Dončićev jubilej, ob katerem je bil Čančarjev Denver brez moči

Dallas, 19. 11. 2022 06.00 |

Luka Dončić se je po tekmi premora vrnil v postavo Dallas Mavericks in takoj navdušil. Proti oslabljenim Denver Nuggetsi, za katere je Vlatko Čančar v 23. minutah igre dosegel strelski rekord sezone – osem točk, je vpisal že 50. trojni dvojček kariere. 33 točk, 12 skokov in 11 podaj je bilo dovolj, da je Dallas rutinirano slavil s 127:99.

Luka Dončić je odigral svojo 278. tekmo v ligi NBA, na kateri je še 50. zbral dvomestno število točk, skokov in podaj. FOTO: AP

Košarkarji Dallasa so izkoristili dejstvo, da so Denver Nuggetsi v Teksas prišli močno oslabljeni. Manjkali so trije ključni košarkarji: dvakratni MVP lige Nikola Jokić, Jamal Murray in Aaron Gordon. Domači so na krilih Luke Dončića že ob polčasu vodili za 18 točk, v nadaljevanju pa niso dopustili, da bi bil zmagovalec obračuna še kdaj pod vprašajem. Trener Dallasa Jason Kidd je v upanju na čim bolj mirno končnico Dončića pustil v igri tudi na začetku zadnje četrtine, ko je bil zaostanek Vlatka Čančarja in soigralcev že večji od 20 točk.

Vrhunci Luke Dončića proti Denver Nuggets:

Po dobri minuti igre v zadnjem delu je Dončić pred očmi svojega očeta Saše Dončića in predsednika KZS Mateja Erjavca vknjižil deseti skok na tekmi, s katerim se je še enkrat več vpisal v zgodovino lige NBA. Postal je namreč šele drugi 23-letnik in sploh deseti z doseženim mejnikom 50 trojnih dvojčkov, za kar je potreboval tekmo manj od legendarnega Magica Johnsona. Hitrejši od slovenskega superzvezdnika je bil le Oscar Robertson, ki je bil na dan svojega 50. trojnega dvojčka 221 dni mlajši.

"Spet piše zgodovinske knjige. Kar mu uspeva, je izjemno. Vsi vemo, kako dober košarkar je bil Robertson. Biti samo za njim je res izvrstno in zgolj pokaže, kako poseben košarkar je," je svojega varovanca pohvalil Kidd, ki je  – za primerjavo – za 50 trojnih dvojčkov potreboval 649 tekem.

Luka Dončić vs Denver
Luka Dončić vs Denver FOTO: Sofascore.com

"Neverjetno je. Vsakič, ko me vprašate, kakšni so občutki, imam isti odgovor. To je čisti užitek. Resnično sem vesel, da sem lahko tukaj in počnem vse to," pa je svoj najnovejši mejnik v zanj tipično skromnem slogu komentiral Dončić.

Znova je bil prvo ime tekme. Navduševal je z izjemnimi asistencami, se razburjal nad sodniki, svojo jezo pa učinkovito sproščal pod košem Denverja. V 35 minutah igre je dosegel 33 točk (11/22 iz igre, 2/7 za tri, prosti meti 9/11), 12 skokov in 11 podaj. Odlično tekmo je odigral tudi poletni prišlek Chris Wood (28 točk, osem skokov), Spencer Dinwiddie je prispeval 15 točk.

Elitna deseterica z vsaj 50. trojnimi dvojčki v ligi NBA:

Zaradi že omenjenih kadrovskih težav je pri gostih veliko priložnosti dobil Vlatko Čančar, ki je igral kar 23 minut in jih precej dobro izkoristil. Dosegel je osem točk, največ v tej sezoni. Zadel je tri od sedmih metov iz igre, tudi trojko z devetih metov ob zvoku sirene za konec prve četrtine. Imel je še dve asistenci in en skok.

Zmagovalec je bil sicer odločen že v drugi četrtini, ko je Dallas dosegel strelski rekord sezone – 44 točk. Dončić jo je ob vodstvu svojih soigralcev za šest začel na klopi, ko se je vrnil na parket, pa je z iznajdljivimi prodori začel delni izid 12:2, po katerem vrnitve za Denver ni bilo več. Izid polčasa (73:55) je s trojko v izdihljajih postavil Reggie Bullock (10 točk, šest skokov, tri podaje).

Moštvi se bosta znova pomerili v noči na ponedeljek.

V nadaljevanju smo videli zanimiv prizor, saj je Dončića večkrat pokrival reprezentančni kolega Čančar. V tretji četrtini je Dallas še povečal svojo prednost, zato je bilo kar nekoliko presenetljivo, ko je začetek zadnje Dončić pričakal na parketu, kar običajno ni del Kiddove rotacije. "Med tekmo ne gledam statistike. Ne vem, koliko točk ima ali koliko mu še manjka do trojnega dvojčka. Morda bo v prihodnje večkrat začenjal zadnji del tekme," je o svoji odločitvi povedal Kidd, ki je svojega prvega zvezdnika iz igre zadnjič potegnil od vodstvu s 117:88, potem ko je zaporedni trojki dosegel Tim Hardaway.