Dallas z Dončićem v glavni vlogi po preobratu do pete zaporedne zmage

Dallas, 13. 02. 2024 05.00 |

Košarkarji Dallasa so v noči na torek v severnoameriški košarkarski ligi v domačem American Airlines Centru gostili moštvo Washington Wizards in ga po odlični zadnji četrtini, ki so jo dobili s 34:16, premagali s 112:104. Junak preobrata pa kdo drug kot slovenski košarkarski superzvezdnik Luka Dončić, ki je k peti zaporedni zmagi Teksašanov prispeval nov trojni dvojček (26 točk, 15 podaj in 11 skokov).

Čeprav se je Dallas, ki je pred obračunom z Washingtonom vknjižil štiri zaporedne zmage – tri v gosteh proti Philadelphii, Brooklynu in New York Knicksom ter domačo proti Oklahomi –, v prvem polčasu zelo mučil proti gostom iz prestolnice, je v nadaljevanju dvoboja, predvsem v zadnji četrtini, vendarle strnil svoje vrste in prišel do nove, že pete zaporedne zmage s 112:104.

Met iz igre nikakor ni stekel domačim košarkarjem, ki so na krilih omenjenih štirih zaporednih zmag tudi začeli tekmo proti Wizardsom, a tokrat domiselna kombinatorika v napadu ni prinesla želenega učinka. Gostje so z odlično obrambo predvsem v drugi četrtini povsem omrtvili napad Dallasa, ki je v prvih 24 minutah zmogel 51 doseženih točk. Samo za primerjavo s predzadnjo tekmo proti v letošnji sezoni izjemni Oklahomi, ko so Mavsi samo v prvi četrtini dosegli neverjetnih 47 točk, je dovolj zgovoren podatek o tokratnem metu iz igre teksaške franšize.

Prva violina moštva v temno modrih dresih Luka Dončić je po prvi četrtini, ki jo je Dallas dobil s 26:22, odšel na klop za kratek čas, kar se je odrazilo tudi v rezultatskem smislu. Washington je prevzel vajeti igre, začel zadevati z razdalje – tokrat sta bila pri gostih razpoložena Deni Avdija (na koncu 25 točk) in Kyle Kuzma s 23 točkami – in do konca polčasa prešli v vodstvo s sedmimi točkami naskoka (51:58).

Tudi na začetku drugega polčasa se razmerja moči na parketu American Airlines Centra niso bistveno spremenila. Dallas še naprej ni našel pravega občutka za met z razdalje, gostje iz prestolnice pa so samo izkoriščali to, kar jim je Dallas ponujal. Šele po nenamernem udarcu Coreyja Kisperta s komolcem v brado slovenskega superzvezdnika ob koncu tretje četrtine se je Dallas naposled le začel prebujati. Zaostanek po prvih 36 minutah je znašal –10 (78:88).

Po krajšem postanku v garderobi zaradi krvavitve je Dončić kot nič kolikokrat doslej prevzel največji del odgovornosti na svoja pleča ter v navezi s Kyriejem Irvingom (26 točk) in prišlekom prav iz Washingtona Danielom Gaffordom (16 točk) začel preobrat na poti do Dallasove 31. zmage v sezoni.

Igra v napadu je stekla v pravem trenutku, tudi obramba Mavsov je postala veliko bolj agresivna, tako da gostje niso več imeli tako lahkega dostopa do obroča. Ko je slovenski reprezentančni kapetan dobre tri minute pred koncem tekme prisilil Avdijo v napako, v protinapadu pa je vse skupaj lepo "materializiral" Maxi Kleber, in nato je v naslednjem napadu znova po Dončićevi podaji na podoben način zaključil še Irving, je bila pri Dallasovi prednosti +8 tekma bolj ali manj odločena.