Dončić z druščino v Philadelphii znova izgubil, sanje o končnici bledijo

Philadelphia, 30. 03. 2023 01.40 |

Milan Doknić
9

Dallas Mavericks in Luka Dončić so se znašli v zelo težkem položaju. V tekmo proti Philadelphia 76ers so Teksašani vstopili z 11. mesta na zahodu in jo tam tudi končali. Mavericksi so prvo četrtino zaključili s prednostjo 37:28. Ob polčasu je Dallas vodil 62:57, po treh četrtinah pa 91:89. A na koncu so Mavsi izgubili 116:108 in doživeli že 40. poraz v sezoni. Dončić je dosegel 24 točk, 10 skokov, 8 podaj.

Philadelphia je na drugi strani na vzhodu v veliko bolj zavidljivem položaju, saj moštvo iz mesta bratske ljubezni zaseda tretje mesto v tej konferenci in bo konec sezone na tem mestu najbrž tudi zaključilo. Za obe moštvi sta glavna zvezdnika tekmo začela. Kyrie Irving in Luka Dončić se kot zvezdniški dvojec še spoznavata, na drugi strani pa eden glavnih kandidatov za letošnji naziv MVP sezone Joel Embiid in James Harden iz tekme v tekmo dokazujeta, da sta ena najboljših tandemov v ligi.

Luka Dončić in Kyrie Irving
Luka Dončić in Kyrie Irving FOTO: AP

Že pred tekmo je bilo jasno, da bo visoki in spretni center 76ersov nasprotnikom iz Dallasa povzročal veliko težav, saj pravzaprav nimajo igralca, ki bi se mu z višino, močjo in spretnostjo lahko zares postavil po robu. Dwight Powell, ki je pri Mavsih tekmo začel na položaju centra, je že po malo manj kot štirih minutah igre prejel dve osebni napaki in je moral hitro romati na klop. Kljub temu so Maveriksi tekmo začeli dobro in štiri minute pred koncem prve četrtine vodili 23:12. Za to je največ zaslug imel strelsko razpoloženi Irving, ki je v tem času dosegel že 11 točk. A domače moštvo je minuto pred koncem prvič na tekmi povedlo. Dallas je kljub temu po dveh izjemnih akcijah Christiana Wooda in Josha Greena, ki sta v zadnji minuti prve četrtine skupaj dosegla 10 točk, drugo četrtino začel s prednostjo devetih točk (37:28).

Ta prednost pa se je že po dveh minutah nadaljevanja skoraj stopila in jasno je bilo, da Dallas čaka še dolga in naporna pot do 38. zmage v sezoni. Po seriji izjemno slabih rezultatov in še slabše igre pa je moštvo glavnega trenerja Jasona Kidda končno našlo svojo prepoznavno igro polno metov iz razdalje. Jasno je bilo tudi, da je Kidd svojim varovancem zapovedal hitrejši prehod iz obrambe v napad, saj so se Teksašani, ki igrajo z enim od najpočasnejših tempov v ligi, soočili z ekipo, ki je izjemno slaba v obrambi v tranziciji. Še naprej je bil najbolj nevaren Irving. Na drugi strani sta predvsem z uspešnim izsiljevanjem osebnih napak nasprotnikov izstopala Embiid in hitri ter spretni Tyrese Maxey.

Tretja četrtina se ni začela po željah Mavericksov, ki so v prvi polovici tretjega dela posest žoge izgubili tolikokrat kot v celotnem prvem polčasu. Serija 76ersov 17:9 je bila neizogibna, a Mavsi so se po minuti odmora ponovno zbrali in sledila je njihova serija 10:2. Po treh napetih četrtinah sta moštvi v zadnjih 12 minut igre vstopili z izidom 91:89.

Prisotnost Irvinga v moštvu trenerju Kiddu omogoča, da tudi v tako pomembni in napeti tekmi Dončića v zadnji četrtini v igro pošlje šele šest in pol minut pred koncem pri prednosti Dallasa 103:100. A prihodu Slovenca v igro je sledila serija 10:0 Philadelphie in vodstvo 110:103. Ta serija košev domačih je na koncu bila tudi odločilna, saj kljub poskusom Ljubljančana njegovi soigralci njegovih podaj niso izkoriščali. Namesto veselja ob 38. zmagi smo lahko na koncu spremljali zgolj mrke izraze na obrazih Dallasovih košarkarjev ob že 40. porazu sezone in vse bolj oddaljenih sanjah o uvrstitvi v play-in turnir.

Po Miamiju se bo pomeril še z Atlanto, Sacramentom, Chicagom in San Antoniom. Za nameček sta glavna konkurenta Dončićevega moštva za 10. in 9. mesto na zahodu zmagala. Oklahoma je v napeti končnici s košem Jalena Williamsa 0,1 sekunde pred koncem premagala Detroit 107:106, Los Angeles Lakers pa so prepričljivo (121:110) premagali Chicago Bulls.

Minnesota na sedmem mestu ima razmerje zmag in porazov 39-37, Los Angeles Lakers in New Orleans 38-38, desetouvrščena Oklahoma pa 38-39. Utah (36-40) na dvanajstem mestu ima zmago manj od Dallasa.

51 točk Holidayja, ničla Dragića

Milwaukee je v gosteh premagal Indiano s 149:136. Najbolj učinkovit igralec na parketu je bil Jrue Holiday, ki je dosegel 51 točk, kar je njegov najboljši strelski izkupiček v severnoameriški ligi NBA.

Grk Giannis Antetokounmpo je dosegel trojni dvojček (38 točk, 17 skokov in 12 podaj), slovenski branilec Goran Dragić pa se v 4:42 minute ni vpisal med strelce.

Pri Indiani je novinec Bennedict Mathurin dosegel 29 točk.

Philadelphia 76ers - Dallas Mavericks 116:108