Dončić znova prvo ime Dallasa ob prepričljivi zmagi nad Spursi

Dallas, 24. 02. 2023 04.38 |

Po tednu dni premora so košarkarji Dallasa v severnoameriški poklicni ligi NBA v svojem American Airlines Centru gostili že zdavnaj odpisani San Antonio Spurs in slavili prepričljivo zmago s 142:116. Slovenski zvezdnik Luka Dončić je bil znova najučinkovitejši posameznik dvoboja, saj je v dobrih 30 minutah igre 28 točkam dodal še 10 podaj, sedem skokov ter dve ukradeni žogi in blokadi.

Čeprav so košarkarji San Antonia v Dallas pripotovali s popotnico kar štirinajstih zaporednih porazov, se to ni poznalo v večjem delu prve četrtine, saj so varovanci trenerja Jasona Kidda šele v končnici le-te prišli do svoje prve otipljivejše prednosti na tekmi.

Prvi zvezdnik Mavsov Luka Dončić je v tem delu igre dosegel 11 točk, domači pa so v drugi del obračuna vstopili s prednostjo osmih točk (34:26). V prvi peterki Dallasa so bili poleg omenjenega slovenskega reprezentanta še Kyrie Irving, Dwight Powell, Reggie Bullock in Josh Green. Tudi začetek druge četrtine ni bil preveč obetaven za domače košarkarje, Charles Bassey je namreč po uspešnem metu izza črte 6,75 metra zaostanek Ostrog zmanjšal le na pet točk razlike (34:29), a je že v naslednjem napadu z enako mero odgovoril Tim Hardaway Jr.

Dončić je prvo polovico druge četrtine presedel na klopi, a se to v igri domačih ni poznalo, saj so v tem obdobju prvič prišli do dvoštevilčne prednosti (49:38 v 12. minuti). Prednost Dallasa se je vrtela med osmimi in 11 točkami naskoka, in če je bila obramba Dončića in druščine v uvodnih 12 minutah igre na zelo visoki ravni – prejeli so namreč samo 26 točk –, je bila ta precej slabša v drugi četrtini. Toda napad Mavsov je bil dovolj učinkovit za +11 ob polčasu (74:63).

Vnovič prvo ime Dallasa je v drugi polčas vstopilo z 21 točkami na svojem računu, domači pa so v 40. minuti po atraktivnem zabijanju Powlla in lepi podaji Luke Dončića prvič na srečanju prišli do prednosti 16 točk (84:68). Luka je do konca tega dela igre dodal še sedem točk za ne prav varno prednost devetih točk Mavsov pred zadnjimi 12 minutami dvoboja. Kljub temu se je domači strateg Kidd odločil, da bo svoja največja zvezdnika Dončića in Irvinga (23 točk) pustil na klopi, kar so odlično izkoristili ostali košarkarji – na koncu se jih je deset vpisalo med strelce, od tega jih je kar osem doseglo dvomestno število točk – za postopno višanje prednosti, ki je na koncu znašala +26 (142:116) za prepričljivo zmago Dallasa.

Pri domačih so po učinkovitosti izstopali še Hardaway Jr. z 22, Christian Wood s 16, Justin Holiday s 15, Bullock z 12, Green z 11 in naposled Powell z 10 točkami. Pri gostih pa sta največ točk dosegla Malaki Branham 23 in Keldon Johnson 22.

Liga NBA, izid:
Dallas Mavericks -San Antonio Spurs 142:116 (34:26, 40:37, 25:27, 43:26)
(Luka Dončić: v 30 minutah igre 28 točk, 10 podaj, sedem skokov ter dve ukradeni žogi in blokadi).