Dončić zadnjič kot najstnik: dvojni dvojček za zmago nad Pacersi

Miami, Dallas, 27. 02. 2019 20.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovenski as Luka Dončić se je s soigralci pri ekipi Dallas Mavericks vrnil v domačo dvorano in uspel prekiniti niz petih porazov. "Žrtev" Mavsov so bili Indiana Pacersi, Dončić pa je tik pred 20. rojstnim dnem zablestel s 26 točkami in desetimi skoki ter nekaj ključnimi koši, s katerimi je Dallas zadržal prednost in zmago (110:101). Miami Heati z Goranom Dragićem presenetili Golden State (126:125).

Slovensko-hrvaški obračun v Dallasu z Bojanom Bogdanovićem je dobil Dončić (oba na fotografiji). FOTO: AP
Slovenski košarkar je po tekmi izjavil, da bo Dallasu zmaga proti tako dobri ekipi vlila dodatno samozavest in da po njegovem mnenju boja za končnico še ni konec. Mavericksi za Los Angeles Clippersi, ki držijo zadnjo, osmo vozovnico na Zahodu, zaostajajo sedem zmag. Dallas igra še 21-krat v rednem delu sezone, Clippersi pa 19-krat.

Luka Dončić v četrtek slavi 20. rojstni dan, na predvečer konca najstniških let pa si je Ljubljančan "podaril" izvrstno predstavo v dresu Dallas Mavericksov in s soigralci premagal Indiana Pacerse (110:101). Po 26 točkah in desetih skokih se njegova najstniška NBA-statistika glasi: 1194 doseženih točk (20,9 na tekmo), 415 skokov (7,3 na tekmo) in 324 podaj (5,7), kar je kot najstniku uspelo le LeBronu Jamesu.

TEKMA

Dončić na zadnje snidenje z Indiano ni imel lepih spominov, saj so ga sodniki zaradi brcanja žoge prek table izključili do sedaj edinkrat na drugi strani luže. A tokrat je bilo drugače in skupaj s kolegom novincem Jalenom Brunsonom (rekord sezone s 24 točkami) sta v sredo zvečer zrežirala zmago. Ljubljančan je edini najstnik v zgodovini NBA z več kot enim trojnim dvojčkom, a tokrat mu je le nekaj podaj zmanjkalo do že petega. Je pa dve od končnih sedmih asistenc zbral v ključnih trenutkih, ko je zadel tudi dva meta z razdalje in z Brunsonom pomagal zajeziti nalet Pacersov.

Vrhunci Luka Dončića na tekmi z Indiana Pacersi:

Grd padec Dončića, ob katerem je izgubil celo čevelj
Mavsi so bili zbrani in zadeli vseh šest zaključnih metov za tri točke v zadnjih šestih minutah tekme, 40 sekund pred koncem je Dončić "iz slačilnice" postavil končni izid. Spet se je izkazal tudi novi obraz v teksaških vrstah Tim Hardaway Jr., ki je tudi sam prispeval eno od omenjenih trojk, na koncu pa se je ustavil pri 20 točkah, medtem ko je veteran Dirk Nowitzki na začetku zadnje četrtine z metom z razdalje Dallas odlepil na pet točk prednosti. Nemec je tekmo sklenil z enajstimi točkami, prvič v svoji najverjetneje zadnji, 21. sezoni z Mavsi, pa je začel v prvi peterki.

Dončića ni zmedla groba osebna napaka iz prve četrtine, ko ga je med zabijanjem želel ustaviti Kyle O'Quinn, v zraku je celo izgubil čevelj. Ljubljančan je na zadnjih tekmah poleg odličnih predstav v napadu izgubil tudi veliko žog, na zadnjih dveh obračunih skupno kar 16. Wesley Matthews je na prvem obračunu proti nekdanjim delodajalcem, ki jih je zapustil v odmevni menjavi igralcev z New York Knicksi, dosegel 20 točk. Hrvaški reprezentant Bojan Bogdanović je bil prvi strelec gostov z 22 točkami, a ni zmogel preprečiti šele tretjega poraza na zadnjih enajstih tekmah ekipe, ki je šla v tekmo s tretjega mesta na Vzhodu in petega v celotni ligi.

