Dončićevih 28 točk premalo za razigrani Golden State

San Francisco, 27. 05. 2022 05.26 |

Košarkarji Dallasa so na peti tekmi finala zahodne konference proti moštvu Golden State Warriors doživeli še četrti poraz v seriji in tako končali sezono v najmočnejši košarkarski ligi na svetu. Steph Curry in druščina so bili v domačem Chase Centru boljši s 120:110, najboljši posameznik v vrstah poraženca pa je bil vnovič slovenski super zvezdnik Luka Dončić z 28 točkami, devetimi skoki in šestimi podajami.

Po zmagi na četrti tekmi v domačem American Airlines Centru so apetiti navijačev Dallasa znova (nekoliko) zrasli. Kljub visokemu zaostanku v finalni seriji zahoda proti odličnemu Golden Statu (1:3) se Luka Dončić, Spencer Dinwiddie in druščina nikakor niso želeli predati, a tokrat so naleteli na previsoko oviro.

Že uvodne minute so pokazale, da varovanci trenerja Steva Kerra ničesar ne želijo prepustiti naključju. S čvrsto obrambo in po atraktivnem zabijanju Andrewa Wigginsa so v tretji minuti povedli za +7 (9:2). Slovenski košarkarski as Luka Dončić je svoje prve točke na srečanju dosegel v četrti minuti pri zaostanku Dallasa s 7:14. Čeprav je bil Dončić na koncu dvoboja v Chase Centru v San Franciscu z 28 točkami, devetimi skoki in šestimi podajami znova najučinkovitejši posameznik svojega moštva, pa je treba poudariti, da je bil v prvem polčasu ob agresivni domači obrambi povsem nemočen. V tem delu igre je prvo ime Mavsov doseglo zgolj šest točk, kar se je moralo odraziti tudi na izidu, ki je bil vseskozi v korist Bojevnikov. Dallas se je tri minute pred koncem uvodne četrtine po uspešnem polaganju Dončića uspel približati na vsega dve točki zaostanka (17:19), a so domači hitro odgovorili z delnim izidom 7:0 za vnovičen rezultatski pobeg na "varnih" 26:17.

Luka Dončić je bil tudi na peti tekmi finala zahodne konference v Ligi NBA najboljši posameznik v vrstah Dallasa, ki pa je v tej seriji moral priznati premoč zasedbi Golden Stata. FOTO: AP

Tudi v drugem delu igre se razmerje moči na parketu ni spremenilo. Še več, Golden State je s potrpežljivo igro lomil tekmeca in si po enem od uspešnih metov izza črte 6,75 metra izjemno razpoloženega Klaya Thompsona sredi druge četrtine priigral prednost 13 točk (45:32). Prevlada v skoku, ki so ga Bojevniki na koncu prepričljivo dobili (51:34), je omogočila domači zasedbi dosego točk iz drugega ali celo tretjega napada. Prvi zvezdnik trikratnih prvakov NBA v zadnjih šestih letih Steph Curry tokrat točkovno gledano (15 točk) ni bil v ospredju, je pa z odlično igro v napadu navdušil Clay Thompson (32 točk, ob 50-odstotnem metu za tri točke: 8/16), ki je zadnji dve sezoni in pol izpustil zaradi poškodb kolena in ahilove tetive. Dončić je večji del drugega dela igre presedel na klopi in se na parket vrnil ob zaostanku svojega moštva z 18 točkami (44:62), Warriorsi pa so na veliki odmor odšli s prednostjo 17 točk (69:52).

Golden State rutinirano ohranil prednost za svoj šesti finale v zadnjih osmih letih
Edini razpoloženi košarkar v vrstah Dallasa v prvem polčasu, Spencer Dinwiddie (17 točk), je v tretji četrtini prepustil svoje mesto prebujenemu Luki Dončiću, ki se je nekoliko otresel pritiska ob agresivni obrambi domačih. Če je slovenski košarkar v prvih 24 minutah igre uspel doseči le šest točk, jih je v nadaljevanju dodal 22, kar pa ni otežilo dela Golden Statu, ki je brez večjih težav nadzoroval potek dvoboja.

Zadnjič se je gostom iz Teksasa uspelo približati tekmecu povsem ob koncu tretje četrtine (94:84), a je že začetek zadnje nakazal, da iz te moke tokrat ne bo kruha. Golden State je imel kot nič kolikokrat v tej seriji precej več razpoloženih košarkarjev za igro v napadu, ki so dosegli dvomestno število točk. Poleg že omenjenega dvojca Curry in Thompson so pomemben delež k napredovanju Bojevnikov v šesti veliki finale v zadnjih osmih letih prispevali še Andrew Wiggins (18), Draymond Green (17) in Jordan Poole (16). Kevon Looney jih je dodal 10.

Pri Dallasu sta ob Dončiću (28) in Dinwiddieju (26) do dvomestnega števila točk prišla še Dorian Finney-Smith (13) in Jalen Brunson (10).