Dončićev rekord kariere premalo za Dallas: Davis pokopal Mavse

Miami, New Orleans, 28. 12. 2018 21.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
J.K., M.G.
24

Druga tekma Dallas Mavericksov z New Orleans Pelicansi v ravno toliko dneh se ni razpletla po željah Luka Dončića in soigralcev, ki so jih Pelikani še drugič v sezoni premagali na domačem parketu (114:112). Tudi najboljša strelska predstava Ljubljančana (34 točk) v profesionalni karieri ni bila dovolj, da bi ustavila domače z Anthonyjem Davisom na čelu. Miami Heati zmagali brez Gorana Dragića.

Razočarani Dončić na tekmi v New Orleansu.
Razočarani Dončić na tekmi v New Orleansu. FOTO: AP
S sedmimi zadetimi meti za tri točke na eni tekmi je Dončić (19 let in 303 dni) postal najmlajši košarkar v zgodovini lige NBA s tem dosežkom. Izboljšal je dosežek De'Angela Russella, ki je rekord držal z 20 leti in 7 dnevi. Ljubljančan naj bi nocoj sicer igral rahlo načet, muči ga namreč noht desne noge.

Luka Dončić je bil eden glavnih junakov ob zadnji zmagi Dallas Mavericksov nad New Orleans Pelicansi v Teksasu, ko mu je le en skok zmanjkal, da bi spisal zgodovino lige NBA kot najmlajši košarkar s trojnim dvojčkom. A že hitro je sledilo gostovanje pri ekipi iz sosednje zvezne države Louisiana, kjer je Dončić pred časom odigral eno najslabših partij v NBA-karieri, Dallas pa je doživel najvišji poraz v sezoni.

Tokrat je Luka na obračunu z Anthonyjem Davisom spet potegnil krajši konec kljub zaenkrat najboljši strelski predstavi v profesionalni karieri in 34 točkam (toliko jih ni dosegel na nobeni tekmi članske ekipe Reala), Mavericksi pa ostajajo izjemno skromni na gostovanjih, kjer so zdaj slavili vsega dvakrat na 17 tekmah.

Tudi na kanalu lige NBA na YouTubu so izpostavili "šov" Davisa in Dončića iz New Orleansa:

Davis je 43,9 sekunde zadel s težkega položaja in poskrbel za zmago New Orleansa, h kateri je prispeval 48 točk in 17 skokov. Poleg zadetega meta je Davis izsilil še osebno napako in zadel dodatni prosti met, nato pa je Dallas zapravil dva napada: Jrue Holiday je blokiral polaganje Dončića, Dennis Smith mlajši, ki se je po enajstih tekmah odsotnosti vrnil v postavo Teksašanov, pa je zgrešil met za tri točke. Če je na prejšnji tekmi svoj niz porazov na račun Pelikanov prekinil Dallas, je bil tokrat New Orleans tisti, ki je slavil prvič po petih "ničlah".

Zadnja akcija se ni razpletla po željah Dallasa
Domači so prevladovali pod košem, od koder so dosegli kar 70 točk, Davisu je v tem pogledu najbolj pomagal Julius Randle (22). Dončić je izza črte metal izvrstnih 7/10 in se na koncu ustavil pri 34 točkah, Harrison Barnes jih je dodal 21. V zadnji akciji tekme je iz avta podajal Smith, ki je nato žogo spet dobil v roke in poskusil prodreti mimo Davisa, a ga je prehitela sirena, njegov met pa tako ali tako ni zadel cilja.

MVP

Gostje so z izvrstnim metom z razdalje (10/19) vodili že s 66:55, medtem ko Pelikanom trojke nikakor niso tekle (1/13). A Davis jih je ohranjal v igri in samo v prvem polčasu dosegel 22 točk z metom 9/15, Holiday jih je v prvem polčasu pristavil 14. Z veliko boljšo tretjo četrtino se je New Orleans približal na 86:88, nato pa prvič po prvi četrtini povedel, ko je met za tri točke slabih osem minut pred koncem zadel Frank Jackson (99:96).

V zaključku tekme je na sceno spet stopil Davis, ki je s "fadeawayem" lepo zadel prek DeAndreja Jordana za izenačenje na 105, ko je bilo na semaforju še 3:59, nato pa je uspešno zaključil še dve od treh akcij Pelikanov za vodstvo s 111:109. Dončić v svoji prvi sezoni v severnoameriškem košarkarskem prvenstvu povprečno na tekmo dosega 19 točk, 6,7 skoka in 5,1 asistence. Dallas je trenutno zunaj mest, ki zagotavljajo igranje v končnici, 16 zmag in 18 porazov ga uvršča na 12. mesto v razvrstitvi zahodne konference.

STATISTIKA

Winslow odlično nadomešča Dragića
Justise Winslow
se je vnovič izkazal ob odsotnosti Gorana Dragića in Miami Heatom s 24 točkami in enajstimi skoki v petek zvečer pomagal do visoke zmage nad Cleveland Cavaliersi (118:94). Winslow po operaciji, ki jo je prestal košarkarski virtuoz iz Kosez, igra kot prvi organizator igre, proti Konjenikom pa je v odlični predstavi podelil še sedem podaj in odločilno prispeval k preobratu po precej zadržani uvodni četrtini floridskega moštva.

"Lahko vidite, da se igra zanj zdaj upočasnjuje, ko pa se ti igra enkrat upočasni, si lahko strašljivo dober. Tako da v tem vsi skupaj uživamo," je soigralca pohvalil Dwyane Wade. Winslow je zdaj vsaj 20 točk dosegel na treh zaporednih tekmah, podoben podvig mu je enkrat v sezoni že uspel. Miami je s 17 zmagami in 17 porazi trenutno na sedmem mestu v razvrstitvi vzhodne konference.

STATISTIKA

Toronto predal prvo mesto Milwaukeeju, mestni derbi Clippersom
Zadnja tekma večera je bila na sporedu v Los Angelesu, v dvorani Staples Center pa je prvi mestni derbi sezone z Los Angeles Lakersi dobila ekipa Los Angeles Clippers (118:107). Brez poškodovanega LeBrona Jamesa so oslabljeni Jezerniki nekaj časa tudi zanesljivo vodili, a je izjemen niz Clippersov v drugem polčasu z 22 zaporednimi točkami odločil zmagovalca. "Gostujoči" branilec Lou Williams je zablestel z najboljšim dosežkom sezone (36 točk).

Izpostaviti velja še poraz letošnjih vladarjev Vzhoda Toronto Raptorsov, ki so klonili na gostovanju pri Orlando Magicih (87:116). Domač parket ni prinesel veselja Igorju Kokoškovu in Phoenix Sunsom, ki jih je odpravila naslednja nasprotnica Dončićevih Mavericksov, ekipa Oklahoma City Thunder (118:102).

Odličen večer je imel Črnogorec Nikola Vučević, ki je za zmago Magicov prispeval 30 točk in 20 skokov. Orlando je z vrha razpredelnice lige NBA sklatil svoje petkove nasprotnike iz Kanade, od katerih je po novem za malenkost boljša ekipa Milwaukee Bucks (24-10). Toronto, ki ima 26 zmag in 11 porazov, še vedno ne more računati na poškodovanega branilca Kyla Lowryja.

Izid tekem rednega dela sezone lige NBA:

New Orleans Pelicans ‒ Dallas Mavericks 114:112
(Luka Dončić 34 točk, 3 podaje, 2 skoka in 4 izgubljene žoge v 34 minutah za Dallas.)