"Vsako tekmo igram na isti način. Ne razmišljam o drugih tekmah, preveč jih je," je bil po poročanju STA kratek Dončić, na vprašanje, kako bo praznoval rojstni dan, pa je odgovoril: "Šel bom nekaj pojest s prijatelji in družino. Nič posebnega."

Dragić prvi strelec Miamija ob dramatični zmagi nad prvaki
Prava košarkarska drama se je odvila v Miamiju, kjer je domača ekipa Heat v sami končnici strla odpor prvakov Golden State Warriorsov in slavila s 126:125. Rekonvalescent Goran Dragić je bil najučinkovitejši igralec domače ekipe, Ljubljančan je v zgolj dobrih dvajsetih minutah dosegel kar 27 točk, zbral tri skoke in podajo, odločilen koš za končno zmago pa je v izdihljajih rednega dela dosegel veteran Dwyane Wade, poroča STA.

Vrhunci predstave Gorana Dragića na tekmi z Golden Statom:

Aktualni prvaki NBA so najprej blokirali njegov met za tri točke, nato pa je Wade v drugem poskusu iz dvokoraka zadel met za tri točke za tesno zmago floridske ekipe. Wade je na koncu prispeval 25 točk, poleg Dragića (njegov met je znašal 7/11, za tri točke 4/7) se je izkazal še Josh Richardson z 21 točkami. Pri Golden Statu je Klay Thompson dosegel 36, Kevin Durant 29, Stephen Curry pa 24 točk.

Wade: Curryju sem rekel, da rabim takšen met za miren odhod
"To je zame nekaj posebnega. Z ekipo smo res potrebovali to zmago, vsi smo se borili zanjo. V takšnem položaju sem bil že neštetokrat, neštetokrat mi ni uspelo. Vesel sem, da mi je takšen met uspel pred vsemi navijači. Zabavno je. Stephu Curryju sem rekel, da rabim takšen met za miren odhod," se je po tekmi smejalo Wadu, ki je met najprej proslavil s tekom po igrišču, nato pa s skokom na zapisniško mizo, kar je s stoječimi ovacijami pozdravila celotna dvorana.

Dragić je sicer kar 25 točk dosegel v prvem polčasu in 20 v drugi četrtini. Takšnega dosežka ni dosegel še noben igralec v zgodovini Vročice. Dragić je 11 točk dosegel v 69 sekundah.

Wade je "zavrtel čas nazaj" in odločil tekmo med Miamijem in Golden Statom:

Zmage Raket, Jezernikov in vodilnih Jelenov
James Harden
je ob zmagi njegovih Houston Rocketsov proti Charlotte Hornetsom s 118:113 dosegel 30 točk, a imel met iz igre 10/29. Zvezdnik Sršenov Kemba Walker je dosegel 35 točk, a zgrešil dve trojki ob koncu tekme.

LeBron James je bil ključni mož Los Angeles Lakersov na poti do zmage proti New Orleans Pelicansom s 125:119. Enaintrideset sekund pred zadnjim zvokom sirene je zadel trojko za 123:117, trinajst sekund pred koncem je z dvema prostima metoma zmago potrdil Reggie Bullock. James je tekmo končal s 33 točkami in desetimi podajami. Najboljša ekipa lige Milwaukee Bucks je po podaljšku premagala Sacramento Kingse s 141:140.

TEKMA

Izidi rednega dela sezone lige NBA:

Dallas Mavericks ‒ Indiana Pacers 110:101
(Luka Dončić 26 točk, 10 skokov, 7 podaj in 7 izgubljenih žog v 32 minutah za Dallas.)

MVP

Miami Heat ‒ Golden State Warriors 126:125
(Goran Dragić 27 točk, 3 skoki, 1 podaja in 2 izgubljeni žogi v 20 minutah za Miami.)