Dončić z brutalnim trojnim dvojčkom vrnil Dallas na zmagovita pota

Portland, 17. 12. 2023 06.08 |

Jakob Batič
32

Košarkarji Dallasa so se hitro pobrali po porazu proti Minnesoti in v gosteh ugnali Portland (131:120). Znova je blestel Luka Dončić, ki je petič v sezoni prišel do trojnega dvojčka (40 točk, 12 skokov in 10 asistenc). Za varovance Jasona Kidda je bila to peta zmaga na zadnjih šestih tekmah.

Luka Dončić je že v prvem polčasu, ki ga je Dallas dobil s 74:63, dosegel 30 točk, od tega 22 v prvi četrtini. Skupno je iz igre metal več kot 50-odstotno (15/28), zadel je štiri od 12 metov za tri.

Slovenski zvezdnik je prišel do 61. trojnega dvojčka v karieri in osmega, pri katerem je dosegel vsaj 40 točk. V tej kategoriji je prehitel legendarnega Wilta Chamberlaina in je sedaj sam na četrtem mestu. V noči na nedeljo pa je Dončić postavil še en mejnik, in sicer je še 79. v dresu Dallasa dosegel vsaj 35 točk, s čimer je prehitel legendarnega Dirka Nowitzkega

Dončić poln hvale na račun soigralcev: Neverjetni so

25 točk in šest skokov je k zmagi dodal Tim Hardaway Jr., 18 sta jih dosegla Derrick Jones Jr. in Dante Exum. Nekdanji košarkar Partizana je znova začel v prvi peterki in se izkazal predvsem v drugi četrtini, ko je vlekel Dallasov voz v napadu, ko Dončića ni bilo na parketu.

"Neverjetni so," je soigralce pohvalil prvi zvezdnik Dallasa in dodal: "Omogočajo mi, da se tudi jaz spočijem. Če me podvajajo, velikokrat pride do situacij štirih proti trem. Veliko je prostora, imeli smo ogromno odprtih metov in dosegli lepo število točk."

Po poškodbi Livelyja se je pokazal karakter

Edina črna pika za goste iz Teksasa je bila poškodba centra Derecka Livelyja II. v prvi četrtini. 19-letnik si je zvil gleženj, ko je v borbi za žogo pod obročem neugodno padel na stopalo Jeramija Granta. V nadaljevanju se ni več vrnil na parket.

A to košarkarjev Dallasa ni zmedlo. Drugo četrtino so dobili z 38:24, potem ko so jo začeli z delnim izidom 13:0. "V garderobi imamo pravi karakter. Videti je, da igralci zaupajo drug drugemu. Ko imaš takšnega vodjo, je lahko slediti," je svoje varovance pohvalil Jason Kidd

Luka Dončić proti Portlandu
Luka Dončić proti Portlandu FOTO: Sofascore.com

Že deveta zmaga Dallasa na gostovanjih

V drugem polčasu je Portland nekajkrat prišel na enomestno razliko, vendar je Kiddova četa srečanje umirjeno pripeljali do konca. Malcolm Brogdon je dobro minuto pred koncem razliko zmanjšal na sedem (120:127), a je na drugi strani z atraktivnim zabijanjem po podaji Markieffa Morrisa odgovoril Derrick Jones Jr., ki je dokončno zapečatil usodo srečanja.

Dallas je zdaj znova najboljše gostujoče moštvo lige, na 13 tekmah zunaj svoje dvorane ima devet zmag. Dončić je razlog za odlične predstave na gostovanjih iskal v povezanosti s soigralci: "Kot ekipa se vedno držimo skupaj. To je to. To je najpomembnejša stvar. Da ne glede na to, ali stvari izgledajo dobro ali slabo, držimo skupaj."

Omeniti velja, da so se med Livelyjevo odsotnostjo izkazali nekateri košarkarji, ki na začetku sezone niso prišli do izraza. Morris in Dwight Powell sta do konca tekme kombinirano zbrala 16 točk in deset skokov. Morrisovih deset točk je njegov najboljši izkupiček v tej sezoni.

Pri poražencih je Anfernee Simons prispeval kar 33 točk in osem skokov, s 27 točkami se je izkazal že omenjeni Grant, ki je pred tem zaradi pretresa možganov manjkal na štirih tekmah. Tretji izbor letošnjega nabora Scoot Henderson jih je dodal 13.

"Lepo se je vrniti, a želel bi si zmage. Luki smo na začetku dovolili preveč lahkih košev. V nadaljevanju smo naredili nekaj prilagoditev, a je bilo prepozno," je zapravljeno priložnost obžaloval rekonvalescent Grant.