.
Dwight Powell (levo) pozdravlja Luka Dončića na sobotni tekmi v Teksasu. FOTO: AP

Po poškodbi se je v ekipo Miami Heat vrnil Goran Dragić, ki pa je moral s soigralci doma priznati poraz Washington Wizardsom (110 : 116). A prvo slovensko ime večera je bil Luka Dončić, ki je z Dallas Mavericksi odigral najboljšo obrambno tekmo v tej sezoni in resda oslabljeno ekipo Oklahoma City Thunder brez prvega strelca Russella Westbrooka uspel zadržati pod mejo stotih točk.

Dončiću, ki je 22 točkam dodal zaenkrat rekordnih osem podaj, je najbolj na pomoč priskočil izkušeni 34-letni J. J. Barea, ki je s klopi prispeval 21 točk, vključno s kar šestnajstimi v prvem polčasu, ko so domači naredili večji del razlike za končno zmago. To je bila druga zmaga Teksašanov na zadnjih devetih tekmah, Gromi pa so izgubili šele prvič na zadnjih osmih tekmah.

Dončićevi vrhunci s tekme Dallas Oklahoma City (22 točk, 8 skokov in 6 podaj):

"Barea je bil izvrsten. Ekstremno agresiven, zadeval je, podajal je. Gotovo je močno dajal ton naši igri. Naši fantje s klopi so se v napadu zelo dobro ujeli," je bil po tekmi zadovoljen trener Rick Carlisle, ki je ob slabih rezultatih v zadnjih tednih vedno znova ponavljal, da morajo Mavericksi delati na obrambi. Tokrat mu je ekipa vrnila s povratkom po hitrem zaostanku (12 : 18), Barea pa je že v prvi četrtini, ki je bila polna osebnih napak, dosegel enajst točk in je s prostima metoma domačine popeljal v vodstvo tik pred iztekom prvih 12 minut (23 : 22).

MVP

Trk z Georgeom ni bil usoden za Luka
Dallas je pobegnil tudi že na 24 točk razlike (57 : 33), a so se gostje iz Oklahome vrnili in z zadnjimi 12 točkami prvega polčasa znižali izid. Takrat je na sceno najbolj silovito stopil Dončić, ki je prispeval devet od svojih 22 točk v tretji četrtini, ko je gledalcem v dvorani American Airlines Center zastal dih: po trku s Paulom Georgeom je Ljubljančan obležal z bolečim kolenom in odšepal iz igre, a se nato vrnil in pomagal soigralcem do zmage.

'Slovenska rapsodija': Dallas je Dončića 'našemil' v Freddieja Mercuryja:

"Nocoj sem prišel v ritem, počutil sem se dobro. Fantom na klopi sem govoril, da moramo priti v igro z veliko energije," je bil zadovoljen Barea, poleg Dončića nesporni junak obračuna. "Dončić? Izvrstno mu gre. Zaključuje. Zadeva trojke, prodira ..." je še dodal. Harrison Barnes in Dorian Finney-Smith sta prispevala enajst, Dennis Smith Jr. pa deset točk za domače, medtem ko sta George in Steven Adams vknjižila dvojna dvojčka z 20 točkami in 13 skoki.

Dragić brez točke ob povratku na parket
V ekipo Miami Heat se je po poškodbi kolena vrnil Goran Dragić, a se v obračunu z Washingtonom, ki ga je njegova ekipa na domačem igrišču izgubila s 110 : 116, ni izpostavljal. V 21 minutah sploh ni zadel, vknjižil je le dva skoka in tri podaje. Tekmo je v zadnji četrtini v prid gostom obrnil John Wall, ki je dosegel 28 točk in devet asistenc. Dwight Howard je za goste zabeležil 16 skokov, najučinkovitejši pri domačinih pa je bil s 24 točkami Josh Richardson.

Dragićeva podpovprečna predstava je sprožila vprašanja novinarjev o tem, ali je popolnoma nared za igro. Trener Miamija Erik Spoelstra je po tekmi pojasnil, da si slovenskega branilca želi počasi vključiti nazaj v igro in da še ne ve, kakšno je zdravstveno stanje 32-letnega Ljubljančana po tekmi.

"Nisem ga še vprašal, kako se počuti, želel sem mu nameniti nekaj minut in zagotoviti napredek pri sanaciji poškodbe," je pojasnil Spoelstra.

Najlepših deset potez sobotnega večera:

Prvaki so našli 'novega Curryja', Toronto beži na Vzhodu
V noči, ko je v ligi potekalo devet tekem, je med drugim odmevala zmaga aktualnih prvakov Golden State Warriorsov, ki so bili brez prvega zvezdnika Stephena Curryja in centra Draymonda Greena s 116:100 boljši od Brooklyn Netsov. Kevin Durant je z 28 točkami in enajstimi podajami vodil domačine do desete zmage na uvodnih dvanajstih tekmah. Curryjeva menjava Quinn Cook je dosegel 27 točk.

Medtem so v Torontu domači Raptorji s prepričljivo zmago s 128:112 nad New York Knicksi še povečali vodstvo v vzhodni konferenci. K 12. zmagi v letošnji sezoni (ob le enem porazu) je največ prispeval Kamerunec Pascal Siakam s 23 točkami v 28 minutah. V kalifornijskem derbiju so Los Angeles Lakersi s 101:86 slavili proti Sacramento Kingsom. Glavni pri gostujočih Jezernikih je bil znova LeBron James, dosegel je 25 točk in pomembno motiviral svoje moštvo. To je tako prvič v sezoni izenačilo razmerje zmag in porazov.