Denver z izjemnim Jokićem 'pometel' z Lakersi za prvi veliki finale lige NBA

Los Angeles, 23. 05. 2023 07.43 |

Znan je prvi finalist letošnje končnice severnoameriške poklicne košarkarske lige. V velikem finalu lige NBA se bodo za naslov prvaka prvič merili košarkarji Denver Nuggets, ki so s 4:0 v zmagah v finalu zahodne konference izločili nekdanje 17-kratne prvake Los Angeles Lakerse.

Denver je četrto tekmo finala zahodne konference v Crypto.com Areni v Los Angelesu dobil z izidom 113:111 in se prvič v zgodovini franšize uvrstil v finale elitnega severnoameriškega košarkarskega prvenstva.

V vrstah zlatih zrn je bil najboljši Srb Nikola Jokić. Dvakratni najkoristnejši igralec lige NBA je tekmo končal s 30 točkami, potem ko so Nuggetsi izničili 15 točk zaostanka ob polčasu. Jokić je ob tem dodal še 14 skokov in 13 asistenc. Prvi zvezdnik jezernikov LeBron James je sicer tekmo končal s 40 točkami, 10 skoki in devetimi asistencami, a je ostal brez zmage.

Zdelo se je, da bo James sam ohranil sezono Lakersov pri življenju, potem ko je dosegel 31 točk v veličastni predstavi v prvem polčasu, zaradi česar so domači ob polčasu vodili s 73:58. Toda Jokić je v tretji četrtini vodil napad Nuggetsov, ki je ponovno oživel, in dosegel 13 točk, medtem ko so prvi nosilci zahodne konference ugnali Lakerse s 36:16 in uničili upanje jezernikov.

V dramatičnem finalu četrte četrtine je nato Jokić popeljal Denver do zmage. Pred koncem je imel James še zadnjo priložnost, da izenači in izsili podaljšek, a tokrat boginja Fortuna ni bila na strani LA Lakersov. Denver sodi v skupino 11 moštev v ligi NBA, ki še nikoli niso osvojila naslova NBA. Košarkarji iz Kolorada se bodo v finalu pomerili z zmagovalcem obračuna vzhodne obale ZDA. Miami Heat vodi s 3:0 v zmagah proti Boston Celticsom.

Član Denverja je slovenski košarkar Vlatko Čančar. Koprčan tudi tokrat ni dobil priložnosti za igro in ni sodeloval pri odločilni tekmi Denverja.

Liga NBA, končnica, finale zahodne konference, 4. tekma, izid:
Los Angeles Lakers - Denver Nuggets  111:113
(Vlatko Čančar ni igral za Denver; Denver je napredoval v finale lige NBA s 4:0 v zmagah)

* Opomba: Ekipe v vsakem od krogov končnice lige NBA igrajo na štiri zmage.