Dončić drugi najmlajši v zgodovini NBA s trojnim dvojčkom

Milwaukee, 21. 01. 2019 16.14 |

Košarkarji Dallasa so gostovali pri najboljšem moštvu vzhodne konference Milwaukee Bucksih in izgubili (116 : 106). Luka Dončić je dosegel nov osebni mejnik, postal je drugi najmlajši igralec v zgodovini lige NBA s trojnim dvojčkom. Slovenski košarkar je zbral 18 točk, 11 skokov in 10 podaj.

Bucks - Mavericks

Dallas v ligi NBA ni preveč spodbudno začel leta 2019. Luka Dončić in soigralci so v januarju odigrali 10 tekem in zmagali le trikrat. Tokrat so gostovali pri Milwaukeeju, vodilnem moštvu vzhodne konference. Luka Donćić je začel v prvi postavi Mavsov, vendar v uvodni četrtini ni bil pri metu. Odigral je uvodnih šest minut, zamenjal ga je Finney Smith, gostitelji pa so v tem času zanesljivo vodili. Dallas je bil brez obrambe, Milwaukee pa je bil precej natančen v metih, največ so vodili za 11 točk. Dončić je v igro znova vstopil dve minuti pred koncem te četrtine, ob koncu je imel v statistiko vpisane tri točke (met 1/6), ter še štiri skoke in tri podaje. Bucksi so dobili četrtino s 35 : 26, blestel je 213 centimetrov visoki center Brooke Lopez, ki je zbral 9 točk, vse s trojkami (met za tri 3/3).

V drugi četrtini so Bucksi znova rezultatsko pobegnili, a jih je Dallas ujel po zaslugi Wesleyja Matthewsa (12 točk) in Mavsi so nato celo vodili ob polčasu (59 : 57). V drugi četrtini so bili boljši za 11 točk (33 : 22). Dončić je po štirih minutah te četrtine znova odšel na klop in se vrnil na parket nekaj minut pred koncem. V drugi četrtini ni dosegel koša, ob polčasu je tako ostal pri treh točkah, imel pa je več skokov in podaj kot točk (7 skokov, 6 podaj). Prvi strelec tekme je bil ob polčasu Giannis Antetokounmpo, ki je zbral 19 točk.

Tretja četrtina je znova pripadla gostiteljem, dobili so jo za 10 točk in vodili z 92 : 84. Dončić je v tem delu dodal sedem točk (skupaj 10), zbral pa je tudi po devet skokov in podaj, kar pomeni, da je imel možnost v zadnji četrtini doseči trojnega dvojčka. Tekmeci niso bili nežni z Dončićem, najprej ga je Hill porinil, da je padel na snemalko ob robu igrišča, malce kasneje pa ga je v glavo z roko zadel Brown in je Ljubljančan moral z igrišča zaradi krvavečega nosu.

Zadnjo četrtino je Dončić začel na klopi, v igro je vstopil sedem in pol minut pred koncem tekme, Bucksi pa so imeli takrat že lepo prednost, tudi že +17 točk (104:87). Mavericksi so nato se približali tudi le na pet točk zaostanka, a so gostitelji na koncu zanesljivo zmagali (116 : 106). To je bil četri zaporedni poraz Dallasa, v ligi NBA ima 20 zmag in 26 porazov (le 43,5 odstotka). Pri Bucksih je bil prvo ime "grški čudak" Antetokounmpo, ki je dosegel 31 točk in 15 skokov.

Šele 19-letni slovenski košarkar je dobrih pet minut pred koncem tekme dosegel trojni dvojček, prvega v karieri v ligi NBA. Po podaji centru DeAndreju Jordanu je kompletiral trojno desetko (po 10 skokov, podaj in skokov) in postal drugi najmlajši košarkar v zgodovini lige, ki mu je to uspelo.

Prvi je bil Markelle Fultz, ki je v lanski sezoni dosegel 13 točk, 10 skokov in 10 podaj. Razlika pa je le 10 dni, Dončić je danes star 19 let in 327 dni, Fultz pa je bil ob lanskem dosežku star 19 let in 317 dni. Tekmo je Dončić končal z 18 točkami (skupni met 6/17: 4/12 za 2, 2/5 za 3, 4/5 prosti meti), 11 skoki, 10 podajami, dodal je po eno ukradeno žogo in blokado, imel je tudi tri izgubljene žoge, ter eno osebno napako v 32:55 igralnega časa). To je bil sicer drugi trojni dvojček Dončića v karieri (lani mu je to uspelo pri Realu). Dončič je v drugem polčasu dosegel kar 15 od svojih 18 točk.

točke

dončić

Milwaukee Bucks - Dallas Mavericks 116 : 106 (35 : 26, 22 : 33, 35 : 25, 24 : 22)