Simultanka naveze Dončić-Irving popeljala Dallas na prag finala lige NBA

Dallas, 27. 05. 2024 04.20 | Posodobljeno pred 21 dnevi

Jakob Batič
27

Košarkarji Dallasa so le še zmago oddaljeni od finala lige NBA, potem ko so na tretji tekmi še tretjič ugnali Minnesoto (116:107). Znova so odločale zadnje minute, v katerih sta svoje mojstrstvo še enkrat več potrdila Luka Dončić in Kyrie Irving, oba sta srečanje končala s 33 točkami.

Doslej so moštva, ki so v seriji na štiri zmage povedla s 3:0, v vseh 154 primerih napredovale v naslednji krog.

Štiri minute pred koncem srečanja sta moštvi na minuto odmora odšli poravnani pri 104:104, potem pa je Minnesota v napadu povsem ugasnila. V nadaljevanju je iz igre zmogla le en koš, pri Dallasu pa sta ravno takrat svojo nesporno individualno briljantnost vnovič pokazala Luka Dončić in Kyrie Irving.

Dallas Mavericks vs Minnesota Timberwolves
Dallas Mavericks vs Minnesota Timberwolves FOTO: Sofascore.com

Vprašanje o zmagovalcu je bilo dokončno razjasnjeno dobre pol minute pred koncem, ko je Dončić atraktivno našel Daniela Gafforda, ki je zabil pod osebno napako in nato z dodatnim prostim metom povišal na 114:105.

Slovenski as je 33 točkam dodal sedem skokov in pet asistenc, zadel je pet trojk ter iz igre metal 10/20. Irving je za isti točkovni izkupiček prav tako potreboval 20 metov. Velja pa poudariti, da sta prva zvezdnika Dallasa zadevala, ko se je to od njiju najbolj pričakovalo in ko sta na drugi strani povsem ugasnila tako opevana Anthony Edwards (26 točk) in Karl-Anthony Towns (14 točk).

Pri Dallasu velja omeniti še P. J. Washingtona in Derricka Jonesa mlajšega, ki jima je končno steklo pri metu z razdalje. Kombinirano sta zadela pet od devetih metov za tri. Prvi je 16 točkam dodal osem skokov, drugi je za 11 točk porabil le štiri mete iz igre.

Dallas vodil skoraj celoten prvi polčas

Za prvo vodstvo Minnesote je s petimi zaporednimi točkami poskrbel Mike Conley, ki je moral sredi prve četrtine zaradi težav s poškodbo po zdravniško pomoč v garderobo, a je bil nazaj že v drugi četrtini. Domači so odgovorili s tremi zadetimi trojkami, iz svojih prvih poskusov so bili uspešni P. J. Washington, Jones ml. in Dončić.

Dallas je nato vodil celo prvo četrtino, največ za osem pri izidu 33:25. S trojko je za goste ob izteku sirene znižal Nickeil Alexander-Walker (33:28). Znova je bil od igre povsem odrezan največji dolžnik s prvih tekem Karl-Anthony Towns, za kar sta z zbrano igro pod obročem poskrbela predvsem Gafford in Dereck Lively II.

Lively se po udarcu v glavo ni več vrnil

Na začetku druge četrtine je Kyrie Irving z miniaturo poskrbel za prvo dvomestno prednost domačih (43:33). Nato se je razlika vse do konca polčasa gibala okoli meje desetih točk, največ je znašala 12. Jones Jr. in Dončić sta v prvem delu zadela vsak po tri trojke.

Luka Dončić in Kyrie Irving vs Minnesota
Luka Dončić in Kyrie Irving vs Minnesota FOTO: Sofascore.com

Na parket je prvič v seriji stopil Dwight Powell, ki je nadomestil Livelyja. Ta je na začetku druge četrtine prejel neugoden udarec v glavo, kar je izkoristil Towns, ki je šele dve minuti pred potjo v garderobo zadel svoj prvi met iz igre, pred tem je zgrešil kar sedemkrat. Ob polčasu je semafor kazal 60:52.

Pošastno zabijanje Edwardsa prebudilo volkove

Na začetku drugega polčasa je Minnesota zaigrala bistveno bolj agresivno in zato hitro zašla v težave z osebnimi napakami. A trener Chris Finch je bil lahko zadovoljen, saj se njegovi varovanci niso več toliko zanašali na met z razdalje, ki jim v prvem delu nikakor ni stekel, temveč so več iskali igro pod košem.

Sredi tretje četrtine je za mini delni izid 6:0 poskrbel Edwards, ki je najprej izjemno zabil preko Gafforda, potem pa še dvakrat zaporedoma uspešno zaključil in izid je bil poravnan pri 77:77.

Nato je pobudo v napadu spet prevzel Dončić, a je Towns na drugi strani tik pred koncem četrtine zadel za sploh prvo prednost volkov po začetku tekme. Po treh četrtinah je bilo poravnano pri 87:87, za kar je z atraktivnim zaključkom poskrbel Jaden Hardy.

V zaključku na parketu le eno moštvo

Zadnji del je Dončić začel na klopi, v njegovi odsotnosti je pet zaporednih točk dosegel Irving. Slovenski superzvezdnik je svojo vrnitev po dveh minutah najavil s trojko preko Townsove roke, vendar je Minnesota še naprej držala stik.

Pomembno vlogo pri tem je imel Kyle Anderson, ki je v obrambi pogosto pokrival prav Dončića, v napadu pa zadel uvodnih pet metov iz igre. Štiri minute pred koncem sta bili moštvi še naprej povsem izenačeni pri 104:104.

Super pomembno trojko iz kota je nato zadel Washington, Minnesota pa odtlej ni več ujela priključka. Povišal je Dončić, ki je mojstrsko zadel s polrazdalje, za šest točk prednosti pa je bil iz kota preko visokih Townsovih rok uspešen še Irving. Edini koš iz igre za Minnesoto v zadnjih štirih minutah je dosegel Edwards za končnih 116:107, ko je bil zmagovalec že znan.

Četrta tekma bo prav tako v Dallasu v noči na sredo.

27. maj, končnica lige NBA, izid:

- zahodna konferenca, finale:

Dallas Mavericks – Minnesota Timberwolves 116:107(Dallas vodi s 3:0 v zmagah)
(Luka Dončić: 33 točk, 7 skokov, 5 podaj, 5 ukradenih žog v 41 minutah za Dallas)